Az életmódunkat és az egészségünket leginkább befolyásoló tényezők a munkahelyünkön (is): a jó levegőminőség, a biztonságos ivóvíz, az egészséges táplálkozás feltételei, a megfelelő minőségű és mennyiségű természetes és mesterséges fény, a mozgás, a hőkomfort, az akusztikai komfort, a biztonságos anyaghasználat, a mentális egészség és a támogató közösség. Ezek alapján végzi a Well Certification az irodai minősítéseket.
– Mi a lényege az irodák Well Certification minősítésnek? A honlapjuk szerint holisztikusan és tíz témakörben elemzik, hogy mennyire egészséges a benne dolgozók számára egy iroda. Mit jelent ez kicsit konkrétabban? – kértünk tájékoztatást Kurucz Regina ügyvezetőtől, aki egyúttal WELL AP tanácsadó, WELL Faculty oktató.
A WELL Certification egy nemzetközi létesítményminősítés, ami Magyarországon főleg az irodaházak között népszerű, több mint 200 ezer négyzetméter minősített alapterülettel. A minősítés alapjait építészmérnökök és orvosok fektették le és meghatározták azt a tíz témakört az épített környezetben, amik leginkább befolyásolják az életmódunkat és az egészségünket. A tíz témakör közé tartozik a jó levegőminőség, a biztonságos ivóvíz, az egészséges táplálkozás feltételei, a megfelelő minőségű és mennyiségű természetes és mesterséges fény, a mozgás, a hőkomfort, az akusztikai komfort, a biztonságos anyaghasználat, a mentális egészség és a támogató közösség. A követelmény teljesülését részben alátámasztó dokumentumokkal vagy nyilatkozatokkal kell igazolni, de a levegőminőség, vízminőség, hőkomfort, megvilágítás és akusztika témakörben helyszíni mérésekkel egybekötött audit is van. A minősítés megszerzése után a minősítő szervezet nyomon követi az üzemeltetést is, például hogy a levegőszűrők a gyártó előírása szerint rendszeresen ki lettek-e cserélve és az ivóvízként használt vezetékes víz minősége a felhasználási helyen, azaz a csapnál teljesíti-e az ivóvízre vonatkozó minőségi követelményeket. Ez a minősítés a fenntarthatóság mellett az emberi egészséget helyezi a középpontba. A magyar példákról részletesen olvashatnak a Magyar Környezettudatos Építés Egyesület www.wellstandard.hu oldalán.
– A budaörsi Terrapark Kft. is gondolkozik azon, hogy minősítést kérjen az irodaépületeire. Milyen előnyei lehetnek, és ha nehézségbe ütköznek, akkor mit tanácsolnak nekik?
A WELL Certification alkalmas arra, hogy az ESG illetve fenntarthatósági jelentések társadalmi pillérét harmadik fél által hitelesített adatokkal támassza alá, ezért egyre nagyobb az érdeklődés Magyarországon is az épületek/bérlemények WELL minősítésére. A minősítési folyamat során lépésről lépésre haladunk. Első lépésként jellemzően egy elemzés, úgynevezett. GAP analízis készül annak megállapítására, hogy mely kreditpontok teljesülnek eleve az épületben/irodában és melyek teljesíthetők kisebb vagy nagyobb ráfordítással. Az európai és magyar jogszabályi előírások miatt jó esélyekkel indulhatnak a bérlők például a vízminőség, benapozás, teakonyha felszereltség, betegszabadságok és közösségi közlekedés követelmények teljesítése területén. A Terrapark Kft., mint bérbeadó, a bérbeadó képviselője a hatáskörébe eső követelmények esetében tudja a minősítéshez szükséges követelményeket teljesíteni. Illetve ezen hatáskörön belül tudja támogatni a bérlőket. A bérlemények minősítése a bérlők felelőssége is, hiszen a minősítés magában foglal olyan elemeket, mint például az irodai ergonómia, vállalati sportprogramok vagy wellbeing juttatások, melyek munkáltatói feladatok. Ha valamelyik kötelező követelmény teljesítése nehézségbe ütközik, akkor tanácsadóként javaslatot adunk a megoldásra, fejlesztésre. A minősítetten egészséges irodai környezet szupererő lehet a vállalatok számára. Ajánlom az olvasók figyelmébe az Egészségesebb Munkahelyekért Egyesület Egészséggel a vállalatokért című konferenciáját, ami szeptember 30-án és október 1-én kerül megrendezésre. (Erről bővebben: ITT.)
Sorozatunk korábbi cikkei:
Sorozatunk eddigi cikkei: ITT érhetők el.