Diagnosztikai vizsgálat alapozza meg a terápiát
A képalkotó diagnosztikára a többi szakma és a sürgősségi ellátás is folyamatosan számíthat Budaörsön: a röntgen természetes, mint a levegővétel. A helyi szakrendeléseket bemutató sorozatunkban most egy potenciálisan mindenkit érintő vizsgálatra, a csontsűrűségmérésre koncentrálunk dr. Tatomir Carmen radiológus segítségével, aki másfél évtizede rendel az Egészségügyi Központban.
A csontsűrűségméréshez a közfinanszírozott járóbeteg-ellátás rendszerében Magyarországon beutalás szükséges, máskülönben a vizsgálat csak magánellátásban kérhető. A beutalót szakorvosnak kell kiállítania, a háziorvos ilyen jogosultsággal nem rendelkezik. Mi ennek az oka?
A csontritkulás (oszteoporózis) bárkit érinthet. A csontszövet állománya 25-30 éves korig gyarapszik, majd tömege fogyni, szerkezete gyengülni kezd. Az élettanilag normális csontvesztés ezután évi 3-5 százalék. A nők csontritkulása a menopauza elérkeztével a hormonális változás – az ösztrogénszint csökkenése – következében általában felgyorsul. Az oszteoporózis számos betegség kísérő tünete is lehet, a genetikai betegségek mellett ilyen az I-es típusú cukorbetegség, a pajzsmirigy-túlműködés, a máj és a vese betegségei,
továbbá egyes anyagcsere-betegségek. Mindezekben a fiatal korosztályok is érintettek lehetnek. Csontritkulás felléphet gyógyszerek szedésének mellékhatásaként is. Az okok tehát különbözőek, a páciensek különböző szakrendelésekről érkeznek csontsűrűségmérésre. A leggyakoribb a nőgyógyász beutalása: a csontállomány rendszeres ellenőrzése a változó kortól feltétlenül indokolt. A társadalmi és vele az orvosi szemlélet mára szerencsére sokat változott: a szülészet-nőgyógyászati szakma is túljutott azon, hogy elsősorban a termékeny korban lévő nők problémáira koncentráljon, megbecsüli a középkorú és idősebb korosztályt – mondja Tatomir Carmen.
A csontsűrűségmérés vagy oszteodenzitometria (ODM) a csontokban lévő ásványi anyag
sűrűségét méri több ponton műszeresen – ez az úgynevezett DEXA-vizsgálat. Az eljárás 10-15 percet vesz igénybe, és teljesen fájdalommentes. A vizsgálat előtt szabad enni, inni,
előkészítés nem szükséges. A csontsűrűségmérés alkalmával a páciensről kérdőívet is
kitöltenek: a FRAX egy olyan törésrizikó-kalkulátor, amely százalékban kifejezve adja meg,
hogy az elkövetkező tíz évben mekkora a valószínűsége a váll-, alkar-, csípőtáji vagy
csigolyatöréseknek, illetve csípőtöréseknek.
A DEXA-vizsgálat kiértékelése automatikus. A csontsűrűség csökkenése lehet normális,
mérsékelt (ezt hívják oszteopéniának) vagy súlyos (ez az oszteoporózis). A terápiáról és a
következő mérés időpontjáról a beküldő szakorvos dönt. A csontállomány rendszeres
ellenőrzése az ásványianyag-tartalom normál mérvű csökkenése esetén 50 év felett
háromévente, oszteopénia esetén kétévente, súlyos szerkezetgyengülés, vagyis
oszteoporózis esetén évente indokolt.
A vizsgálat röntgensugarakat használ – ezért is tartozik a radiológiához –, de a sugárzás a
normál röntgenfelvételekének csak a töredéke, így a terhességen kívül ellenjavallata tulajdonképpen nincs is. A mérés a demineralizációnak csak a mértékéről ad információt, az elvesztett, illetve megtartott ásványi anyagok arányairól nem. Ennek kimutatása speciális laborvizsgálattal történhet meg vérből. A gyógyszeres terápiát, ami vonatkozhat a hiányzó anyagok pótlására, vagy lehet hormonpótlás is, a pontos eredmények ismeretében tudja beállítani a szakorvos.
A megelőzésről szólva természetesen fontos az egészséges életmód, azoknak a
betegségeknek az elkerülése, amelyek kiváltják vagy felgyorsítják a csontállomány
csökkenését. A különböző ásványi anyagok, táplálékkiegészítők bevitelével akkor érdemes
próbálkozni, ha az orvos előírja. Hiába eszik például valaki sok kalciumot, ha a csontjaiba az már csak korlátozottan képes beépülni – zárta gondolatmenetét a doktornő.
A csontsűrűségmérést a Budaörsi Egészségügyi Központban Tatomir Carmen irányításával
rutinos szakszemélyzet végzi; a hét minden napján fogadják a pácienseket délelőttönként.
Nemcsak beutalóra, előzetes időpontfoglalásra is szükség van; a várakozási idő körülbelül egy hónap, de ez esetben ez nem okoz gondot, hiszen az ellátásnak nincsen sürgősségi formája, a vizsgálatot ahhoz az időponthoz lehet igazítani, amikorra a beutaló szakorvos visszahívja a beteget kontrollra.
Gyerekek DEXA-vizsgálatára az intézményben használt eszköz nem alkalmas, a pácienst a Heim Pál Gyermekkórházba küldik Budapestre.
Röntgenvizsgálatok
A folyamatosan működő röntgendiagnosztika elsődleges feladata a „normál” röntgenfelvételek készítése. Beutalás vagy orvosi javaslat nélkül röntgen magánellátásban sem kérhető. A betegek sokszor érkeznek sürgősségi beutalóval, például a sebészetről végtagtörés gyanújával, illetve a pulmonológiáról vagy a háziorvostól mellkasröntgenre. A
járványidőszak tapasztalata, hogy néhány beteg személyes találkozás nélkül is röntgendiagnosztikai beutalót kapott háziorvosától. Bár a mai eszközök nagyon korszerűek, a szervezetet csak indokolt esetben szabad kitenni besugárzásnak, ezért helyes, ha a
beküldést minden esetben alapos, lehetőleg személyes vizsgálat előzi meg – hívja fel a
figyelmet Tatomir Carmen.
NÉVJEGY
Dr. Tatomir Carmen radiológus a Temesvári Orvostudományi Egyetem Általános Orvosi
Karán és a Semmelweis Orvostudományi Egyetem Általános Orvosi Karán tanult. 1983-ban
diplomázott, 1987-ben szerzett szakvizsgát. Az elmúlt négy évtizedben nagy budapesti
kórházak radiológiai osztályain tett szert széles körű tapasztalatokra. Szűkebb szakterülete az angiográfiás (érfestéses) röntgenvizsgálatok. Budaörsön 2007 óta dolgozik.
Sorozatunk cikkei ITT érhetők el.