Sokan elhatározzák, hogy egészségesebb és teljesebb életet fognak élni, mint azelőtt. Talán nem is gondolnánk, hogy hallásunk egészsége milyen óriási hatással van életünkre. Miért érdemes megfogadnunk, hogy sokkal inkább odafigyelünk hallásunk épségére? Érdemes elolvasni!
Társas kapcsolatok elvesztése
Fülünk az egyik legfontosabb érzékszervünk. Nem csupán a hangok érzékelését, a térbeli tájékozódást teszi lehetővé, hanem a kölcsönös megértést és az emberek közötti kapcsolattartást is. Ezért hallásunk csökkenése, elvesztése komoly akadályát jelentheti annak, hogy teljes életet éljünk. „Tapasztalatom szerint azok a hallásveszteséggel élő emberek, akik nem kezeltetik problémájukat, idővel elzárkóznak a külvilágtól, befelé fordulóvá válnak. Ennek oka, hogy nem értik meg pontosan, mit mondanak nekik, és kényelmetlennek érzik, hogy gyakran vissza kell kérdezniük. Sokszor előfordul, hogy nem csupán környezetük előtt szégyellik a dolgot, még maguknak sem merik bevallani, hogy valóban baj van” – mondja Dr Karosi Tamás, osztályvezető főorvos, egyetemi docens. Az érintettek számára tehát a halláscsökkenés az elszigeteltség érzését hozza magával, amely súlyosabb esetben akár depresszióhoz is vezethet.
Ne késlekedjen, nehogy késő legyen!
A halláscsökkenés okozta következmények hallókészülék segítségével a legtöbb esetben orvosolhatók, ennek ellenére manapság még mindig nagy az ellenállás az emberekben. Ahelyett, hogy segítséget kérnének, inkább elszigetelődnek, visszahúzódnak. Sajnos az is közrejátszik, hogy nem is olyan könnyű észlelni a tüneteket. „A halláscsökkenés általában lassan és fokozatosan jelentkezik, így egy megszokott állapottá válik, mely nagyban megnehezíti felismerését. Kezdetben csak néhány hang tűnik el, nem az összes. Ezért is érdemes évente ellátogatnunk egy szűrővizsgálatra, ahol kiderülhet, ha baj van” – mondja dr Karosi Tamás. A szakember nem győzte hangsúlyozni, milyen fontos, hogy időben eljussunk egy hallásspecialistához. Bármilyen furcsán is hangzik, a hallást is el lehet felejteni. „Az agyunk hallásközpontja hosszantartó halláskárosodás esetén elfelejti, hogyan hangzottak régen a különböző zajok, hangok és dallamok. A hangminőség a hallásveszteség fokának megfelelően nem csupán halkabbnak hangzik, a halláskárosodás típusának megfelelően torzított formában, hamisan rögzül. Ha túl sokat várunk, akkor lehet, hogy már késő lesz, és a legmodernebb hallókészülékkel sem tudunk segíteni. A hangok valóban hangosabbak lesznek, de az érintett ennek ellenére sem fogja érteni a beszédet” – világított rá a probléma lényegére a doktor úr.
Mit tegyen, ha szeretne ellátogatni egy hallásvizsgálatra?
Most lehetősége van arra, hogy részt vegyen egy ingyenes, teljes körű hallásvizsgálaton. A világ vezető gyártóinak készülékeit kipróbálhatja, és akár otthoni környezetben is tesztelheti. A vizsgálatokra nem kell várni, hiszen mindenki időpontot kap és személyre szabott ellátásban részesül. Érdemes tehát most bejelentkezni!
Bejelentkezés: 06-1-350-60-70