Ezekről döntöttek a mai testületi ülésen

0
18

Öt beruházást érint az a kormányzati utasítás – több Pest megyei településsel egyetemben -, hogy Budaörs is utalja vissza azokat az előlegszámlára utalt és pénzeket, amelyeket TOP PLUSZ pályázaton nyert el a város különböző fejlesztésekre (Kossuth Lajos utca felújítása, kerékpárút fejlesztés és a könyvtárat érintő beruházás). Ebből kettő az, amihez még hozzá sem kezdtek, vagyis vissza kell fizetni a támogatást: a Pagony óvoda felújítása és a mentőállomás energetikai korszerűsítése. Ezen és másik hat, eredetileg a testületi ülés meghívóján nem szereplő előterjesztésen kívül 21 nyílt és három zárt ülésen tárgyalandó napirendről döntöttek ma a képviselők a 9 órakor kezdődő képviselő-testületi ülésen.

Az ülésen nem volt jelen Biró Gyula alpolgármester és Tóth Ferenc, ezért csak tizenhárman szavaztak, de természetesen a testület így is határozatképes volt.

Wittinghoff Tamás az ülés elején mondta el részletesen, hogy múlt hét pénteken kapott az önkormányzat a Nemzeti Fejlesztési Központtól egy levelet, hogy a kiutalt TOP PLUSZ pályázati pénzeket utalja vissza. E hír közlését követően a polgármester megjegyezte a Fidesz-KDNP frakció felé intézve szavait: „Nem fogok hosszasan az államcsőd előtti helyzetről értekezni, de cserébe azt szeretném kérni, hogy az ország fantasztikus gazdasági eredményeiről se halljak ma túl sokat.”

Az eredetileg a testületi ülésre előkészített napirendi pontokon kívül még hét előterjesztést vettek napirendre, amelyeket – egy kivételével – az ülés végén tárgyaltak.

Napirend előtt felszólalt Stift Nándor (Budaörs Fejlődéséért Egyesület), aki néhány, a lakótelepen élők problémájának megoldását köszönte meg a műszaki ügyosztálynak, így a Patkó utca 9. előtti vízelvezető rács és a Lévai utcai játszótér napvitorlája ügyében, valamint felhívta a figyelmet arra, hogy a vihar okán letörött faágak találhatók szerte a lakótelepen.

Farkas Benedek (BFE) is köszönetet mondott, mert három utca megújítása történt meg az elmúlt fél évben a körzetében, de az Árvácska utcában egy vízelvezető rács megsüllyedt, balesetveszélyes, kéri, hogy hozzák helyre.

Lőrincz Mihály, a műszaki ügyosztály vezetője tudomásul vette a kéréseket.

Kisberk Balázs (Gazdakör) ismételten kérte, tegyen valamit a városvezetés a lakótelepen lévő légkondicionáló gépek kondenzvizének utcára – pontosabban a járókelőkre – csöpögése ellen. Példának hozta fel az óbudai szabályozást, amely szerint ott már a légkondik kondenzvize nem vezethető ki a ház homlokzatán kívülre. Wittinghoff Tamás polgármester szerint ez nem nagy probléma, mert az tiszta víz, de ígéri, a műszaki ügyosztály foglalkozni fog a témával.

Czuczor Gergely (Fidesz-KDNP) arra hívta fel a figyelmet, hogy a Tátra utcában, a sokáig rossz helyen álló autó miatt (amit már elszállíttattak) a kukásautó feltörte a járdát, szeretné, ha ezt még a tél beállta előtt kijavítanák.

Wittinghoff Tamás a legutóbbi (május 29-i) rendes testületi ülés óta eltelt idő eseményei felsorolása után rátért a napirendi pontok tárgyalására.

Az 1. napirendi pont a 2024. február 28-án elfogadott költségvetésnek az év során felmerült változtatásai miatt szükséges rendeletmódosítás (például az állami támogatások beépítése, előirányzat módosítások átvezetése). 10 igen, 3 tartózkodással (Fidesz-KDNP) fogadta el a testület.

A 2. napirendi pontban szereplő, a közterület rendeltetéstől eltérő célú használatára vonatkozó szabályok módosítására az országgyűlés egy törvénymódosítása (reklámfelületekre vonatkozó) miatt került sor. 13 igen szavazattal fogadták el.

A 3. napirendi pont egy, a kamaraerdei Sirály utcában lévő, a változtatási tilalom meghozatala előtt épült ingatlan kerítésépítési kérelme miatt a változtatási tilalom elrendeléséről szóló rendelet módosításának elfogadása volt, hogy az érintett ez alól kivételt kapjon. 13 szavazattal elfogadták.

A 4. napirendi pontban az Esély Szociális Társulást érintő rendelet módosítása történt. A rendeletmódosításra azért lett szükség, mivel még eddig nem volt szabályozva a az Idősek Otthonában dolgozók részére biztosított étkezés térítési díja, amióta az ESZT működteti az intézményt. 13 igen szavazattal fogadták el.

Az 5. napirendi pont előtt döntöttek egy sürgősségi indítványról, mely a Szervezeti és Működési Szabályzat módosítását tette szükségessé, mert korábban úgy volt, hogy az önkormányzati választás után az alakuló ülést 15 napon belül kell megtartani, ez már nem tartható, mivel tavasszal volt a választás és ősztől kezdi meg a munkát az új testület. Ezt a változtatást 13 igen szavazattal fogadták el.

Az 5. napirend Budaörs Város Önkormányzata 2024. I. féléves gazdálkodásáról szóló tájékoztató elfogadására vonatkozott, melyet tíz igen és három tartózkodással (Czuczor Gergely, Löfler Dávid, Kapitány Gábor) el is fogadtak.

A 6. napirendben rendelkeztek arról, hogy pótelőirányzatot (1,935 millió forint) biztosítsanak az önkormányzat fenntartásában működő intézmények (konkrétan bölcsődék és óvodák) számára. 13 egybehangzó szavazattal fogadták el a határozati javaslatot.

A 7. napirend keretében elfogadták a képviselők (13 igennel) a budaörsi víziközművek 2025-2039 közötti időszakra vonatkozó gördülő terveit. Ebben szerepel néhány utca ivóvízvezetékének rekonstrukciója.

A 8. napirendben szereplő határozati javaslatot, mely szerint a testület fogadja el a Régiségbúvár Ifjúsági és Kulturális Egyesület támogatásának elszámolását, 13 igen szavazattal elfogadták a képviselők.

A 9. napirend keretében döntöttek a Közszolgáltatási keretszerződés XXI. számú módosításáról, melynek keretében a BTG kap még pénzt az önkormányzattól rendkívüli munkálatok elvégzése miatt, például: vezetékre belógás miatti gallyazás, őszi kátyúzás. A testület 13 igennel elfogadta a módosítást.

A 10. napirend a Templom tér 17. szám alatti önkormányzati ingatlan bérbeadásához szükséges pályázat kiírásáról hozott határozatot, 13 igen szavazattal egyeztek bele.

A 11. napirendben az évente kötelezően felülvizsgálandó temetői díjakról hoztak döntést (13 egybehangzó szavazattal), mely szerint idén nem módosulnak a temetői díjak.

A 12. napirendben határozatot hoztak arról, hogy a Szabadság úton lévő önkormányzati ingatlant, ami 86 négyzetméter, eladják, a területtel szomszédos ingatlan tulajdonosának. 13 igen szavazattal fogadták el.

A 13. napirend keretében azt fogadták el egyöntetűen, hogy a Farkasréti út 6. szám alatt lévő ingatlan egy részét a Budaörsi Tanoda hasznosíthassa (haszonkölcsönbe adta határozatlan időre).

A 14. napirendben arról rendelkeztek, hogy a Budaörshő Kft. felügyelő bizottságába tagot delegáljanak, aki ugyanaz, aki eddig is volt, egy hozzáértő szakember, Egri Péter. 13 igen szavazattal ezt elfogadták.

A 15. napirendben arról határoztak, hogy az októberben megrendezésre kerülő nemzetközi Primanima fesztivál idején az önkormányzat tulajdonában lévő, a Templom tér 12. szám alatt található ingatlan emeleti helyiségeit, hat szobát és három termet térítésmentesen használhat a a Primanima Kft., de csak kizárólag a fesztivál szervezőit szállásolhatják ott el térítésmentesen. 13 igennel elfogadták.

A 16. napirendben határozott arról a testület (13 igen szavazattal), hogy Budaörs csatlakozik az Élhető Települések Országos Szövetségéhez, ami azzal fog járni, hogy képzések és programok lesznek az élhetőség növelésével kapcsolatban.

A 17. napirendben rendelkeztek arról (13 egybehangzó szavazattal), hogy a Budaörsi Sport Club asztalitenisz szakosztálya és két sportolójuk, Madarász Dóra és Póta Georgina kiemelkedő nemzetközi sportsikereinek elismeréséül (Európa Kupa győzelem, olimpiai szereplés) összesen 10 millió forint (4-3-3 arányban) jutalomban részesüljenek.

A 18. napirend keretében pótelőirányzat biztosításáról rendelkeztek a Budaörsi Kincskereső Óvoda részére. 13 igen szavazattal fogadták el.

A 19. napirend szintén a Kincskereső ovival kapcsolatos volt, elfogadták (13 igen szavazattal) azt a határozatot, mely az óvoda álláshely bővítését tartalmazza. Erre azért van szükség, mert évről-évre egyre több kisgyerekről derítik ki a vizsgálatok, hogy sajátos nevelési igényűek, ezért nagyobb létszámban van szükség speciális szakember (gyógypedagógus) foglalkoztatására.

A 20. napirendben biztosítottak a Budaörsi Latinovits Színháznak többletforrást (3,4 millió forintot) a „Független színházak támogatása” alapból (amit májusban hoztak létre 10 millió forinttal) amiatt, hogy a budaörsi színház biztosítja a Stúdió K Színház két gyerekelőadásának tíz alkalmas bemutatását.

A 21. napirendben egy közművelődési megállapodás módosításáról döntött (13 igen szavazattal elfogadta), melyet az önkormányzat a Régiségbúvár Ifjúsági és Kulturális Egyesülettel kötött.

A testületi ülés meghívójában nem szereplő, de tárgyalt előterjesztések még az alábbiak voltak, melyekről a rendes napirendi pontok után döntöttek:

– A 2024. október 1-től hatályba lépő új, építésügyi jogszabályok helyi rendeletekkel való összehangolása érdekében azt a határozatot hozták (13 igen), hogy a képviselő-testület kérje fel a polgármestert, hogy intézkedjen az építésügyi jogszabály változásokra való tekintettel a hatályos helyi építésügyi és egyéb rendeletek jogharmonizációjáról.

– A Pagony óvoda határozott idejű álláshely bővítésére és alapító okiratának módosítására vonatkozó rendelkezésekről – mindkét pontban elfogadták (13 egybehangzó igen szavazattal) a határozati javaslatot.

– Arról a javaslatról, hogy az önkormányzat tulajdonában álló szelektív hulladékgazdálkodással kapcsolatos mobil válogató eszközt értékesíti a BTG-nek.

– A TOP PLUSZ pályázatok támogatási előlegeinek visszafizetéséről – 2 igen, 1 tartózkodás (Török István).

Wittinghoff Tamás ezzel kapcsolatban elmondta, hogy ettől függetlenül mindegyik fejlesztést szeretné a városvezetés megvalósítani, tehát emiatt nem állítanak le semmit. De reméli azért, hogy vissza fogják egyszer adni ezeket a pénzeket.

Czuczor Gergely megkérdezte van-e rá esély, hogy vissza fogja a város szerezni ezt az összeget, illetve azt is, hogy miért voltak késlekedések a két megvalósulatlan projekttel (Pagony ovi, mentőállomás) kapcsolatban. Kérdésére dr. Bocsi István jegyző válaszolt. A támogató szervezet, amelytől a város elnyerte ezekre a beruházásokra a forrást, megváltozott és ez döntött úgy, hogy az önkormányzat fizesse vissza azokat a támogatási pénzeket, amelyeket a letéti számláról még nem fizetett ki a kivitelezőknek. Vissza nem vonták a támogatást, remélhetőleg ez csak egy technikai manőver és az állam nem fogja meggondolni magát.

Egyébként nem késtünk semmivel, nem csúsztunk ki semmilyen határidőből, nem amiatt van. Azért ment el az idő anélkül, hogy megtörtént volna például az új Pagony óvoda felépítése, mert az állami struktúra megváltoztatásával mindig változott a támogató szervezet is, és emiatt például a közbeszerzési eljárásokat mindig újra kellett kiírni (mert jóideje úgy van a szabály, hogy az önkormányzati beruházásokhoz, ha állami támogatást kap, akkor vele közösen lehet csak döntéseket hozni).

A végén már csak zárt ülésen döntöttek egy elővásárlási jogról, amely egy, az Esze Tamás utcában lévő ingatlant érint, továbbá a „Szilvás” területe egy részének megvásárlására vonatkozó javaslatról, valamint díszpolgári cím adományozásról és a Hauser József Városi Közművelődési Díj illetve a Testnevelési és Sport Díj odaítéléséről.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here