Megemlékezés és koszorúzás volt a Trianon emlékműnél

0
54

A Fidesz-KDNP budaörsi szervezetei és a helyi KÉSZ (Keresztény Értelmiségiek Szövetsége) közös szervezésben megemlékezést tartottak tegnap a Trianoni békediktátumok aláírásának 104. évfordulóján a Templom téren. Köszöntőt Kapitány Gábor, ünnepi beszédet Czuczor Gergely mondott. És lehetőséget kért Császárné Kollár Tímea is, hogy elmondja gondolatait. A szervezők a nemzeti összetartozás jeleként egy közös koszorút helyeztek el az emlékműnél, melyre előzetesen mindenki felrakathatott egy szalagot.

104 éve, 1920. június 4-én írták alá a trianoni békeszerződést és ez a nap 2010 óta a Nemzeti Összetartozás Napja. Ebből az alkalomból ünnepélyes koszorúzás volt tegnap a Templom téren, a Trianon emlékműnél.

Szilágyi András, a Budaörsi Székely Kör alapító tagja Magyari Lajos Nem a fenyők… című versét szavalta el.

Magánemberként szólalt fel Császárné Kollár Tímea, aki annak idején, csaknem másfél évtizede önkormányzati képviselőként ő nyújtotta be az előterjesztést egy trianoni emlékmű felállítására. Most arról beszélt, hogy a magyarságnak megint sírt ásnak úgy, mint 1920-ban. Akkor sikerült kikecmeregni onnan, de a jövőben is csak úgy kerülhetjük el, „ha mindenki óvja a nyelvünket, óvja a kultúránkat, óvja a szuverenitásunkat és védi azt, ami a mienk. Kereszténységünket, magyarságunkat s mindent, ami mi vagyunk!”

Köszöntötte a jelenlévőket Kapitány Gábor önkormányzati képviselő, a KDNP helyi elnöke.

Berente Imréné Erzsike Kós Károly 1921-ben írt Kiáltó szó című művéből olvasott fel részleteket.

Ünnepi beszédet tartott Czuczor Gergely önkormányzati képviselő, a Fidesz helyi elnöke. „Június 4-e Trianon óta a gyász és az emlékezés, de éppen az emlékezésre okot adó szétszakítottságunkban az összetartozás napja is a világ magyarsága számára” – mondta. „A rendszerváltoztatás óta a magyar országgyűlés egyik legfontosabb szimbolikus döntése volt a nemzeti összetartozás napjáról szóló törvény megalkotása 2010-ben. E törvény annak a helyes felismerésnek az alapján áll, hogy nem szabad, hogy csak a Trianon felett érzett gyász és fájdalom legyen örök, hanem a reménységnek is annak kell lennie. Hiszen mindezek után és ellenére ma is van magyar nemzet, élnek magyarok a Kárpátok szegélyezte medence síkságain, hegyvidékein.”

A rendezvényen az Üsztürü népi együttes zenélt.

Koszorúzással, illetve virággal tisztelegtek az emlékmű előtt:

A Fidesz-KDNP politikai szervezet polgármester jelöltje és képviselőjelöltjei, a Keresztény Értelmiségi Szövetség budaörsi szervezete nevében F. Megyesy Péter elnök és Félegyházy Sándor titkár, a Budaörsi Nyugdíjas Polgári Egyesület nevében Frank Istvánné, a Magyar Történelmi Szalon nevében Szaplonczay Marianne és Ambrus András, a Budaörsi Székely Kör nevében Gál-Pál Sándor elnök, a Vitézi Rend nevében Gligor Attila.

Az ünnepség a Székely himnusz és a Szózat eléneklésével ért véget.

 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here