Felnőtteken is segítenek
Dr. Domsa Patrícia valahogy mindig ott találja magát, ahol a legnagyobb szükség van rá, legyen szó problémájával régóta kínlódó kettőslátó felnőtt betegről vagy szegénységben élő gyermekről, aki másként nem jutna el szemvizsgálatra. Ha műtétes ellátásra van szükség, a helyszín a TritonLife Magánkórház budaörsi egynapos sebészete.
Tavaly ilyenkor már beszélgettünk a Budaörsi Napló hasábjain – akkor kezdte meg a munkát a TritonLife Magánkórház egynapos sebészetén.
Valóban. Nem is tétlenkedtünk, nemrégiben utánaszámoltunk: munkatársaimmal 322 kancsalságellenes műtétet végeztünk el Budaörsön az utóbbi 13 hónapban. Betegeink mintegy kétharmada felnőtt volt.
Magánellátásról van szó.
Az én esetemben nem is lehet másként. Még 2021-ben megváltam az állami egészségügyi rendszertől, és a kettő között az egészségügyi törvény tiltja az átjárást. Tehát azokat a betegeket, akiket én a Non Plus Ultra Látásközpontban vizsgálok, csak magánellátásban operálhatom meg.
A 322 műtét soknak számít?
Igen. Máshol is lenne igény ezekre a műtétekre, de a teljesítményt pénzügyi és kapacitásproblémák fogják vissza. Magyarra fordítva: a NEAK finanszírozása ezen a szakterületen sem tartott lépést a költségekkel, illetve a műtétekhez sokszor nem áll rendelkezésre a szükséges szakembergárda. Az egyik szűk keresztmetszet az aneszteziológia; Budaörsre szerencsére velünk tart gyermekanesztéziában is jártas kollégánk, dr. Lendvai Domonkos és Varga Gyöngyi asszisztens. A speciális tárgyi eszközöket a TritonLife Magánkórház biztosítja. Szakmai és gazdasági értelemben is zökkenőmentes az együttműködés, értjük és segítjük egymást a betegek érdekében. Két műtéti napunk van hetente, máshol jelenleg nem is operálunk.
Budaörsön több mint harminc járóbeteg-szakrendelés van, az önöké nincs közöttük. Miért?
Gyerekszemészetet, pláne strabológiát, vagyis kancsalászatot területi illetékességű rendelőintézetbe befogadni nem könnyű. Nagy értékű, speciális eszközöket használunk, és a pácienseket szélesebb körből merítjük földrajzi értelemben is. A Non Plus Ultra Látásközpont és a TritonLife Magánkórház együttműködése optimális konstrukció a budaörsiek számára még akkor is, ha első vizsgálatra vagy műtét utáni kontrollra be kell fáradni Lágymányosra.
Említette, hogy a műtétes betegek kétharmada felnőtt. Pedig a kancsalságot inkább a gyerekekhez kötjük…
A felnőttkorban kialakuló kancsalság gyakran kettőslátás képében jelentkezik, ám ennek a differenciáldiagnosztikája általános szemészeti ellátásban elakadhat. Megtörténik a veszélyes neurológiai kórképek kizárása, de ha a kancsalság, a kettőslátás önálló betegségként van jelen, a megoldást tapasztalat híján sokszor nem találják. Ahhoz inkább a gyermekszemész, illetve strabológus ért, ami viszont hiányszakma. A másik a kozmetikai indokkal megoldást kereső felnőttek csoportja. Őket azért utasítják el sokszor, mert a nem kellően jártas kollégák indokolatlanul félnek az esztétikai céllal végzett műtét után megjelenő következményes kettőslátástól. További probléma, hogy a kapacitás ezekre az általában altatásban végzendő műtétekre az állami rendszerben nagyon kicsi. Mi felvállaltuk a felnőtt kancsal páciensek teljes körű ellátását, ezért sokan kötnek ki nálunk akár több év keresés után. És mi nagyon örülünk, hogy a saját lehetőségeinken belül segíteni tudunk ezeknek az embereknek, hogy visszanyerjék a munka, a sport, a mindennapok örömét, vagy letegyék egy hosszú évekig hurcolt kozmetikai probléma önérzetet romboló terhét.
Végeznek önkéntes munkát is.
Igen, felzárkózó településeken élő, nehéz szociális helyzetben lévő családok körében. A Magyar Máltai Szeretetszolgálat gyermekszemészeti szűrőprogramjának vagyok a szakmai vezetője. A vizsgált gyerekek olyan kistelepüléseken élnek szegénységben, ahonnan a városba történő bejutás sem egyszerű, így csak nagyon nehezen vagy sosem jutnának látáskorrekcióhoz, ha nem menne hozzájuk helybe a szűrőbusz. A programban négy év alatt 27 ezer gyereket szűrtünk 125 településen. A közreműködő optometristákat mi választottuk ki és képeztük ki a szeretetszolgálat számára. A látásproblémával kiszűrt közel nyolcszáz gyermek nagy része szemüveget kapott, tompalátás elleni takarásos kezelést indítottunk, de több tucat kancsalságellenes műtétet is elvégeztünk – ezeknek a helyszíne szintén a budaörsi egynapos sebészet műtője volt. Az MMSZ által beküldött gyerekek műtétjeinek zömét barátom és kollégám, dr. Körtvélyes Judit végzi, és csatlakozott hozzánk a Budaörsön szakrendelést adó dr. Erdem Okan is a szemhéjplasztikai beavatkozások szakértőjeként. A program sikeres, és szerintem nagyon fontos is: a cél a látásproblémák időben történő jelzése, illetve az ismeretek terjesztése a szülők és a pedagógusok körében. Prevencióról és edukációról is szó van tehát, ami nemcsak az egyén boldogulását segíti, de a társadalmi költségeket is csökkenti hosszabb távon – a máltaiak gondolkodása mindig évtizedekre előre tekint.
Névjegy
Dr. Domsa Patrícia szemész, gyermekszemész szakorvos szűkebb szakterülete a strabológia (kancsalászat), illetve a két szem együttműködését, a kétszemes együttlátást befolyásoló állapotok. „Amennyire ellenállhatatlanul szórakoztató gyerekeket vizsgálni, és öröm látni, ahogy egészségesen fejlődve nőnek ki a kezem alól, legalább akkora sikerélmény a felnőtt boldogsága, aki évtizedek után végre leteszi terhét, megszabadul az önbizalmát romboló kancsalságtól” – fogalmaz saját „szakmai egyedfejlődéséről”, melynek során a nagy tapasztalatot igénylő, összetettebb esetek felé fordult.