Budaörs Város Önkormányzata és a Budaörsi Rendőrkapitányság közös szervezésében hétfő délután közbiztonsági fórum volt a lakosoknak bűnmegelőzési céllal. Rusznák Zsolt r. őrnagy és Szalai Márton r. főhadnagy tartott előadást az egyre gyakoribb és változatosabb online csalások típusairól és arról, hogyan igyekezzen a lakosság elkerülni, hogy ezeknek áldozatává váljon, illetve mi az azonnali teendő, ha mégis áldozattá válunk. Valamint elhangzott az is, hol kaphatnak segítséget, akik már károsultak ilyen bűneset során.
Ami a legfontosabb, hogy mindenki saját maga tudja megóvni magát az online csalóktól azzal, hogy egyfelől tudatosítja magában, hogy ilyen létezik és tájékozódik arról, hogy milyen módszereik vannak a bűnözőknek, másfelől pedig elsajátítja azokat az ismereteket, amelyekkel képes lesz felismerni, ha ilyen helyzetbe kerül, illetve betartja az alapvető tanácsokat: nem adja meg a bankkártya adatait, a netbank jelszavát és a személyes adatait sem, mert a meglévő pénzünk eltulajdonítása mellett fennáll a veszélye annak is, hogy adatainkkal visszaélve a bűnöző például hitelt vesz fel vagy egyéb bűncselekményeket hajt végre velük.
Újdonság, hogy a bűnözők telefonos csalás esetén képesek arra, hogy híváskor készülékünkön olyan telefonszám jelenjen meg, amilyet ők akarnak, azaz például egy valódi bank valódi telefonszáma, s ez elaltathatja gyanakvásunkat.
Sajnálatos módon nem sokan voltak kíváncsiak a rendőrök (konkrétan az online bűncselekmények felderítésére szakosodott, az úgynevezett Kiber 300 nyomozócsoport Pest megyei tagjai) tájékoztatására, pedig érthetően magyarázták el az online csalások válfajait és megtörtént esetekkel illusztrálták előadásukat.
E mulasztást pótolni lehet a kiberpajzs.hu és a akulcstevagy.hu honlapok böngészésével, ahol részletesen lehet tájékozódni a különböző típusú online csalások fajtáiról, a megtévesztés módozatairól és arról is, hogyan lehet ezeket felismerni, illetve mit tegyünk, ha már áldozatává váltunk a csalóknak.
Fontos információ például, hogy amint tudatára ébredünk annak, hogy csalás áldozatai lettünk, a bank értesítésével egyidőben azonnal kérjük az elutalt pénzek visszahívását, illetve a rendőrség értesítésével se várjunk.
A tíz évvel ezelőtti unokázós csalással összehasonlítva a csupán néhány éve elszaporodó online csalások sokkal szélesebb körben okoznak károkat, mert életkortól, nemtől, iskolázottságtól függetlenül nagyon sokakat érint, ugyanis a bűnözők nagyon jól értenek ahhoz, hogyan hassanak áldozatuk pszichéjére, s jellemző, hogy az érzéseink előbb eluralkodnak rajtunk, minthogy a józan eszünket használjuk. Továbbá egyéb emberi gyarlóságot is igyekszenek kihasználni, ilyen a kapzsiság (minél kisebb befektetéssel minél több nyereségre szert tenni) és a fösvénység (minél olcsóbban beszerezni dolgokat).
Széleskörű segítségnyújtást biztosítanak az állam által létrehozott áldozatsegítő központok. Az Áldozatsegítő Szolgálat olyan személyek támogatására jött létre, akik akár közvetlenül, akár közvetett módon, valamely bűncselekmény, illetve tulajdon elleni szabálysértés áldozataivá váltak. Az Áldozatsegítő Szolgálat célja, hogy az elszenvedett bűncselekménnyel kapcsolatban felmerült érzelmi, lelki, anyagi és más problémák megoldásához segítséget nyújtson.
Budapesti Áldozatsegítő Központ
Cím: 1077 Budapest, Wesselényi utca 69.
Levelezési cím: 1400 Budapest , Pf.: 61.
Telefon: +36-1-550-1636
E-mail: aldozatsegitokozpontbudapest@im.gov.hu