A Budaörsiek közösségi oldalon posztolta Makovecz Ádám az alábbi, közérdekű felhívást:
„Többen méhészkedünk a környéken. Itt a tavasz és mindenki neki áll permetezni ezerrel. Ha pár alapszabályt betartanak akkor a méheink is túlélik ezt az időszakot és beporozzák az Önök gyümölcsfáit.
- NE használjanak lejárt permetszert!
- Lehetőleg délután 17:00 óra után permetezzenek amikor a méhek már visszarepültek, vagy hideg 10 fok alatti időben.
- Tartsák be az adagolást. A „jóleszazugy” és „mindigigycsináltam” mértékegység nem létezik!!!! MÉRJÉK KI!
- Gyomírtót ne használjanak ebben az időszakban!
- Méhekre káros, tiltott szert ne használjanak!”
Amihez tegyük hozzá: a szabályos, előírás szerinti növényvédő szer felhasználás biztonságos és nem okozhat méhmérgezést. A szabályok pedig minden, legálisan forgalmazott készítményen fel vannak tüntetve. Aki mégis bizonytalan benne, mit tegyen, az a permetezést megelőzően kérje ki növényorvos, növényvédelmi szakmérnök tanácsát, illetve olvassa el a felhasználni kívánt készítmény engedélyokiratát, amelyek a Növényvédő szerek adatbázisában érhetők el.
Az igazi méhbarát és természetkímélő megoldás persze az lenne, ha mindenki, akinek saját kertje van a vegyszermentes karbantartására törekedne, kerülve a permetezőszereket.
„Ha a méhek eltűnnek a Föld színéről, az emberi faj csupán négy évvel éli túl” – mondta állítólag Albert Einstein. Ami azonban biztos, hogy a méhek 50 millió éve élnek a Földön. Ők felelősek 250 000 növényfajnak a beporzásáért. Ez a növényvilág 75 százaléka. Az úgynevezett entomofil, vagyis rovarmegporzástól függő növénykultúra adja az emberiség élelmiszerkészletének közel felét. A méhek beporzásától függ a termés mennyisége és minősége is, még olyan termések esetében is, mint az alma vagy a napraforgó. Márpedig ha a méhek pusztulásával ezek a növények is eltűnnek, akkor elpusztulnak a velük táplálkozó rovarok, madarak, majd ezek ragadozói, felborul az ökoszisztéma és végül éhínség fenyegeti majd az emberiséget is.