Formális fogadóórák helyett tartalmas séták Kamaraerdőn

0
23

Gyalogosan járták végig az utcákat, mert így egészen más a rálátás a problémákra

Kamaraerdő és Méhecske utca, illetve a vonatállomás környéke (a budaörsi 10. választókörzet) új képviselője Kisfalviné Lauber Andrea a választási kampányban tavasszal azt ígérte, hogy ha nyer, formális fogadóórák helyett a hozzátartozó településrészeken több, kisebb személyes lakossági fórumot tart majd. Egyrészt, hogy megismerjék őt és egymást az itt élők, másrészt, hogy összegyűjtsék a legfontosabb teendőket.  Két séta volt eddig – válaszolta lapunk kérdéseire -, és hangsúlyozottan azért gyalogosan járták végig az utcákat, mert így egészen más a rálátás a problémákra, mintha autóval haladtak volna el az építkezések után ott maradt törmelékek, a kerítéseken a járdára kilógó gaz stb. mellett.

Az első séta a Kolozsvári utca elejétől indult október 12-én szombaton 9-kor, a parkon és a játszótéren át haladtak és 12-kor a Varjú utcánál búcsúztak el a résztvevők egymástól. A második múlt szombaton még tovább tartott egy órával, akkor a Besztercei és Beregszászi és a felette lévő utcákat járták be, Páva, Szalonka, egészen a Vörösbegyig. Voltak, akik mindkettőn részt vettek, mert mások problémái is érdekli őket, és voltak, akik egy-egy részen csatlakoztak vagy csak a saját házuk elé jöttek ki, amikor odaérkezett a mintegy 15-20 fős csoport. Összességében jó hangulatú volt mind a két séta, „ezen segített hogy jó idő volt” – jegyezte meg a képviselő. „Sok feladat gyűlt össze, többoldalas listát írtam ezekről, amit hamarosan szétküldök a résztvevőknek email-ben, illetve annak is, aki nem tudott eljönni, de bármilyen formában jelezte, hogy érdekli. Lehet hozzátenni, értékelni, a következő lépés pedig az lesz, hogy a konkrétumokról egyeztetek a városházán a különböző irodákon az illetékesekkel a megoldásokról és azok ütemezéséről.” 

A listán vannak azonnal és könnyen megoldható kérések és javaslatok, és olyanok is, amelyek forrás- és időigényesek. Illetve van, amit már sikerült tisztázni. Például azt, hogy melyik közterületnek ki a felelőse. Általánosságban a járdát és az árkot, illetve az útpadkát az ott lévő ingatlanok tulajdonosának kell rendben tartania. Ahol nincs  járda csak útpadka, de mondjuk az útra kilógó ágak zavarják az arra közlekedőket, sőt, akár egy parkoló autón sérüléseket okozhatnak, azt a telek tulajdonosának kell levágnia, illetve, ha kárt okozott, a kártérítés is őt terheli.  Az úttest szélétől már az önkormányzat a felelős, illetve az általa megbízott karbantartó, de ha állami tulajdonú közútról van szó, akkor az állami közútkezelő a felelős azok állapotáért. Ez tehát az általános szabály. A bejárt területeken azonban olykor azt is tisztázni kellett – mint például a Beregszászi 38-40. számú háznál -, hogy egyáltalán ki a tulajdonosa, vagy kik a tulajdonosok, tehát kik a felelősek az útszakasz rendjéért, tisztaságáért, balesetmentességéért, és a képviselő hamarosan felveszi velük a kapcsolatot. Vagy hasonló gondok merültek fel egy-két saroktelken, ahol a másik utcáról  van az ingatlan bejárata, mégis az előtte lévő járda, árok stb. akkor is hozzá tartozik, tehát neki kell gondoskodnia a rendbetételéről.

„Beszélgettünk séta közben a kampányomban szintén említett padokról, amik ott maradtak az eredeti helyen, miközben a buszmegállókat áthelyezték. Ezekre a helyekre kis pihenőparkokat képzelünk el” – folytatta a beszámolót Kisfalviné Lauber Andrea. Szerepel még a teendők között több helyen az elektromos vezetékeket benövő növények visszavágása, ami megint csak annak a feladata, akinek a telkén van a növény gyökere.
Sokkal nagyobb és évtizedek óta általános probléma Kamaraerdőben a felszíni vízelvezetés. Ezzel kapcsolatban is sok konkrét helyszín és teendő gyűlt össze, így amikor egy fentebb lévő utcából ömlik az alatta lévőkre a víz, vagy például a kis tónál, ami hivatalosan egy víztározó, és amit a patak kiáradásakor évekkel ezelőtt azért hoztak létre, hogy megakadályozzanak egy újabb áradást. Akkor helyesen „hogy ne legyen szúnyogtanya, úgy alakították ki, hogy mozogjon benne a víz, de valószínűleg  eldugult a cső és elkezdett büdösödni, ezért ezt is rendezni kell. De, hogy ne legyen ez egyszerű, időközben beköltözött oda egy hód, ami ugye védett állat…” – meséli a képviselő. Tovább nézegetve a teendők listáját: Kamaraerdőn több olyan út van, amelyiknek az egyik oldala Budaörs, a másik már a szomszédos település része, ez is  nehezíti a karbantartásukat. A Veréb utcában még speciálisabb a helyzet, mert míg a teljes  úttest Törökbálinté, a házak mellette már Budaörshöz tartoznak…

Az első két séta tehát tartalmasnak bizonyult, még három lesz, három egymást követő szombaton, a következő a Méhecske utca környékén lakóknak – tudtuk még meg. A meghívókat a képviselő egyrészt az interneten teszi közzé a saját közösségi oldalán és onnan osztja a kamaraerdei csoportokban, illetve szórólapokat is nyomtatott, amiket többnyire saját maga dob be a postaládákba az érintett utcákban. „A minap is ezt tettem és meglehetősen rosszul érintett, amikor az egyik háznál éppen kint beszélgettek a lakók és az egyikük odaszólt, hogy ‘Nem kérünk.’ Nem igazán hallgatták meg, hogy egy meghívót szerettem volna átadni. Sajnos biztos vagyok  benne, hogy egy-két hónap múlva ők lesznek azok, akik az utcájukat érintő ügyekben a tájékoztatást kérik majd rajtam számon” – zárja gondolatmenetét Andrea. Még egy mondatot azonban hozzátesz: „Nem panaszáradatot, hanem tartalmas beszélgetéseket várok a további sétáktól is, arról, hogy mit szeretnénk. A séták teljesen nyilvánosak, bárki eljöhet, aki pedig nem tud, az utólag elkérheti az összefoglalót és elküldöm e-mail-ben.”

 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here