A 2024-es önkormányzati választásokon induló budaörsi képviselőjelöltek bemutatása a TV2040-ben május 26-én szigorúan moderált kerekasztal-beszélgetésekkel zajlik. Az 2. számú választási körzet egyéni képviselőjelöltjeit élőben 11 órától lehetett meghallgatni. A műsorvezető Kállai Lajos.
A vitaműsorban ezúttal is összesen 10 perc állt minden jelölt rendelkezésére, és mivel az öt jelöltből csak hárman fogadták el a meghívást, bő fél óra alatt véget is ért.
A 2. körzet: Akácfa köz, Bokréta köz, Bor, Cseresznye utca, Dézsma köz, Dézsma utca, Diófa utca, Dráva köz, Erdész, Esze Tamás, Eszterlánc utca, Farkasréti út 1-34., Fátyol, Felsősor utca, Gerle köz, Gesztenye köz, Gesztenye utca, Gyömbér, Halom, Hurok, Kajszi, Kárpát, Kereszt, Kossuth Lajos utca 0-34, 36-36/B, Kőfejtő, Kőhát, Kőhíd, Kőkapu, Kökény, Kőláb, Kőszikla, Kőszirt utca, Lajta köz, Liliom, Mester, Naphegy utca, Nefelejcs köz, Nefelejcs utca, Nyitra köz, Ostor köz, Ostor utca, Présház utca, Rába köz, Sas utca páratlan házszámok, Szakály Mátyás utca, Száva köz, Szép utca, Szőlő köz, Szőlővirág, Tátra utca, Temes köz, Tölgy, Tüske,Vasfű, Venyige, Virágos, Visszhang, Víztorony, Völgy, Zengő, Zichy Péter és Zivatar utca.
A kisorsolt sorrend:
Kovács Richárd Fidesz-KDNP
Makovecz Ádám BVE
Monostori-Kalovits Márk BFE
Vékony Katerina BLE
Kopecsnik Miklós Mi Hazánk
Kovács Richárd 48 éves, tősgyökeres budaörsi, felesége védőnő. Építési vállalkozó. Hobbija a régiségek. Mintegy 15 évig volt a St. Tarzíciusz Egyesület vezetője, 2005 óta a budaörsi KDNP elnökségi tagja. Sokoldalú helyi közéleti tevékenységéből az adventi programsorozatot és a kápolna búcsú újraélesztését emelte ki.
Makovecz Ádám vállalkozó, de van főállása is – mondta el magáról. Honlapokat fejleszt. A Covid-járvány idején vásárolt itt Budaörsön egy hobbikertet és kezdett el méhészkedni, és „beszippantott ez a foglalkozás”. Budai volt mindig, itt érzi magát otthon és rengeteg ismerőse költözött ide Budaörsre. Távol tartja magát a pártpolitikától, szerinte az itt lakók tudják a helyi ügyekre a megoldást. Belépett a Budaörs Frankhegy Vízi-közmű Társulatba, aminek a vezetője lett. Nagyon elkeserítő, hogy Budaörs egyharmadának nincs vize – mondta már a bemutatkozásnál, amit a későbbiekben többször megismételt.
Monostori-Kalovits Márk Budaörsön nőtt fel a Kőhegy lábánál. Tíz évvel ezelőtt ő hozta létre a városban az első csomagolásmentes boltot (ami 2016-ban bezárt – a szerk.) 2019 óta képviselő. Ez idő alatt több mint 1 milliárd forint értékben valósultak meg a választókörzetében fejlesztések, és ezt folytatná.
Az első kérdést Kovács Richárd tehette fel: „Örökzöld témám a Kőhegyen az építkezések” – mondta.
M. K. Márk reagált először: „Sokan tudják, hogy 2016 óta ez kettős probléma”, és emlékeztetett rá, hogy az építéshatósági ügyeket az állam Budakeszire vitte át. Se a szomszédoknak, se a városnak nincs jogilag lehetősége, hogy hozzászóljon, mi épül. Perelni tudunk csak, mást nem, és jelenleg is több ilyen per van folyamatban. Az állami hivatalok egyszerűsített eljárásban adják ki az engedélyeket, nem vizsgálják a tervek tartalmát, azért a tervezőnek kell felelősséget vállalni. A másik ok, hogy az állam mesterségesen pumpál pénzt az építőiparba, ezért az építtetők abban érdekeltek, hogy lebontsák a kisebb házakat és a helyükbe társasházak kerüljenek. Ésszerűtlen a szabályozás.
Makovecz Ádám szerint azonban mindez mellébeszélés, és bár kérdésként tette fel, abban állítást sugall: a helyi építési szabályozással van baj. Az igen egyszerű megoldást abban látja, hogy: „Nem lehetne megkérdezni az ott lakókat vagy konzultálni a vállalkozókkal? És akkor nem kellene – vesztett – perköltségekre ennyit költeni” – fogalmazott, hiszen „a változásokat nem lehet megakadályozni”.
M. K. Márk ismételten elmondta, hogy a probléma nem helyben oldható meg, a 30%-os beépíthetőség a szabályozásban megfelelő, a baj, hogy ezt az építtetők nem veszik figyelembe és az önkormányzatnak nincs eszköze betartatni.
Kovács Richárd szintén kérdésbe burkolta a javaslatát: „Változtatási tilalmat miért nem vezetnek be?” Ő már 2012-ben is kérte ezt, és már 2016 előtt is épültek itt társasházak. M. K. Márk pontosított: 2005-ben szigorították a HÉSZ-t, tehát ha be lenne tartva, nem lenne probléma.
Makovecz Ádám kérdése: hogyan fejlődik Budaörs? Majd kifejtette, hogy Budaörs nem lehet a legfejlettebb város, amint az Wittinghoff Tamás polgármester kampányában gyakran elhangzik, mert szerinte a város egyharmadán nincs víz és nagy részén elektromos hálózat sincs, ahol pedig van, ott nem a föld alatt megy el a vezeték, hanem magas feszültségű oszlopokon.
M. K. Márk megint pontosított: azt, hogy Budaörs a maga kategóriájában a legfejlettebb, nem mi mondjuk, hanem a KSH alapján mérték elemzők. De maradjunk a Kőhegyen – kérte, és számos megvalósult fejlesztést sorolt fel.
Makovecz viszont kijelentette: nem igaz a KSH adat sem, hiszen abban az áll, hogy Budaörsön 97%-os az ivóvíz hálózat, ami hamis adat, és jó hogy a képviselő megemlítette a közvilágítás fejlesztését, mert először nem volt sikeres, így kétszer sikerült elkölteni rá a pénzt. Erre a jelenlegi képviselő csupán annyit reagált, hogy Makovecz nyilván a Frankhegyről beszél, de az a 3. körzet, így annak a speciális problémáit ott kellene majd megbeszélni. Kovács Richárd megjegyezte: a 2-es körzetben is ott van a Kőhegy mögötti rész is.
Monostori-Kalovits Márk kérdése következett: rendben vannak-e a körzetben a temetők? Kovács Richárd, mint az egyházi ügyekben érintett képviselő-jelölt elmondta, hogy az Ótemető, bár az egyházé, német nemzetiségi emlékhely. A régi katolikus temető a Nefelejcs utcában valóban problémás, „de próbáltuk rendezni önkormányzati támogatással. A kerítést be tudtuk fejezni, urnafalat építettünk, abból a bevételt a temetőre fordítjuk vissza. Nincs temető gondnok, ez ismert, de a temető betelt és nincs szabad sírhely, ha pedig nincs bevétel, miből fejleszthetnénk?” A tervek szerint épül egy újabb urnafal, és abból lesz bevétel – tudtuk meg.
Makovecz Ádámra került sor, hogy témát vessen fel. Ha a mostani vezetése az önkormányzatnak nagyon kreatív az ellehetetlenítésben, elég lenne csak meghallgatnia az ott élőket, hogy a problémák megoldásában is kreatív legyen – mondta. A problémák: a hajléktalanok, hogy miért van kocsma a temető mellett, miért nem lehet fizetős parkoló…, „rengeteg ötlet lenne, csak beszélgetni kellene róla” – jelentette ki.
A hajléktalanok jelenlétét a Templom téren Kovács Richárd is problémának tartja, de a térburkolat is sérült, a buszmegállót elönti a föld, a padok tönkrementek. Az Ótemetőt például zárni kell, mert kutyakiképzésre használták – utalt az okokra is. A hajléktalanok pedig a temetőbe is beköltöztek.
Makovecz Ádám vette vissza a szót: „nem tartom megfelelőnek a közrend fenntartását, a rendőrség és a közterület-felügyelet is erősítendő” – mondta. A közterület-felügyelet erősítésével M. K. Márk is egyetértett, de Budaörsnek erős szociális hálója van, erre lehet alapozni. Kovács Richárd azonban tovább sorolta a hajléktalanok által okozott károkat, „hiába van ott a térfigyelő kamera”.
Makovecz Ádám következő kérdése a városi buszok helyzete, mivel volt rá ígéret, hogy elektromos lesz, de még mindig dízelbuszok járnak. Várható-e fejlődés a buszhálózatban? M. K. Márk elmondta, hogy a helyi kisbuszok olyan magas helyekre is elmennek, ahova az elektromos buszok még fizikailag nem tudnak, de az önkormányzat több mint 300 milliót költ a helyi közösségi közlekedésre.
És Márk kérdése: az állam által Budaörstől szolidaritási hozzájárulás címén elvont 24 milliárd forintból mit lehetett volna megvalósítani? Kovács Richárd szerint azt is meg kéne nézni, hogy Budaörs mennyit spórolt meg az iskolák államosításával, és azt kivonni ebből a 24 milliárdból, úgy reálisabb lenne a kép. K. M. Márk ezt ugyan nem válaszolta meg, ám a saját kérdését igen: ez a pénz 300 utca teljes felújítására lenne elég.
Kovács Richárd témái: Kőhegyen a parkolás, egyirányúsítás, a házszámok kuszasága. Amire Makovecz Ádám azzal reagált, hogy az egyirányúsítás jó, a parkolásra pedig „számos megoldás lenne, például a fizetőssé tétel, amiről Budaörs hallani sem akar”. Kalovits Márk ismertette, hogy már készül a Kőhegy alatt egy lakossági és egy turista parkoló terve, ahogy folytatódik a csatornaprogram, a zöldítés, a környezetvédelemmel kapcsolatos programok, és a legfontosabb, hogy mindenben „az ott élőkkel közösen hozunk döntéseket”.
Ekkora már csak Kovács Richárdnak maradt ideje a 10 percből, így számos új témát vetett még fel, amire a többiek már nem reagálhattak. És azzal zárta, hogy a legtöbb problémára a megoldás a „stop társasházak”, mert ha ez megvalósul, az autók sem szaporodnak tovább.
Az élő műsorok időpontja:
Polgármesterjelöltek vitaműsora 2024. május 26. vasárnap 19.00 és
2024. június 2. vasárnap 19.00
Képviselők vitaműsora:
1-es vk. május 26. vasárnap 9.00
2-es vk. május 26. vasárnap 11.00
Ismétlés: a polgármesterjelöltek vitájának ismétlése után, növekvő sorrendben (nagyjából 19.30-as kezdéssel, hétfőn az 1-es, a következő héten a 6-os, kedden a 2-es, a következő héten a 7-es, stb.), az aznapi műsor ismétlési rendje szerint másnap + a választás előtti napon és a választás napján 1-1 alkalommal.
3-as vk. május 26. vasárnap 13.00
4-es vk. május 26. vasárnap 15.00
5-ös vk. május 26. vasárnap 17.00
6-os vk. június 2. vasárnap 9.00
7-es vk. június 2. vasárnap 11.00
8-as vk. június 2. vasárnap 13.00
9-es vk. június 2. vasárnap 15.00
10-es vk. június 2. vasárnap 17.00
Aki azonban interneten nézné meg: