A11. Budaörsi Építész Szüret kiállításán olyan épületeket, projekteket mutatnak be, amelyek előkészítés alatt állnak, éppen épülnek, vagy esetleg a közelmúltban készültek el városunkban.
Ez volt a 11. alkalom, hogy a Húsznegyven Fiatal Építészek Egyesület megszervezte az Építész Szüretet, ami korábban csak a pandémia alatti korlátozások idején maradt el. A tegnap esti megnyitón a Zichy majorban mintegy harminc-negyven érdeklődő vett részt a szervezők és azon építészek mellett, akiknek a munkáit a totemoszlopokon elhelyezett fényképeken és egy kísérő szöveggel bemutatták. A kiállítást még két hétig lehet látogatni – tájékoztatott megnyitó beszédében Dobos Botond többször díjazott építész, az egyesület elnöke. Aki azt is elmondta, hogy ez idő alatt lesznek kísérő rendezvények, pódiumbeszélgetés, épületlátogatás és jövő pénteken szintén a Zichy majorban Apokalipszis címmel az építészeti témához kapcsolódó interaktív szerepjáték.
Az Építész Szüret fő célja, hogy évről-évre megismertessék a lakosokkal milyen építkezések folynak a világban, a tágabb környezetünkben, idén pedig itt a városban. A szervezők és az őket támogató önkormányzat fejében van olyan elképzelés, hogy az emberek már a tervezés elején be legyenek vonva a városkép kialakításába – hangzott el -, ami azonban a jelenlegi építési szabályozás mellett biztosan nem valósulhat meg, hiszen míg korábban legalább az interneten elérhetők voltak az aktuális építési tervek, egy friss változás következtében már nincs így.
Az építéshatósági jogszabályok változásáról még többet beszélt Vágó Csaba polgármesteri kabinetvezető, aki Dobos Botond szavaira reagálva megjegyezte, hogy a politikának azért van jó oldala is. Majd nagyon határozottan maga is bírálta az építéshatósági jogszabályokat, aláhúzva, hogy a budaörsi építésekkel kapcsolatos problémák többsége arra vezethető vissza, hogy például a városi főépítész hatásköre nulla, ez óriási baj, ahogy az is, hogy éppen most október 1-től úgy változtak megint a jogszabályok, hogy még senki nem látja át, hogy milyen irányba visz. Majd Vágó Csaba hozzátette, hogy tudja, tudják a hivatalban, hogy a régi budaörsiek jellemzően berzenkednek az új építkezésektől, és hogy ez egy sváb hagyományokat őrző hely, amit azonban összhangba kell hozni a 21. századi stílussal, és azt úgy behozni az új épületekkel, hogy ne kerüljön ellentétbe azzal, amit az itt élők megszoktak. A polgármesteri kabinetvezető kitért a szolidaritási adóra is, ami milliárdos állami elvonással sújtja a költségvetést, beszélt a várost negatívan érintő egyéb állami döntésekről, de ennek ellenére Budaörsön az önkormányzat saját erőből pótol, amit lehet, hogy ezeket ellensúlyozza – mondta.
A beszédek előtt és után Sárközi Dina – Edinát a 2016-ban megrendezett első budaörsi Ki Mit Tud-on ismerhettük meg és azóta országos hírnévre tett szert, többek között a Magyar Jazz Szövetség is kitüntette – zenei műsora adta meg a kellemes alaphangulatot.
Végül finom falatokkal és kötetlen beszélgetésekkel zárult a rendezvény – ami az ígéret szerint lesz jövőre is.
Munkatársunk a hivatalos megnyitó után egy ma már nyugdíjas, évtizedek óta Budaörsön élő, aktív korában elismert építész hölggyel elegyedett beszélgetésbe. Aki bár névvel nem kívánt cikkünkben szerepelni, azért megosztotta a véleményét. Ez összességében „nagyon pozitív, igazán tetszetős a kiállítás kivitelezése. A látványtervekből az egy-egy részlet, amiket itt láthatunk, önmagukban persze nem elegendőek annak megítéléséhez, hogy az épülő ház valójában milyen lesz, de mivel az okostelefonok és a képek mellett található QR-kódok segítségével a teljes terv elérhető, mégis nagyon informatív. Ezzel együtt az a korábbi tapasztalatom, hogy a legtöbb építész, amikor kap egy feladatot, akkor elsősorban önmagát valósítja meg, és bizony nem néz se jobbra, se balra, hogy a terve illeszkedjen a környezetéhez. Ez sajnos sokszor itt is igaz lehet. De nagyon örülök, hogy eljöttem erre az eseményre, jó látni ezeket a terveket, tervezett épületeket” – mondta. S hogy melyik az az egy bemutatott anyag, amit kiemelne? „Talán a művelődési ház és a színház közös épületének az átalakítása. Ami ki van téve részlet, az nagyon látványos, de a hátsó oldalt és nem az utcai frontot ábrázolja. A már említett QR kódra kattintva az egész terv pedig már kérdéseket vet fel, hogy vajon mennyire simul bele a környezetbe. Tény, hogy jelenleg botrányos az épület, ahogy már akkor is az volt, amikor és ahogyan a nyolcvanas években megépült. Ezért egyáltalán nem baj, ha modernizálódik, és a környezete is. De nem mindegy, hogyan! Ugyanez merült fel bennem a város más pontjain is az egykori szocreál irodaházak, például az egykori Vízép terveinél, ott például egy polikarbonát függönyt húznának elé. Hát, nem tudom! Amivel egyetértek, hogy a régi épületeket nem lerombolni kell, hanem fölhasználni az újhoz, ez a jó irány, de a lényeg a megvalósítás.”
Írta: Sz. É. – E. E.
Dobos Botond összefoglalója
A városunkban járva szinte mindenhol építkezéseket látunk. Útszakaszok kerülnek lezárásra felújítás miatt, öreg, leromlott állapotú házak tűnnek el, hogy új épületeknek, többnyire társasházaknak adják át a helyüket. A város folyamatosan változik, az egykori falusi karakter eltűnik, hogy egy modern kisvárosi építészetnek adja át a helyét. A város vezetése csak az építési szabályozással és a főépítészi kontroll intézményével tudja ezt a fejlődést befolyásolni, amely építtetői-befektetői szemmel túl szigorú, de a város egykori karakterének változása felett szomorkodók szerint viszont túl megengedő.
A Budaörsi Építész Szüret 11. kiállításon olyan épületeket, projekteket mutatunk be, amelyek előkészítés alatt állnak, éppen épülnek, vagy esetleg a közelmúltban készültek el városunkban. A kiállítás anyagának egy részét már korábban, a 2024. májusában megrendezésre kerülő Budaörs Fesztivál keretében bemutattuk. Az akkor kiállított anyagot egészítettük ki új épületekkel, és a BME Építészmérnöki Kar, Urbanisztika Tanszék, KlímaPunk 2050 műtermében készült budaörsi vonatkozású hallgatói tervekkel. A kiállítandó épületek listájának összeállításában Budaörs Város Önkormányzatának Főépítészi Irodája mellett az Építésügyi hatósági engedélyezési eljárásokat Támogató elektronikus Dokumentációs Rendszer (ÉTDR) nyilvános felülete segített minket, ahol elérhető volt az építési engedélyezés vagy egyszerű bejelentési eljárásokban benyújtott tervek egy része. Ezeket a terveket böngészve választottuk ki, hogy melyek azok az épületek, amelyeket érdemes bemutatni – amelyek megismerésével összeállhat bennünk egy tendencia, hogy milyen irányban változik városunk építészeti karaktere.
Sajnálatos módon 2024. augusztus 16-ával megszűnt az ÉTDR általános tájékoztatási felülete, mely az építéshatósági ügyek nyilvános adatait online felületen tette elérhetővé. Ezen időponttól az ott korábban megjelenített adatok sem elérhetők. Vagyis nincs további lehetőségünk, hogy – legalább töredékeiben – megismerjük, hogy mi épül városunkban.
Ezért tartjuk különösen fontosnak, hogy ilyen, és ehhez hasonló kiállításokon szimbolikus párbeszéd alakulhasson ki a városlakók, az építészek, az építtetők és a város vezetése között, hogy tájékozódhassunk, és hogy beleszólhassunk abba, hogy milyen irányba fejlődik a városunk.
A tablókon az alapvető adatokon és egy figyelemfelkeltő képen kívül egy QR-kód található, amelyet okostelefonon beolvasva a részletesebb tervet is megismerheti a látogató. Jó böngészést kívánunk! És arra bíztatunk mindenkit, hogy beszélgessünk róla, milyen irányba fejlődjön Budaörs!
Kurátor: Dobos Botond Zsolt DLA, Kurucz Olívia
Grafika: Pucz Dani
Kiállító építészirodák:
Artgroup Építészcsoport
C60 Vizuál Építész Stúdió
Dinamo Építészcsoport
Gubahámori
Intramuros Építésziroda
Lencsés Albert
Paradigma Ariadné Studio / Sziget-Ma 2004 Kft.
Poly-Graf Architects
Prohászka Benedek László
Qoob
Semplan
Sugár-Terv
Szép Otthon ’ 97 Mérnöki Iroda
Tóth Project Építésziroda
Viator 4 Építésziroda
Kiállító építészhallgatók:
Molnár Zita Krisztina
Fütty Mietta
Jósvai Anna
Téglás Lilla Laura
A kiállítást támogatta:
Budaörs Város Önkormányzata
Nemzeti Kulturális Alap
BME Építészmérnöki kar, Urbanisztika Tanszék, UFLAb
A kiállítást szervezte: Húsznegyven Egyesület