135 éves a budaörsi tűzoltó egyesület – szobrot is avattak

0
122

Abból az alkalomból, hogy idén 135 éves a budaörsi önkéntes tűzoltóság egy látványos és hangos felvonulás után ma (augusztus 31-én) délelőtt szűk körben ünnepséget tartott a Budaörs Városi Önkéntes Tűzoltó Közhasznú Egyesület a tűzoltó szertárban, majd délután ismét a nyilvánosság bevonásával, szórakoztató programokkal várták elsősorban a gyerekeket tűzoltó autón való kocsikázásra, ügyességi feladatokra és habpartira.

Délelőtt 10-kor úgynevezett kéklámpás felvonulással kezdődött a születésnapi ünnepség, amikor a tűzoltó autók rendőri felvezetéssel szirénázva körbejárták a várost.

11 órától a Dózsa György úti tűzoltóság épületében ünnepélyes keretek között megemlékeztek a budaörsi önkéntes tűzoltóság megalakulásának 135. évfordulójáról. A környéki települések önkéntes tűzoltóin kívül jelen volt az eseményen Budaörs polgármestere Wittinghoff Tamás, Andor Máté tűzoltó alezredes, aki a Pest Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság igazgató-helyettese, Dobson Tibor tűzoltó vezérőrnagy, a Magyar Tűzoltószövetség elnöke, Hodut János a Pest Megyei Tűzoltószövetség elnöke, aki a budaörsi önkéntes tűzoltók parancsnoka, Balogh Péter a Kisújfalusi Önkéntes Tűzoltó Testület elnöke és Peter Strobl a St. Pölteni Önkéntes Tűzoltóság parancsnoka, a felvezető szövegeket Fejérné Hodut Éva mondta el.

Többen is beszédet mondtak, így Wittinghoff Tamás, aki arról emlékezett meg, hogy 1889-ben tucatnyi helyi iparos hozta létre a tűzoltó egyesületet és hogy a helyben lévő tűzoltóság milyen fontos, hiszen elsőként ők érhetnek a helyszínre, ha a városban történik baj. Azért, hogy ilyenkor önállóan be is avatkozhassanak (a hivatásos tűzoltók nélkül), minden évben minősítő gyakorlaton kell részt venniük és azon megfelelőképp helyt állniok. Ezt az önálló beavatkozó címüket 2014-ben szerezték meg először. Éppen ezért a város is mindenben támogatja őket.

Andor Máté tű. alezredes azt fejtegette, hogy egy közösség erejét fejezi ki, ha ilyen helyi, önkéntes szervezetet hoz létre sajátjai biztonságának védelmében és nem csak az állami hivatásosakra hagyatkozik, ha baj van. A budaörsi tűzoltók feladata ráadásul sokszor a városon kívül is szükséges, mivel a környező autópályák is adnak feladatot bőven, tehát fontosságuk túlmutat a település védelmén.

Beszédet mondott még Dobson Tibor tű. vezérőrnagy, aki egyrészt méltatta Budaörs Város Önkormányzatát, amely ilyen jó körülményeket teremt az önkéntes tűzoltóság működéséhez, másrészt a legénységet, hiszen a közösség szolgálata, hogy hasznára lehet a közösségnek, az a legnagyobb dicsőség egy ember számára, ráadásul ők ingyen csinálják és szabadidejüket áldozzák fel ezért a szolgálatért.

Hodut János parancsnok elmondta, hogy az önkéntes tűzoltó egyesület Budaörsön is azért jött létre, mert 1888-ban belügyminisztériumi rendelet írta elő, hogy amely településen nincs semmifajta tűzoltóság, ott községi köteles tűzoltóságot kell szervezni. „1973-tól egyesületi formában a tanács tűzvédelmi szervezeteként működtünk. Ezt, azaz az önkormányzatok saját tűzoltóságra vonatkozó fenntartási kötelezettségét a rendszerváltás elsöpörte és azóta sem sikerült azt visszaállítani. Az országban működő több mint 2000 önkéntes szerveződésből az ezredfordulóra alig néhány száz működőképes maradt. Budaörsön mi szerencsés helyzetben vagyunk, nem engedték el a kezünket, minden évben jelentős összeggel támogat bennünket az önkormányzat. Ez biztos anyagi hátteret teremt munkánknak, ami elengedhetetlen eredményes tevékenységünkhöz” – fogalmazott.

A Magyar Tűzoltószövetség Széchenyi Ödön emlékplakettet adományozott Benesovits Jánosnak, a Budaörs Városi Tűzoltó Közhasznú Egyesület elnökének a tűzoltó szolgálatban végzett eredményes munkássága elismeréséül. A Magyar Tűzoltószövetség a tűzoltó szolgálatban végzett eredményes munkássága elismeréséül szolgálati érem kitüntetést adományoz 40 éves eredményes munkássága elismeréséül Hodut Jánosnak, illetve 20 éves eredményes munkássága elismeréséül Illés Péternek, aki szolgálati elfoglaltsága miatt nem volt jelen az ünnepségen, de családja igen, így gyermekei vették át a kitüntetést Dobson Tibor tű. vezérőrnagytól, aki a Magyar Tűzoltószövetség elnökeként ezeket az elismeréseket átadta a díjazottaknak.

Ezt követően Hodut János adta át azokat az elismeréseket, amelyeket a Pest Megyei Tűzoltó Szövetség adományozott, így a PMTSZ Lovagkereszt Kitüntetés Ezüst fokozatát Szűcs Zoltánnak, illetve a PMTSZ Lovagkereszt Kitüntetés Bronz fokozatát Ábrahám Richárd részére.

Majd, a hagyományhoz híven különböző ajándéktárgyak átadására került sor, melyeket a vendégek hoztak a budaörsi tűzoltó egyesület számára. A sort Wittinghoff Tamás kezdte, de ő még csak az ígéretet hozta, hogy amit az önkéntes tűzoltók kértek – egy rend tűzoltó védőruházat  – azt majd betervezik a költségvetésbe.

Az ünnepség kezdetén a Himnuszhoz a zenét a Budaörsi Fúvószenekar szolgáltatta, illetve további zeneszámokkal emelték az esemény fényét, vezényelt Ihász Katalin.

A díj- és ajándék átadások után az addig a szerállások helyén tartózkodók kivonultak a parkolóba, hogy megtekintsék az épület homlokzatán elhelyezett új szobor leleplezését. A szobrot a Budaörsi Városvédő Egyesület és a Budaörsi Olvasókör közösen készíttette.

A tűzoltók védőszentje, Szent Flórián tölgyfából faragott szobrát Somogyi Ferenc szobrászművész készítette. A leleplezés előtt ő és Kiss Katalin, a Budaörsi Olvasókör képviseletében mondott rövid beszédet. Előbbi a szobor keletkezési körülményeiről, utóbbi Szent Flórián életéről beszélt, aki a III. században élő római katona volt, aki felvette a keresztény hitet, de amikor Diocletianus császár uralma kezdetével kitört a keresztényüldözés, mártírhalált halt. Majd Vándor András, aki a Budaörsi Városvédő Egyesület elnöke köszönetet mondott mindenkinek, akinek része volt a szobor létrejöttében.

Az ünnepség a szoboravatással ért véget, majd délután kezdetét vette a születésnapi, tűzoltósági nyílt nap, ahova elsősorban a kisgyermekes családokat várták játékos programokkal, tűzoltóautó felszerelés bemutatóval, tűzoltó autón való kocsikázással és habpartival. Utóbbinak volt a legnagyobb sikere annak ellenére, hogy némi nehézségekbe ütközött a Zsámbék Város Önkéntes Tűzoltó Egyesület által biztosított készülék beüzemelése.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here