Tegnap délután a fővárosba látogatott a Budaörsi Kertészek és Kertbarátok Dr. Luntz Ottokár Egyesületének tagjai a XII. kerületi Kútvölgyben található Makovecz Központban, ami a Regőczi István téren áll. Itt tartott előadást Lechner Judit biokertész a Makovecz Alapítvány által szervezett előadássorozat egyik programja keretében.
A kirándulás az egyik egyesületi tag szervezésében a Kútvölgyi Boldogasszony kápolnában kezdődött, ahol a csapat egy része rövid misén vett részt, majd többekkel kiegészülve a Belgiumból származó, de magyarul jól beszélő Bea nővér vezetésével megtekintették Mindszenty József bíboros emlékszobáját és meghallgatták a kápolna- és árvaház építtető Regőczi István pap történetét is.
A kápolnával szemközt álló Makovecz Központ és Archívum Makovecz Imre által tervezett épületében „Virágos kert vala híres Pannónia…” címmel meghirdetett előadásában Lechner Judit – aki szintén tagja a budaörsi kertbarát egyesületnek – a Magyarországon őshonos és a betelepített dísznövényeknek a globális felmelegedés okozta nehezített életkilátásait ecsetelte, például a kúpvirágok visszaszorulását, illetve a védekezésükről is beszélt, ahogyan például a sásliliom viselkedik a túl sokáig tartó hőségben, nyáron elszárad a levele, de ősszel újra kihajt, még kisebbek, erőtlenebbek is.
Zárszóként elmesélte, az ő tanára, Mezei Ottóné Klári néni mit mondott annak idején arra a kérdésre, hogy milyen világ vár a természetre az agyonvegyszerezett földünkön. A válasz az volt, hogy megy minden tovább a maga természetes útján, csak éppen döcögve a bukkanókkal teli, nehezítésekkel terhelt úton. Éppen úgy, ahogy jelenünkben tapasztaljuk a hosszantartó kánikula lombjukat csúfító fáin és más jelenségekben.