A zöldhulladék ezért maradjon inkább a saját kertünkben

0
10

Az idén a hosszú nyár miatt kicsit később kezdték a fák, a bokrok hullatni a levelüket, de a napokban már egyre többször merül fel kérdésként különböző helyi fórumokon, hogy az összegyűjtött avart mikor szállítják el és milyen zsákban, illetve hol lehet azt kapni. De lehet, hogy az lenne a legjobb, ha inkább a fák alatt hagynánk?

„Fontos tudni, hogy minden ilyen zsák avarnak a kertünkből való elküldésével a kertünk talajából exportálunk egy jó adag szerves tápanyagot, ezzel lassan de biztosan lepusztítjuk a kertünk talaját!” – egy éve kering a fotó a közösségi oldalakon a kukásautóra váró, bezsákolt kerti hulladékról és hozzá Diana Ürge-Vorsatz klímakutató kommentárja.

Az idén a hosszú nyár miatt kicsit később kezdték a fák, a bokrok hullatni a levelüket, de a napokban már egyre többször merül fel kérdésként különböző helyi fórumokon, hogy mikor szállítják el és milyen zsákban, illetve hol lehet kapni. Ahogy az FKF honlapján olvasható a zöldhulladék járatszerű begyűjtése tavasz óta folyamatos, és azt a lakókörzetére érvényes elszállítási napon reggel 5 óráig kell kitenni, „a járműveinkkel megközelíthető, jól látható helyre (…) úgy, hogy az a gyalogos vagy autós közlekedést ne akadályozza”. Hozzátéve: „a lehullott falevelek, ágak összegyűjtésekor, fűnyíráskor is fontos, hogy odafigyeljünk a környezettudatosságra, és a zöldhulladék-gyűjtést válasszuk. Ugyanis az így begyűjtésre kerülő zöldhulladék (fa- és bokornyesedék, nyírt fű, gyom), ahelyett, hogy elégetnék vagy lerakóra kerülne, komposztálás után újra visszakerül a természetes körforgásba.”

De nagyon nem mindegy, hogy hol! Érdemes ezért figyelmesen (újra?) elolvasni a klímakutató érveit amellett, hogy a zöldhulladék maradjon inkább a saját kertünkben.

  1. Minden ilyen zsákkal hozzájárulunk az éghajlatváltozáshoz, hiszen a talajok szervesanyag (vagyis szén!) tartalma a világ egyik legnagyobb karbontára. Minden alkalommal, mikor ezt nem pótoljuk, gazdagítjuk, sőt elvisszük, az évszázadok, évezredek alatt a kertünk talajában felhalmozott karbont „pöfögjük” vissza a levegőbe.
  2. A talajunk szervesanyag-tartalma a legjobb védekezés mind az aszály, de akár az áradások ellen is. Ugyanis a szerves anyagban gazdag, gyökerekkel struktúrált talaj kitűnően beszívja a vizet es megtartja a nedvességét. A nedvességben dúsabb talajban jobban párologtatnak a fák, es hűvösebbet tartanak a forró nyárban majd. Ráadasul a több párologtatásból több környéki eső származik.
  3. Ha esetleg rajta mernénk hagyni az avart például a fáink alatt, meg jobban meghálálják, mert az avar még jobban őrzi a talajban a nedvességet, és szép lassan visszajuttatja a talajba a szerves anyagot.

Egy olvasói megjegyzés: „De ha esetlegesen nem akarjuk az egészet otthagyni a fa alatt, az avar felhasználható még – a teljes igénye nélkül – a téli fagyvédő takarást igénylő – vagy nem igénylő, de megháláló – fák-cserjék-bokrok tövében történő felhalmozására (melegíti, táplálja, nem engedi gazosodni stb. ) , komposztálásra, bármilyen (házi)állat almozására, permakertbe – ha van olyanunk (ha nincs, éppen itt az ideje )- takarásnak, vagy bármilyen kertbe vagy bárhova mulcsozásra, magaságyás kialakítására, elásva trágyázásra is stb. Ha van kerted, akkor meg lehet oldani, ha akarod, ha nincs kerted, akkor meg nincs faleveled sem.”

Egy másik szellemes hozzászólás: „Ha kirakod, ne lepődj meg, ha mi visszük el és nem a kukásautó!”

Lehet, hogy ezt olvasva a 10 darab ingyenes zsák már nem is kevés, hanem inkább sok? (A jelenlegi FKF-es szolgáltatás keretében ugyanis a „Kertes családi házas övezetek lakosai 10 db ingyenes zöld zsákot vehetnek át az ügyfélszolgálatunkon, a BTG Nonprofit Kft. Dózsa György utcai központi irodájában a személyes ügyfélfogadási időpontokban.
10 db-on felüli mennyiség esetén a zsák ára 332,- Ft /db + Áfa (bruttó 422,- Ft), mely ugyancsak itt vásárolható meg.)

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here