A Kossuth Lajos utcában található SHL Hungary Kft. időről-időre úgynevezett tréning akadémia keretében ingyenes eseményeknek ad helyet, melyekben többnyire a gazdasági szereplőket leginkább érintő témájú, de kevésbé szigorú tartalmú előadásokat lehet meghallgatni. Ezúttal Klein Dávid hegymászó beszélt a legutóbbi magashegyi expedíciójáról, amelynek fontos része volt, hogy hogyan lehet túlélni egy lavinát.
A jelenleg hónapok óta tartó közműcsere és útépítési munkálatok miatt nehezen megközelíthető Kosssuth Lajos utca 20. szám alatt van az SHL Hungary Kft. székhelye, itt volt tegnap Klein Dávid előadása, melyet a 2024-es Johnnie Walker Hindukus Expedícióról tartott.
Az SHL tevékenysége leginkább munkaerő-kiválasztással kapcsolatos, cégeknek, vállalatoknak segít rendkívül precíz tesztek és kérdőívek kínálatával abban, hogy az egyes feladatokra a legmegfelelőbb munkavállalót találják meg, amit különböző kompetenciák mérésével tudnak megtenni, illetve vannak anyagaik a munkavállalók fejlesztésére, sőt megtartásuk segítésére is. Vezetői képességeket, konkrét szakmai tudást és készségeket vagy a munkahely szempontjából fontos személyiségjegyeket mutatnak ki az erre alkalmas, általuk vagy az anyacég által kifejlesztett módszerekkel. Ugyanakkor szerveznek képzéseket is, amelyek keretében ezeknek az eszközöknek a használatát tanítják.
Kiss Julianna, az SHL társalapító ügyvezetője, pszichológus köszöntötte a vendégeket és jelen volt Klein Sándor, a cég alapítója és résztulajdonosa, szintén pszichológus, aki egyébként Klein Dávid édesapja.
Az expedíciós hegymászásairól híres, de a mászósportok több válfaját űző Klein Dávid egyébként könyvkiadó céget, az Edge 2000-t vezeti (nem meglepő módon ő adja ki az SHL könyveit is) és nagyon jól kamatoztatva hegymászói tapasztalatait, cégeknek szervez csapatépítő tréningeket, illetve tart motivációs előadásokat iskolákban, művelődési házakban is.
Ezúttal legutóbbi nagy vállalkozásáról, a Johnnie Walker Hindukus Expedícióról számolt be, melyet idén nyáron valósított meg Nagy Mártonnal, aki a Magyar Nemzeti Hegymászó Válogatott tagja.
Céljuk a Pakisztánban lévő Istor-o-Nal, a Hindukus harmadik legmagasabb csúcsának (7403 m) elérése volt mesterséges oxigénutánpótlás nélkül és az alaptábor felett teherhordó igénybevételének mellőzésével.
Budapestről repülővel (isztambuli átszállással) jutottak el a pakisztáni fővárosba, Iszlámábádba, ahonnan gépjárművekkel, majd gyalog jutottak el az alaptáborba.
A hegység fekvéséhez és az évszakhoz képest már megérkezésükkor is sok hó volt, és ottlétük alatt is rengeteg hó esett.
Dávid sok érdekes részletet mesélt a magashegyi körülményekről, a felszerelésről és főleg a hegyen való mozgásról, illetve arról, milyen fontos, hogy az ember, a számára különösen megterhelő helyzetekben rendelkezzen megfelelő érzékenységgel a saját maga belső folyamataival, a társával és a heggyel szemben is.
Végül egy lavina, illetve a hegyen lévő rengeteg hó hiúsította meg a hegy teljes megmászását. Ahogy néhány napja egy rádióműsorban, Dávid most is elmesélte, hogy valójában nem cselekedtek helyesen, amikor a sok hó ellenére mégegyszer elindultak a hegyre, amikor pedig már nyilvánvaló volt, hogy nem kellene. Szerencsére korábban erre a hólejtőre – kényelmi okokból – rögzítettek kötelet, így az megmentette őket attól, hogy a lavina áldozatává váljanak.
Mivel a napokban volt a bemutató sajtótájékoztatója annak a dokumentumfilm sorozatnak, amelyet a magyar expedíciós hegymászókról készítettek, ezért ezt is megemlítette Dávid. A hatrészes sorozatból az egyik rész kifejezetten az ő expedícióiról és motivációiról fog szólni, vagyis arról, hogy általában minek megy oda a hegyek közé, a hegyekre… A Spektrum tévé adja le a sorozatot október 6-tól, vasárnaponként 21 órától (ismétlés csütörtökön 22 órakor).