A 3. sz. választási körzet jelöltjeinek vitája – összefoglaló

0
80

A 2024-es önkormányzati választásokon induló budaörsi képviselőjelöltek bemutatása a TV2040-ben május 26-én szigorúan moderált kerekasztal-beszélgetésekkel zajlik. Az 3. számú választási körzet egyéni képviselőjelöltjeit élőben 13 órától lehetett meghallgatni. A moderátor Kállai Lajos.

A vitaműsorban összesen 10 perc áll egy-egy jelölt rendelkezésére. Ebből maximum 5 perce, hogy bemutatkozzon és ismertesse választási programját. Majd a jelöltek egymásnak tesznek fel kérdéseket, de a megszólítottnak nem kötelező arra válaszolni.

A 3. számú választókörzet: Acél utca, Agancs utca, Ágas utca, Akácfa utca, Alma utca, Árokparti utca, Ásó utca, Átlós utca, Avar utca, Bányász utca, Berkenye utca, Boróka utca, Budapesti út 91-131., Csalit utca, Csendes utca, Cserebogár utca, Csillagvölgyi utca, Erdélyi utca, Erdőalja utca, Esztergályos utca, Ezüstfenyő utca, Farkasréti út 35-116., Felsőhatár utca, Fém utca, Fenyves utca, Frank-hegy, Frankhegyi utca, Fűzfa utca, Gereblye utca, Gyöngy utca, Gyöngyvirág utca, Harmat utca, Jókai Mór utca, Kakukk köz, Kapa utca, Kovács utca, Lakatos utca, Láng utca, Mátyás király utca, Merengő utca, Mozdony utca, Naphegy dűlő, Nyúl utca, Öntő utca, Ötvös utca, Őzike utca, Pihenő utca, Rekettye utca, Réz utca, Rigó utca, Ringló utca, Rózsa utca, Sas köz, Sas utca, Semmelweis utca, Szarvas utca, Széchenyi utca, Szépkilátó utca, Szerelő utca, Szőlőhegyi utca, Thököly utca, Toboz utca, Turistaház utca, Tűzkőhegyi utca, Vas utca, Verseny utca.

A szavazó lapon a jelöltek sorrendje:

Sárközi Karina – Budaörsi Vállalkozók Egyesülete (BVE)

Albeker László – Budaörsi Lakótelepért Egyesület (BLE)

Dr. Czuczor Gergely – Fidesz-KDNP

Magyar Ágnes – Mi Hazánk

Hauser Péter – Budaörs Fejlődéséért Egyesület (BFE)

Hárman vettek részt a vitán. A bemutatkozással kezdtek. Sárközi Karina férjezett, három gyermek édesanyja. A Corvinus államigazgatási karán tanult, eddigi pályafutása során az Egyesült Államokban és Olaszországban dolgozott, főleg a nemzetközi kapcsolatok kiépítésén fáradozott. Képviselőként leginkább a játszóterek korszerűsítését javasolná, mert a körzetben kevés a játszótér, sokszor a fővárosba utaznak érdekesebb játszóterek miatt. Fontosnak tartja még az idősgondozást, a természetvédelmet és a megfelelő közösségi terek létrehozását, s úgy véli, szociálisan érzékeny emberként képes lenne ezekért küzdeni a testületben.

Hauser Péter a jelenlegi képviselője a körzetnek, már több ciklus óta, és nyolc évig a Német Nemzetiségi Önkormányzatnak is tagja volt. Ő is itt él a körzetben, feleségével, egy egyetemista fia van.

Czuczor Gergely az elkészített kampányvideójának levetítését kérte. Születése óta Budaörsön él, a Szent Benedek középiskolában történelem tanár. A körzet megoldandó gondjai közül említette a 4-6 lakásos társasházak gombamód szaporodását és azt, hogy a Pagony óvodát meg a Farkasréti utat 2014 óta nem újította föl a város, pedig már akkor tervben volt.

Az első kérdést Sárközi Karina tette fel, hogy vajon miért nem újult meg a Pagony ovi?
Hauser Péter elmondta, nem a városvezetés nem akarta, hanem a kormány miatt, mert központi beszerzés alá vonták, és ezt a döntésüket is nagyon sokára hozták meg, az önkormányzat pedig addig nem foglalkozhatott vele, holott a tervek már megvoltak.
Hauser Péter megkérdezte, mit gondolnak a többiek arról, hogy a Központi Statisztikai Hivatal szerint Budaörs a legfejlettebb város?  Sárközi Karina szerint ez nem látszik meg a környéken, mert itt nincsenek érdekes játszóterek. Czuczor Gergely szerint pedig megállt a fejlődés, Budakeszi és Törökbálint látszólag fejlettebb, sok terv nem valósult meg Budaörsön, pedig a bevételek nőttek. És egyébként is, egy liberális intézet megállapítása volt, ami lehetett elfogult. Hauser Péter erre jelezte, hogy a KSH azért nem nevezhető se liberálisnak, sem elfogultnak, ráadásul 50 szempont szerint mértek. Czuczor megkérdezte, mikor vonták a Pagony ovi fejlesztését állami kezelésbe? Hauser nem tudta pontosan, csak azt, hogy azok a folyamatok is eltartottak egy darabig, amíg az önkormányzat megvette az óvodával szomszédos telket, meg a tervek elkészítése és ezt követően.
Czuczor Gergely kérdése, hogy mit tett Hauser Péter képviselősége alatt azért, hogy ne épüljenek többlakásos társasházak a körzetben?
Hauser elmondta, hogy például az ő javaslatára tették bele a HÉSZ-be, hogy 1000 négyzetméterig egy épület maximum 2 egységből állhat. Egyébként pedig azóta szabadult el így az építkezési láz, amióta az állam elvette Budaörstől az építési hatóságot és leegyszerűsítette az engedélyezési folyamatokat. Sárközi Karina ehhez annyit szólt hozzá, hogy a parkolóhiány problémáját növeli, illetve erről jutott eszébe, hogy a Farkasréti úton az ovi elé kirakott védőkorlát miatt kevesebb autó fér el. Czuczor nem értette, hogyha a HÉSZ-t a testület fogadja el, hogyan történhet meg mégis, hogy azt megszegő épületek épülnek.
Sárközi Karina kérdése a zöldhulladék elszállítására vonatkozott. Erre Hauser jelezte, hogy minden rendben zajlott, amíg a város a BTG-n keresztül végezte a hulladékszállítást. Sárközi Karina annyi javaslatot tett, hogy erre jobban oda kell figyelni, Czuczor pedig azt, hogy az FKFV budapesti cég, és Wittinghoff Tamás polgármester jóban van Karácsony Gergely főpolgármesterrel, akkor ezt ezen az úton megoldhatná.
Hauser Péter megkérte vitapartnereit, soroljanak fel öt fejlesztést a körzetből, mert az nem igaz, hogy nem volt fejlesztés, 1 milliárdot költött rá a város. Czuczor nem tudott fejlesztést felsorolni, csak azt látja, hogy a Farkasréti út nem lett felújítva, pedig 2014-ben már kidolgozták a terveket. Hauser helyettük felsorolt néhány felújítást, a Csicsergő tagóvoda udvara, a Fém, az Öntő, a Bányász és a Lakatos utca megújult, járdákat építettek, ahol eddig nem volt. A Farkasréti úton a csatornarendszert újították fel, az úttest felújításáról a lakókat is meg kellene kérdezni, akarnak-e még több száguldozó autót, nagyobb forgalmat, amit egy új útfelület generálna és egyébként is sok más utca van, ami jobban rászorul a felújításra.
Czuczor a parkolókról is kérdezte, amire Hauser azt felelte, kidolgozás alatt van a körzetre vonatkozóan is parkolóhelyek kialakítása.
Hauser Péter aztán arról érdeklődött, jogosnak érzik-e a várostól elvont szolidaritási hozzájárulást?
Czuczor Gergely azt mondta, ez nem Budaörs-specifikus, más településtől is vonnak el. Az pedig nem teljesen igaz, hogy az állam csak elvesz és nem ad. Hauser erre elmondta, a Forbes magazin szerint, amely hivatalos forrásokból dolgozik, a kormány a szociális hozzájárulásokat saját magára költi.
Hová tűntek a sebességmérő kijelző táblák a Farkasréti útról és az Átlós utcából? Ezt Czuczor Gergely kérdezte, Hauser pedig azt válaszolta, hogy azokat éppen javítják, de helyeznek ki traffiboxokat, amik mérik a sebességet és az alapján büntetnek.
Czuczor kifogásolta az úgynevezett szakértői díjakat, amelyeket a város kifizet, ez 2019 óta 900 millió, pereskedésre pedig 370 millió forint.
Sárközi Karina erre azt reagálta, hogy a városi kiadások felülvizsgálata szükséges és többet kellene költenie játszóterekre a kisebb gyerekek és egyéb közösségi terekre a fiatalok kikapcsolódási lehetőségeit biztosítva, hogy ne kelljen beutazni Budapestre egy jobb játszótér miatt.
Hauser Péter mind kettejüknek azt javasolta, hogy ne csak a költségvetést olvassák el, hanem a zárszámadásokat is.
Hauser Péter következő kérdése arra vonatkozott, hogy mi a véleményük arról, hogy megszűnt  Budaörsön az orvosi ügyelet. Ez vajon helyes döntés volt?  Czuczor úgy reagált, az nem szűnt meg, központi telefonszámon elérhető az ügyelet. De egyébként a város saját ellátási formáját ők is megszavazták. Sárközi Karina azt mondta, nem tartja helyesnek, de erről eszébe jutott, hogy azt sem tartja jónak, hogy féléves várólisták vannak a szakrendelőkben. Hauser felvilágosította, hogy a város kifizet az állam által biztosított rendelési óraszámon felül további órákat, hogy a hat legfontosabb szakrendelésre minden budaörsi lakos egy hónapon belül bejusson.
Czuczor Gergely aztán a Frankhegyre terelte a szót: Miért nincs a körzet felében ivóvíz és csatornahálózat? Ismét elhangzott, hogy Frankhegy csak üdülőterület és ha kiépítenék ezeket, akkor rögtön ellepnék azt is az építkezők, amit persze senki nem akarna. Sárközi Karina szerint ezt a városnak kellene kiépítenie, de azt ő sem szeretné, hogy beépítsék sűrűn, de az ott élők jogosan kérik.
Czuczor Gergely megkérdezte Hauser képviselőt, mit csinált tíz éven keresztül a Frankhegyi Részönkormányzat elnökeként, de erre Hauser nem kívánt válaszolni.
Sárközi Karina a testületi ülések kultúráját bírálta, illetve a szociális ellátó rendszert. Hauser Péter jelezte, hogy Budaörs 300 millió forinttal pótolja az állami ellátás hiányosságait, mit hiányol még ebből? Czuczor Gergely ehhez hozzátette, hogy az állam sok olyan intézkedést tett, ami a családokat segítette, például a rezsicsökkentés vagy a covid alatti kedvezmények. Hauser szerint a covid alatt a kormány nem segítette Budaörsöt. És az országban sehol máshol nincs ilyen erős szociális ellátás, mint itt.
Czuczor Gergely következő felvetése az volt, hogy a januárban kikotort árkok hulladéka még most is ott hever a Farkasréti úton. Erre Hauser biztosította róla, hogy a BTG ezeket folyamatosan takarítja el.
Sárközi Karinának maradt a legtöbb ideje a vita végére, mert addig ő kevésbé tudott hozzászólni a témákhoz, lévén nem képviselő jelenleg úgy, mint a másik két résztvevő. Az ő kérdése a Thököly utcai játszótérre vonatkozott, hogy miért nincs azon wc, mosdó és szoptató helyiség. Czuczor jelezte, hogy anno 2012-ben az ő javaslatukra épült az a játszótér, és akkor még úgy volt, hogy lesz közvilágítás meg a telekhatáron vizesblokk, de ezt a határozatot a későbbi testület nem hozta meg. Hauser megjegyezte, hogy a közvilágítást csinálják, és a közkívánatra kért tároló doboz is meglesz.
Czuczor kérdése volt, hogy mit tennének a többiek az éjszaka driftelő, zajos gyorshajtók megfékezésére? Sárközi Karinának nem volt ötlete, Hauser a fekvőrendőröket és a traffiboxokat említette.
Sárközi Karina jelezte, hogy a legújabb gyalogátkelőt rossz helyre rakták a Farkasrétin, mert nem ott van, ahol egyébként átjárnak az emberek az úttesten. Hauser Péter elmagyarázta, hogy azt a tervezők már a megépítendő új óvodához igazították.
A végén, Hauser Péter a maradék idejét arra használta, hogy elmondta, a város igenis jó úton halad, így fogják folytatni a fejlődést. Azt üzeni a lakosoknak a választáskor se felejtsék el, ki veszi ki a zsebükből a pénzt és ki fejleszti a várost.
Czuczor úgy búcsúzott, álljon vissza a 2014 előtti összetétele a városvezetésnek, ezért szavazzanak rá, ő polgármester-jelölt is
Sárközi Karina még elmondta, rá azért érdemes szavazni, mert szociálisan érzékeny, és az itt élőket szeretné képviselni. A játszóterekkel kapcsolatban még elmondta, új területeket kell keresni és megszereznie a városnak a korábban eladottak helyett, és új parkokat kialakítani, melyek közösségépítésre is teret adnak, sportpályákra is szükség van, mert a körzetben az sincs. Ezen kívül természetvédelmi területeket óvná, bővítené, tiltaná a további beépítéseket a Frankhegyen.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here