Teltház volt Donáth Anna és Wittinghoff Tamás budaörsi fórumán  

0
587

Több mint százan voltak kíváncsiak a Momentum rendezvényére a PostArtban június 9-én péntek délután.

Az esemény kezdetét egy ötperces híradó összeállítás jelezte, amiben a párt utóbbi egy évét kívánták bemutatni a megmaradt televíziós hírműsorok lencséjén keresztül. Láthattuk a párt vezetőit tüntetéseken, Egerben népszavazási aláírásokat gyűjteni, ételosztás közben a Felix nevű kormánybarát közpénzből épült luxusétterem előtt, kordonbontás közben és egyéb hagyományosabb politikai szituációkban. A videó után Farkas Benedek budaörsi képviselő nyitotta meg a rendezvényt, elmondta mennyire örül, hogy Donáth Anna látogatott hozzánk a városba, mert szerinte ő testesíti meg legjobban a momentumos embertípust, aki csillogó szemmel, hittel és optimizmussal küzd az országért. Ezután méltatta Wittinghoff Tamás 30 éves polgármesterségét ami alatt igazi pezsgő várossá fejlődtünk és bemutatta a fórum negyedik résztvevőjét Kele Jánost az európai ügyek szakértőjét, akit bár a legtöbben sportelemző műsorokból ismerhettek meg, ma már a Momentum Mozgalom elnökségi tagja.

A felvezető után Donáth Anna tartott egy hosszabb programbeszédet. “Az elmúlt 15 év legsúlyosabb válságban van az ország, amely minden szinten jelentkezik. Gazdasági, megélhetési válság van. Válságban az oktatás és válságban az egészségügy. Klímaválság fenyeget, csak reménykedhetünk, hogy a tavalyi rekord aszály után idén nem kapunk valami rosszabbat a nyakunkba. Válságban az európai uniós és a régiós kapcsolataink. És ami a legsúlyosabb: értékválságban az ország” – mondta.A válságokra adott válaszainkban egy közös pont van: Európa. A válaszaink nem lehetnek függetlenek az Európai Uniótól. Hiszen van egy kormányunk, amelyik 13 éve azzal próbálkozik, hogy unortodoxnak nevezett dillettanzimussal próbál kézzel-lábbal harcolni Európával, ahelyett, hogy kihasználná, hogy a világ egyik leggazdagabb és legsikeresebb államszövetségének vagyunk a részei.
Az első lépés, hogy helyrehozzuk a kapcsolatunkat Európával. Hiszen nekünk Európa nem az ellenségünk, hanem szövetségesünk. Sőt: mi magunk vagyunk Európa, a világ egyik legnagyobb gazdasági és gazdasági erejének tagjai. Mi nem félünk világosan kimondani, hogy Magyarországnak nyugaton a helye.
A második lépés: egy emberközpontú gazdaság felépítése. Az emberközpontú gazdaság a mi olvasatunkban két fontos dolgot jelent. Az egyik, hogy olyan munkahelyeket biztosít az embereknek, amelyek jól fizetnek és ahol megbecsülik őket. A másik, hogy a gazdaság által megtermelt javakat az állam visszaforgatja az emberekbe: az oktatásba, az egészségügybe, a társadalmi védőhálóba. A mostani “munkaalapú” gazdasági modell egyik kritériumot sem teljesíti.
A harmadik lépés: európai színvonalú oktatás. Nemcsak azért mondom, hogy az oktatás válságának megoldásához is Európára van szükség, mert az EU tagállamaiban számos jó példát találunk arra, hogy hogyan kellene jobban működtetni a közoktatást, mint az a borzalom, amit ma Magyarországon csinálnak. Láthatjuk, hogy ez a kormány senkire és semmire nem hallgat, ezért ellenzéki pártként nem sok esélyünk van befolyásolni a döntéseiket. Ahogy a pedagógusoknak és a diákoknak sincs erre sok esélyük egyedül. De a Momentumban találtunk egy megoldást, amivel rákényszeríthető a magyar kormány arra, hogy tegyen végre valamit az oktatás válságának megoldására. Ez pedig az Európai Bizottság. Ezután elmondta, hogy nemrég hivatalosan is megkereste a Bizottságot, és személyesen kérte, hogy az EU-s pénzekért cserébe várják el a magyar kormánytól az oktatás átfogó reformját: beleértve az 50%-os pedagógusbéremelést, és a státusztörvénynek nevezett pedagógus-rabszolgatörvény visszavonását.” Ahogy mondta, ez radikális lépésnek tűnhet, de egy teljes generációt elveszítünk, ha nem cselekszünk.

Donáth beszédét követő panelbeszélgetésben Wittinghoff Tamás, Budaörs polgármestere többek között arról beszélt, hogy miért vonzó Budaörs akár a budapestieknek is, annak ellenére, hogy komoly kormányzati ellenszélben dolgoznak, ráadásul az uniós pénzek sem érkeznek meg egy jó ideje. Donáth Anna megjegyezte: ha egy polgármester elvégzi a szükséges munkát, ha jól vezeti a települését, a választók újra és újra bizalmat fognak szavazni neki, függetlenül attól, hogy a kormány mennyi forrást von el.

Végül fél órányi közönségkérdés következett, az egyik felszólaló például arról érdeklődött, hogy mivel segíti a Momentum a diáktüntetőket. Donáth Anna elmondta: nem szeretnék elvenni a figyelmet a diákok elől, de ott segítenek, ahol tudnak, például tüntetésszervezési tudással, vagy épp jogi támogatással. Megemlítette azt is, hogy a könnygázas eset után a fogdába vitt diákokkal sok momentumos maradt ott, amíg ki nem engedték őket.

A fórum ezután nyílt informális beszélgetésekké alakult, a párt különböző vezetői és képviselői éjszakába nyúlóan maradtak beszélgetni a budaörsiekkel.

Írta: -s. -k. – Fotó: Malatinszky Dávid

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here