Ilyen volt az idei kertbarátok világnapja Budaörsön

0
133

2020 óta július utolsó szerdáján ünneplik a kertkedvelő budaörsiek a kertbarátok világnapját, így tegnap, július 31-én már ötödik alkalommal látta vendégül Nagy Sándor Lászlóné Nyíri Ági a Kertészek és Kertbarátok dr. Luntz Ottokár Egyesületének tagjait, illetve mindazokat, akiknek valamilyen kötődésük van kerthez.

Idén ötödik alkalommal ünnepelték meg a budaörsi kertbarátok, hobbikertészek a (budaörsi) kertbarátok világnapját. A kezdeményezés Nagyné Nyíri Ágnes nevéhez fűződik, aki hiába kereste a világhálón a kertészek világnapját, magának kellett azt kitalálni és saját kertjében rendezi azt meg azóta évről-évre. Azt is ő vetette föl az első ilyen találkozón, hogy a kerttel rendelkező, de azt már teljes mértékben megművelni nem tudó kerttulajdonosok közösségi kerthasználat jelleggel felajánlhatnák lakótelepen élő családoknak növénytermesztésre földterületüket, s jó példával elöljárva azonmód kijelentette, hogy saját veteményese háromnegyed részének gondozására lelkes jelentkezőket vár. Akkor három házaspár élt a lehetőséggel, közülük az idei vegetációs időszakra már csak egy maradt, Adrienn és Krisztián, akik szintén jelen voltak a kertbarátok helyi világnapján. Ági néni ezért ismét meghirdette a lehetőséget a közösségi kertészkedésre kertjében.

Az esemény egyik fő programja és szakmai értéke, hogy a látogatók megnézhetik Ági néni kertjét és állatait, az ünnepnap csúcspontja pedig a vendégváró kakaspörkölt és a túrós csusza.

A kert bejárása során idén is sok hasznos ismeretet gyűjthettek be a jelen lévők és – kertekben általában ritkábban előforduló – növényekről is meg lehetett tudni fontos információkat. Például a lombhullató bajor kiviről (más néven kínai egres), ami októberben érik és nagyon finom, az óriási karalábéról, ami nem fásodik és hogy a hurmát (datolyaszilva) magról is lehet szaporítani.

Szó volt még arról is, hogy a szőlőt idén a lisztharmat gomba károsította leginkább, illetve csak egyes fajtákat, mert vannak olyan fajták is, amelyekre egyáltalán nem hatott. Gyakorlati tapasztalat pedig az, hogy a káposzta levélbolha szívesebben rágja a sarkantyúka leveleit, s amíg abban nagy pusztítást végez, a káposzta épen marad, s szerencsére csak egy nemzedéke fejlődik egy évben ennek a rovarnak. A torma pedig hathatósan tisztítja az orrüreget és a tüdőt koronavírus idején is.

A Budaörsi Kertészek és Kertbarátok dr. Luntz Ottokár Egyesületének tagjai legközelebb szeptember 7-én, az IdeSüss – Budaörs Napja rendezvényen lesznek szélesebb közönség előtt aktívak, ahol az úrnapi virágszőnyeghez hasonlóan már hagyományt teremtettek a lezárt főút mentén termésszőnyeg kialakításával.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here