Szponzort keres a tehetséges gokartversenyző-palánta

0
25

A 13 éves Kolozsvári Áronnak az autósport a szenvedélye

Egy kamaraerdei házaspár kereste meg szerkesztőségünket, hogy adjunk hírt idősebbik gyermekük, a 13 éves Áron versenygokartban elért eredményeiről. Cikkünknek nem titkolt szándéka, hogy támogatókat találjanak ehhez az igen költséges technikai sporthoz, mert bár a fiú még csak egy éve versenyez, azt is korlátozott lehetőségek mellett, kategóriájában már az országos bajnokság élmezőnyben szerepel.

A kezdetek

Kolozsvári Áron, 13 éves kamaraerdei kisfiú ötéves kora óta autóversenyző szeretne lenni, akkor kezdett el Forma 1-es versenyeket nézni a tévében. Már óvodásként száguldozott pedálos, műanyag játékgokartjával a házuk lejtős udvarán. „Már ott látszott, hogy érzi az íveket” – meséli édesapja Kolozsvári Antal. Áron aztán 9 éves korában, szerette volna kipróbálni az igazi gokartozást, ezért  szülei elvitték egy elektromos gokart pályára. „Ott apukám még gyorsabb volt nálam, de csak kétszer nyert, utána már én” – emlékezik vissza, hogy volt, amikor először ült elektromos gokartban. Ez a folyamat a koronavírus-járvánnyal megszakadt, ezért ekkor Áron elkezdett az online világban versenyezni. „Van egy otthoni szimulátorunk és beneveztem egy hivatalos, online Forma-1-es ligába és elég jó eredményeket értem el.” Édesanyja pedig hozzátette: „Felnőttekkel játszott. Hallottuk a közvetítés során – mert ugyanúgy közvetítik, mintha egy Forma-1-es futam lenne -, hogy dicsérik, miközben nem tudták, hogy gyerek. Mi meg azt gondoltuk, akkor biztos jól csinálja.”

Michelisz Norbert túraautó világbajnok példájához hasonlóan, aki először online autóversenyzős játékokban jeleskedett és csak 21 évesen ült először versenyautóba, Áron ismét megkérte szüleit, hogy gokartozhasson. Így 2023. májusban Áron a benzines gokartot is kipróbálhatta a Budaringen, a Budaörsi úti virágpiac mögött. „Az is nagyon tetszett, de amikor később megdöntöttem a pályacsúcsot, egyre komolyabban gondoltam, hogy elkezdenék versenyszinten gokartozni” – nyilatkozta. A szülők számára pedig szintén kezdett nyilvánvalóvá válni, hogy Áron valóban tehetséges és érdemes lenne űznie ezt a sportot, hiszen a gokart táborban maga az oktató sem érte utol a pályán.

Csapat keresése

„Odaállt tehát elénk azzal, hogy keressünk neki egy gokart csapatot, de mi egyáltalán nem ismertük ennek a módját”, meséli Laura, hozzátéve: Áron életkora miatt nem volt zökkenőmentes a csapatkeresés, mert ő már addigra 12 éves volt, és a gyerekek általában sokkal fiatalabb korban kezdik a versenyzést.

Végül találtak egy csapatot, amelynek a vezetője megnézte Áront, és látott benne fantáziát. Ugyanis úgy mozgott, úgy dőlt be a kanyarba és tett egyéb mozdulatokat, hogy a szakember megkérdezte, ki oktatta eddig.  Hát senki, csak a tévéből látottak és a szimulátorral, illetve a kevéske gokarttal tapasztaltak alapján érzett rá a helyes mozdulatokra a gyerek.  „A szimulátorral nem mindent, de sok mindent meg lehet tanulni, például féktávokat, meg hogy milyen íveket használjunk, a kigyorsításokat, és a pedál érzékenysége is elég realisztikus” – sorolta Áron. De talán a reakcióidő a legfontosabb, amire rá kell tudni érezni és ebben is segít az e-sport gyakorlás.

Végül Áron a TMS Top-Motorsport csapathoz csatlakozott, és 2023 szeptemberében már rajthoz is állhatott egy versenyen. Nem nagy csapat, de sikeres, van olyan versenyzője, aki világbajnokságra is kijutott, illetve olyan is, aki már formula autóban ül. (A forma autózás a Forma-1 előszobája, Forma-4, Forma-3… stb.ezen az úton fejlődik az ember oda, hogy egyszer Forma-1-es pilótává válhasson – a szerk.)

Az a csapat, ahova tartozunk, kicsi, de mind emberileg, mind szakmai szempontból megfelelő számunkra” – vette át a szót Laura.  „Büszkék vagyunk Áronra, hogy miközben később is kezdte, mint a többiek, jóval kisebb költségvetéssel, jóval kevesebb lehetőséggel, mégis ugyanazokat az eredményeket éri el.”

A versenyzés

Az emberek többségének a gokartról a szabadidős tevékenység jut eszébe. „A versenygokartozás azonban, amibe mi belecsöppentünk, más.  Jóval nagyobb sebességgel haladnak a versenyzők és a járművek is sokkal többre képesek, a versenygokartban jóval több a technika és a szükséges tudás” – tudtuk meg Antaltól.

„Amikor ebbe belecsöppentünk, akkor értettük meg, hogy egy verseny miből áll” – magyarázta Laura. „Egy versenyhétvége ugyanúgy három napból áll, mint a Forma 1-es futamok, ugyanúgy megvannak a csapatok is” – tette hozzá Antal, majd elárulta, hogy ő maga Áron szerelője.  Azért vállalja, hogy kevesebb költségük legyen. „Muszájból csinálom, de persze tetszik is, hogy részese lehetek az eseményeknek, viszont nem értettem hozzá, most is csak úgy, hogy amit a szakemberek mondanak, azt megcsinálom.”

Mely versenyeken indul Áron? A magyar bajnokságon kívül a Közép-Kelet Európai régióban, mint Ausztria, Csehország Olaszország és Szlovákia, és mindegyik általában 6-7 fordulóból áll egy évben. Ezek mind olyan gokartokkal zajlanak, amik Rotax motorral vannak szerelve és a Rotax szervez egy világbajnokságot is minden decemberben azok számára, akik a saját országos bajnokságukat megnyerik. Áron jelenleg a junior kategóriában a legjobb pilóták között van a magyar bajnokságban és édesanyja úgy gondolja, hogy idén az első hely, ami kijutáshoz kell, még nem reális cél, de jövőre már az lehet. Egyébként szerintük nagyon ügyesek a magyar versenyzők, de mivel igen költséges sportról van szó, sokat lendítene, ha az állami támogatás nem csak a kevés, kivételezettek számára lenne elérhető.

Carl Rogers iskola előnyei

Áron a 11. kerületben a Carl Rogers Személyközpontú Általános Iskolába jár, mert szülei ennek az iskolának a szellemiségét tartják megfelelőnek a gyereknevelésre. Ugyanis az egyik fő elve, hogy a gyerekek ne a tanár elvárásai miatt vagy szülői nyomásra tanuljanak, hanem saját magukért. Ahogy Áronnak a gokartozás is belső motivációból fakad. „Én soha nem mondtam neki, hogy legyen autóversenyző” – mondta Antal. „Apukám mindig azt mondja, hogy csak élvezzem” – erősítette meg Áron édesapja szavait.

A versenyengedélyhez a gyerek és a szülő elhatározása után az iskola jóváhagyása is kellett, amit megkaptak, azzal a feltétellel, hogy ha hétfőn dolgozatot írnak, nem hivatkozhat arra, hogy hétvégén versenyen volt. Az eddigiek alapján a fiú képes lépést tartani a tanulnivalóval, hiszen jó tanuló.

A versenygokart anyagi nehézségei

Fiuk versenyzéssel járó költségeit jelenleg Áron szülei fizetik. „Egy versenyre csak a nevezés több százezer forint. De ami a legdrágább, az a gumi. Minimum kettő, de inkább három szett kell belőle egy hétvégére, plusz ha esik, akkor vizes pályára valóból is egy vagy kettő és 80 ezer forint egy szett gumi” – sorolta Antal. Ehhez jönnek még az olyan kiadások, mint az utazás, legtöbb esetben külföldre.

Áron szülei tehát szponzort keresnek, akinek azt tudják fölajánlani, hogy a fiú ruházatára, sisakjára és a gokartra logót helyeznek el. Most még nincs rajta semmi. Ezen kívül Áron TikTok csatornáját egyre többen követik.

Áron idei évi legjobb eredménye junior kategóriában a magyar országos bajnokság (MNASZ 2024 Gokart Országos Bajnokság) I. fordulóján 3. helyezés, illetve a Morva Kupa II. fordulóján 2. hely.

(Aki szeretné a családdal felvenni a kapcsolatot, írjon szerkesztőségünknek: budaorsinaplo1991@gmail.com)

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here