A 2022. februárjától bevezetett élelmiszerárstop 2023. július 31-én megszűnt, mostantól legalább szeptember végéig beszerzési ár alapján határozzák meg a nagyobb boltok az eddig hatósági áras termékek fogyasztói árait. De vajon mit jelent ez? Hirtelen kell jóval magasabb árakkal kalkulálnia a lakosságnak? Az első nap tapasztalatai alapján azt mondhatjuk, hogy általánosságban véve nem, ugyanis sok termék beszerzési ára most már jóval kevesebb, mint tavaly volt, illetve ehhez még hozzájön az is, hogy a legújabb, augusztusban életbe lépő szabályozás szerint húsz megadott termékcsoportból, heti rendszerességgel valamely termékeket a beszerzési ár 15%-ával olcsóbban kell árusítaniuk a nagy bevétellel rendelkező áruházaknak.
Egy kis történelem: A kormány 2022. februárban vezetett be hat típusú élelmiszerre vonatkozó hatósági árat, amit röviden árstopnak vagy ársapkának nevezünk. Ezek konkrétan az alábbiak voltak, a hatóságilag kiszabott, maximalizált árukat kilogrammra, illetve literre vetítve adták meg, amely a 2021. október 15-i átlagos fogyasztói ár volt:
Hatósági áras termék | 2021. október 15-i átlagos fogyasztói ár alapján meghatározott maximum ár |
– kristálycukor | 261 Ft/kg |
– búzafinomliszt BL55 | 203 Ft/kg |
– napraforgó-étolaj | 713 Ft/kg |
– sertéscomb (csont és csülök nélkül) | 1420 Ft/kg |
– csirkemell filé | 1600 Ft/kg |
– csirkefarhát, illetve egyben vagy külön hát és far, valamint csirkeszárnyvég | 293 Ft/kg |
– 2,8% zsírtartalmú, dobozos, ultramagas hőmérsékleten hőkezelt tartós tehéntej | 268 Ft/kg |
Hogy miért pont ezeknek a termékeknek a viszonylag alacsony áron tartásával igyekezett a kormány a lakosság terheit csökkenteni, az megérne egy politikai-társadalmi-egészségügyi elemzést – lévén olyan élelmiszerek ezek, amelyek egészségesnek a legjobb indulattal sem nevezhetők, sőt, a cukorról és a fehérlisztről köztudott, hogy kifejezetten káros az egészségre -, de jelen cikkben csak az árakat érintő változásokról lesz szó.
Később, 2022. novemberben ezt a listát kibővítették a tyúktojással és a kései burgonyával, árukat a 2022. szeptemberi átlagos fogyasztói árban meghatározva (10 darab tojás 723 Ft, 1 kg krumpli 352 Ft). És amikor a kormány már látta az árstop végét, júniustól bevezette a nagy boltok kötelező akciózását, mely szerint húsz termékcsoportból egy-egy terméket, legalább egy héten át több mint 10%-kal olcsóbban árul, mint annak beszerzési ára.
Most, hogy véget ért az árstopos időszak, az árakat még mindig szabályozzák, 2023. augusztus 1-től ugyanis a kormány új rendeletet vezetett be: a jelentősebb bevétellel rendelkező (egymilliárd forintnál nagyobb árbevételű) boltokat ezúttal arra kötelezi, hogy szeptember végéig ezek a termékek nem lehetnek drágábbak a beszerzési áraknál, az akciókban pedig kettőt közülük annál is olcsóbban kell kínálni, a korábban meghatározott húsz termékcsoport egy-egy terméke mellett, amely kötelező akciózást 15%-ra emelték.
Az árstopos időszakban több üzlet is maximalizálta a hatósági áras termékek vásárolható mennyiségét. Az alacsony áron tartott, volt hatósági áras termékek mellett a nagyobb üzletláncokban most is megtalálható a vásárolható mennyiségről informáló tábla.
2023. augusztus 1-én azonnal körbejártunk a budaörsi áruházakban és összeírtuk, mi mennyibe került az árstop végeztével.
A táblázat adataiból egyrészt az látszik, hogy a nagy üzletekben néhány ex-árstopos termék, jellemzően a búzafinomliszt és a 2,8% zsírtartalmú UHT tej – utóbbiból amennyiben tartanak belőle a boltban – ára nem változott meg egyik napról a másikra. Ez a kristálycukor esetében is így volt a bejárt üzletek felénél, a másik felében azonban már az első nap beszerzési áron adták, ami nagyjából a duplája az ársapkás árának. A krumpli ára üzletenként változó, de a kamaraerdei kisboltot leszámítva még mindig 400 forint alatt maradt.
Lisztet, legalábbis a BL 55 búzafinomlisztet minden nagyáruházban 200 forint alatt adnak, van, ahol azért, mert beletették az akciós termékek közé, de az árcimkén olvasható eredeti ár sem nagyon magas, 249 forint.
Feltűnően olcsóbb lett azonban a napraforgó étolaj a nagy boltokban, 500 forint körül mozog az ára, ugyanígy a tojásnak is több helyen 550-600 forint között mozog az ára a korábban megszabott maximális ár, 723 forint helyett.
A húsok esetében a Tescoban maradtak az olcsó árak, illetve a sertéscomb esetében a Lidl-ben is, a többi áruház viszont emelte a húsok árát, van amelyik kevésbé (Auchan, CBA), de van, ahol ez az emelés nagymértékű (Aldi).
Ezeket a megállapításokat augusztus 1-jén tettük, az azóta eltelt néhány napban már több üzlet is emelt az árain a korábban ársapkás termékek esetében, illetve frissítette a valós piaci beszerzési árnak megfelelően. A kötelező akciózás miatt pedig ezek az árváltozások minimum hetente fognak változni a későbbiekben is, így tulajdonképpen nem tekinthetők stabilnak ezek az árak.