„Szeretném, ha tudásom és az évtizedek során szerzett tapasztalatom a budaörsi gyerekek egészségét tudná szolgálni.”
A nyugdíjba vonult Dr. Balogh Katalin praxisát január 1-től Dr. Károly Éva vette át, aki gyermekorvos és nephrológus, vagyis a gyermekorvosláson belül a belgyógyászati jellegű vesebetegségekre szakosodott. A korábban a Jász-Nagykun-Szolnok Megyei Kórházban és a Bajai Szent Rókus Kórházban dolgozó doktornő rengeteg szakmai tapasztalatra tett szert a gyermekgyógyászat terén és az ebből eredő előnyöknek most a budaörsiek veszik hasznát.
Dr. Károly Éva PhD csecsemő- és gyermekgyógyász, nephrológus vette át Dr. Balogh Katalin 1. számú gyermekháziorvosi körzetének praxisát. Ebből az alkalomból készítettünk egy bemutatkozó interjút az új doktornővel.
„Pápai születésű vagyok, értelmiségi családból jövök, de orvosnak elsőként én tanultam szűkebb familiámban. 10 éves voltam, amikor Szolnokra kerültünk, itt érettségiztem a Verseghy Ferenc Gimnáziumban. Sokáig az irodalom érdekelt – miközben matematika tagozatra jártam -, de az utolsó pillanatban az orvosi mellett döntöttem, arra gondolva, hogy az irodalom, az olvasás szeretete a munkám mellett is mindig velem tud maradni.
A budapesti Semmelweis Orvostudományi Egyetemen végeztem általános orvosi tanulmányaimat summa cum laude minősítéssel. Egyetemi éveim alatt a kutatóorvoslással is kacérkodtam: a II. sz. Élettani Intézetben voltam diákkörös – Fonyó Attila professzor úr laboratóriumában -, de végül a gyógyító, a klinikai orvoslás mellett tettem le a voksom. A gyermekgyógyászat felé pedig édesapám indított, aki szerint gyermekorvosnak lenni egy orvosnő számára a legszebb hivatás. Az eltelt évek pedig alátámasztották ezt a gondolatot – persze voltak nehézségek is -, de édesapám meglátása igaznak bizonyult.
Az egyetem után Szolnokra kerültem, a megyei kórház gyermekosztályára, ami akkor egy országosan elismert, nagyon jó gyermekosztály volt. Kitűnő „iskola” volt ez a ’80-as – ’90-es években, ahonnan számos kiváló gyermekgyógyász, gyermekorvos vezető került ki” – mesélte a doktornő szakmai életútjáról. „A csecsemő- és gyermekgyógyászat szakvizsgát követően – ami négy éves gyakorlatot megszerezve volt letehető – a Jász-Nagykun-Szolnok megyei Kórház Gyermekbelgyógyászatára kerültem, amelynek utóbb csaknem húsz esztendeig a vezetője lettem. Itt kezdtem a belgyógyászati vesebetegségek, a nephrológia iránt érdeklődni, mert sok vesebeteg, vesefejlődési rendellenességgel született gyereket kezeltünk” – mondta Károly doktornő, majd elmesélte azt is, hogyan alakult a karrierje a továbbiakban. A ’90-es években nemcsak nagy gyakorlatot lehetett szerezni a megyei gyermekosztályon, de a tudományos munkába is be tudtak kapcsolódni az ott dolgozó orvosok, több előadást, folyóirat cikket publikált ő is. Ambíciója a következő szakvizsga felé vitte, de két év egyetemi klinikákon eltöltött idő után lehetett csak szakvizsgázni nephrológiából- a leghosszabb időt a SOTE Bókay, I. sz. Gyermekklinikán töltötte. Mindeközben a Jász-Nagykun-Szolnok megyei Kórház Gyermekosztályán gyógyított és a gyermekintenzív osztályon ügyeleti szolgálatot is ellátott.
„És aztán a 2000-es évek elején – a gyógyítás mellett – ismét a kutatás felé fordult az érdeklődésem, és a SOTE Doktori Iskolájában 2007-ben a „Veseparenchyma laesio klinikopathológiai tényezőinek vizsgálata húgyúti infectio miatt gondozott gyermekekben” című dolgozattal a PhD tudományos fokozatot sikerült elnyernem. A méréseket az I. sz. Gyermekklinika Kutatólaboratóriumában végeztem Reusz György professzor úr útmutatásával, aki a témavezetőm volt, ugyanis a beteganyag klinikai feldolgozása mellett genetikai vizsgálatokat is végeztünk. A laborban dolgozni kitüntetés volt, egy fiatal, lelkes és nagyon tehetséges csapat tagja lehettem.”
Dr. Károly Éva 2008-ig dolgozott Szolnokon. Abban az évben az ország három különböző pontjáról kapott állásajánlatot és végül a bajai kórházét fogadta el. Akkor költözött Bajára, és a Szent Rókus Kórház gyermekosztályát vezette 15 évig, mint osztályvezető főorvos. A bajai évekről a doktornő elmondta, hogy meglehetősen nagy az ottani gyermekosztály, 35 ágyas, nagy felvevő területtel rendelkezik, sok beteggel, és 100 kilométeres távolságra van mind a szegedi, mind a pécsi gyermekklinika, ahol magasabb szintű ellátást tudnak biztosítani. „Tehát stabil, biztos ellátást kellett adni, ráadásul a kalocsai gyermekosztály súlyos orvoshiánya miatt többször helyettesíteni kellett Kalocsán, és 2009-2010-ben a feladatellátást is teljes egészében megkaptuk, a kalocsai és környékbeli gyerekek ellátását is biztosítani kellett. Rengeteg ügyeletet kellett vállalni, mert kevés orvossal működtünk, a fiatal orvosok sokszor távol voltak, hogy a legújabb dolgokat megtanulják, mert én mindig kifejezett hangsúlyt fektettem a továbbképzésre, és itt nem csak magamról, hanem a kollégáimról is beszélek, akik helyett ilyenkor dolgozni kellett. És hát a nap 24 órájában, mint osztályvezető főorvost bármikor hívhattak, a mobilom be volt kapcsolva, és ha szükség volt rám, mentem is szilveszterkor, hajnalban, amikor kellett. Nagyon kimerítő, stresszes és nagyon felelősségteljes munka volt.”
Így aztán két éve elérkezettnek látta az időt lassítani – mondja a doktornő -, és akkor beszélt először Balogh doktornővel, aki nyugdíjba készült, és végül 2024. január 1-től realizálódott, hogy a budaörsi praxist átveszi. A gyermekháziorvosi szolgálat, mint cél korábbi tervei között is ott volt, hiszen ez szép, felelősségteljes munka, de talán kevésbé terhelő, mint a kórházi osztály vezetése. A budaörsi helyszín is ideális, hiszen itt él huszonöt év óta a doktornő testvére, Károly Ildikó, aki a Budaörsi Illyés Gimnáziumban matematikát, fizikát és ábrázoló geometriát tanít.
„Nagyon bízom benne, hogy a több évtized alatt megszerzett tapasztalataimat és tudást hasznosítani tudom a háziorvosi munka során, hiszen az alapellátásban a diagnosztikai készségek nagyon fontosak” – mondta.
Tervei között szerepel továbbá, hogy gyermeknephrológiai rendelést indít Budaörsön, mert nemcsak a húgyúti fertőzések és a vesefejlődési rendellenesség fordul elő gyakran gyermekeknél, hanem a 6 éves kor feletti éjszakai ágybavizelés is, melynek a nephrológiai kivizsgálását el is tudnák itt végezni járóbeteg szakellátás keretei között. „Az utóbbi években a gyerek- és serdülőkori magas vérnyomás betegséggel is foglalkoztam, ezért azokat a gyerekeket is szeretném itt gondozni járóbeteg szakellátásban, akiket ez érint” – folytatta elképzelései sorolását a doktornő. Mindezek megvalósításához az önkormányzat komoly segítséget nyújt, támogatásával műszereket szereztek már be, például 24 órás vérnyomásmonitort, illetve olyan berendezéseket, melyekkel könnyen és gyorsan meg lehet állapítani egyes fertőzéseket, laboratóriumi vizsgálatokat lehet végezni.
Arra a kérdésre, hogy a gyermekorvoslásban mi volt a legemlékezetesebb, a következő választ kaptuk: „Sok érdekes, szakmailag izgalmas esettel találkoztam, de a legnagyobb elismerés az embernek, mint gyermekorvosnak, amikor a szegedi bevásárló központban odafut hozzám egy egyetemista nagylány vagy a balatonfüredi cukrászdában odajön egy fiatalember, akiket én meg sem ismerek, mert már felnőttek, és örömmel üdvözölés hálásan emlékszik arra, hogy gyerekként meggyógyítottam.”
A doktornő végezetül megosztotta velünk, hogy van egy 26 éves fia, aki Ph.D. hallgató a Budapesti Műszaki Egyetemen és hogy még a 92 éves édesanyja is velük van.