Egy városnak mi lehet a szerepe a fenntarthatóságban? – kerekasztal-beszélgetés

0
144

A Fenntartható városok című podcast legutóbbi adása Pest-megyéről szólt, és Bartuszek Lilla beszélgetőpartnere Wittinghoff Tamás Budaörs, Csőzik László Érd és Balogh Csaba Göd polgármestere volt.

A városnak mi lehet a szerepe a fenntarthatóságban? – szólt az első kérdés, amire válaszolva Wittinghoff Tamás a környezetvédelmi mozgalmak jól ismert jelszavát idézte:Gondolkodj globálisan, cselekedj lokálisan”, vagyis valóban elsősorban helyben lehet megoldani a felmerülő problémákat. Balogh Csaba a hulladék kezelést hozta szó, míg Csőzik László azt fejtegette, hogy az lenne a helyes, ha az állami központosítások helyett megkapnánk ehhez helyben az eszközöket, forrásokat. Amire a budaörsi polgármester azzal reflektált, hogy ez egy érhető politikai kitekintés, de van, amihez nem pénz, hanem akarat kell.

A helyzetértékelés és lehetőségek keretében előkerültek az erdőtüzek, ami korábban Pest megyében egyáltalán nem volt, az elszabaduló energiaárak, illetve Wittinghoff Tamás érdi kollégájának megjegyezte: „Azt hittem azzal a programmal kezded, hogy miközben ma már Budapesten és a tágabb agglomerációban mintegy 3 millió ember él katasztrofális közlekedési problémák vannak„. És még további, közös probléma: a villámesőzésekkel járó árvizek és ez ellene való védekezés, ami szintén nagy kihívás. Balogh Csaba itt elmondta, hogy náluk Gödön javulást értek el az árkok kitisztításával. Majd elhangzott, hogy a városuk előnye a Duna, a közlekedésben a nagyon jó a vasútvonal, de küzd egy saját zöldhulladék-lerakóért. Csőzik szerint sokat mondó, hogy a felszíni vízelvezetés helyett ma már csapadékvíz gazdálkodásról beszélünk. „És hadd hozzam szóba urbanizációt” – tette hozzá, hiszen bő 350 ezer ember költözött ki az agglomerációba a fővárosból és150 ezer vidékről, amit infrastruktúrával nehéz követni. Wittingoff Tamás szerint a túlépítési problémát is együtt és egységesen kell kezelni.

A beszélgetést vezető egyebek között rákérdezett a városok stratégiájára, amire Budaörs polgármestere elmondta, hogy 2011-ben csatlakoztunk a Polgármesterek Szövetsége Egyesülethez aminek keretében 2012-ben közös a Fenntartható energia akció tervet dolgoztunk ki, és hamarabb teljesítve az abban tett vállalást 2018-ra 28 százalékkal csökkent a széndioxid kibocsátás. Szemléletformálással, zöldítéssel, nagyon erősen bevonva a civileket. 

Bővebben itt írtunk róla: https://budaorsinaplo.hu/wp-content/uploads/2023/09/2309-bnaplo-web.pdf

 

 

 

 

 

 

A teljes beszélgetés itt nézhető meg:

Fenntartható Városok-Pest megye. Beszélgető partnerek: Csőzik László-Érd, Wittinghoff Tamás-Budaörs, Balogh Csaba- Göd Polgármestere 2024.05.06.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here