Frissítve! Teltházas volt a Vivart farsangi hangversenye

0
57

Lelket simogató volt szombaton este a városházán a Vivart Budaörsi Sinfonietta farsangi koncertje…

… amit Monostori – Kalovits Márk alpolgármester nyitott meg, a polgármester üdvözletét átadva, aki sajnálta, hogy ezúttal nem tudott személyesen eljönni.

A zenekart pedig most először Rácz Márton (miután Török Géza karnagy 2024. decemberétől, másfél évtized után nem folytatja tovább a munkát a Vivarttal) vezényelte, aki lendületes, vidám, közvetlen stílusával, az elhangzott művek előtt saját, korábbi személyes élményeinek az elmesélésével hamar belopta magát a hallgatóság szívébe. Hogy ő marad-e hosszabb távon? „Első lépésként az az elhatározás született, hogy idén kérjünk fel koncertenként más-más karmestert. A Vivartban nemcsak kiváló, de tapasztalt és a zenei életben igencsak jártas muzsikusok dolgoznak, úgyhogy nagyon gyorsan kialakult egy konszenzus arról, melyik programra kik azok, akiket érdemes lenne felkérni – tudtuk meg Tóth Annától, a Budaörsi Zeneművész Egyesület elnökétől. Aki az elhangzott művekhez ezúttal is sok érdekességet mondott el, és ő jelentette be az este másik hírét: a Vivart Baráti Klub megalakulását. Mivel a Vivart előadásai az önkormányzati támogatásnak köszönhetően ingyenesek, tehát olcsóbb belépőt nem kaphatnak a klub tagok, egyebek között arról szavazhatnak majd, hogy az október 22-i nagy zenekari ünnepi hangversenyen mi hangozzék majd el. A tagságra a helyszínen már lehetett jelentkezni, a továbbiakban pedig a Vivart közösségi oldalán.

Az előadás után pedig Tóth Anna így értékelte lapuknak a hallottakat:”Pont azt hallhatta a közönség, amit a koncert címe ígért: Kalandra fel! A hagyományokat őrizve kicsit új arculatban és némileg új elvek alapján állt össze az egyébként nagy sikert aratott műsor. Az ifjabb Johann Strauss kínálat ezúttal is bőséges volt, nemcsak az alkalomnak köszönhetően, de amiatt is, hogy a világ talán legnépszerűbb komponistája éppen 200 éve, 1825-ben született. A keringő- és polkakavalkád azonban Budaörsön eddig még alig játszott darabokat is tartalmazott. Nem maradhatott el azért természetesen Kálmán Imre és Lehár Ferenc egy-egy ikonikus darabja sem. Újdonság volt Liszt Szerelmi álmok című kompozíciójának alig játszott, nagyszerű átirata, a Holdfény-dal Dvořák Ruszalkájából, Anderson gegeket kínáló Írógép című karakterdarabja, Waldteufel España-keringője.”

Majd, visszatérve a karmester személyére hozzátette: „Kiváló választás volt a farsangi koncertre azt a Rácz Mártont meghívni, aki mielőtt karmesterként diplomázott volna a Zeneakadémián, zeneszerzés-tanulmányokat is folytatott. Kiváló mesterek kurzusait látogatta Európa-szerte, a szolnoki Szigligeti Színház zeneigazgatójaként, a Musical Színház, az Operettszínház, vidéki nagyvárosaink jelentős operatársulatainak meghívott vendégkarmestereként otthonosan mozog a különböző zenés színpadok világában. Nemzetközi karmesterversenyek díjazottja, amelyek közül kiemelkedik a Kálmán Imre Nemzetközi Karmesterversenyen nyert első díj.”

A dalokat Balog Tímea és az eredetileg felkért művész betegsége miatt beugró Bocsér Gergely énekelte, nagyszerűen.

Rácz Márton karnagy hamar belopta magát a közönség szívébe
Balog Tímea és Bocsér Gergely

A muzeális írógép új szerepkörben

Monostori – Kalovits Márk alpolgármester megnyitó beszéde

A tél búcsúztatását ősidők óta ünneplik világszerte valamilyen formában. Mi, magyarok farsangnak hívjuk, de a busójárás hagyománya is ehhez az ünnepkörhöz kötődik. Jellemzően vidám, zenés, jelmezes felvonulások kapcsolódnak az ünnepléshez, gondoljunk csak a világhíres velencei karneválra.

A mi városunkban hosszú évekre visszatérő hagyomány, hogy a Vivart Budaörsi Sinfonietta koncertje az egyik csúcspontja a farsangi programoknak. De természetesen sokfelé, iskolákban, óvodákban, vagy éppen a Közösségi Házban is voltak már farsangi ünnepségek. Ez a fajta hangos és látványos ünneplés természetesen megérintette a régi korok zeneszerzőit is. Évszázadokon át merítettek ihletet a farsangi mulatságokból, karneválokból. E zeneszerzők sorából természetesen kihagyhatatlan a Strauss család, amelyben apa és fia is gyakran nyúlt ehhez a tematikához. Amíg az idősebb Strauss többek között a Párizsi karnevált és a Bécsi karnevált hagyta a hálás utókorra, addig az ifjabb Johann Strauss, a „valcerkirály” a Római karneváljával és a Farsangi dalával bővítette az ünnep zenei kínálatát. A mai műsorból már csak azért sem maradhat ki a fiú, ifjabb Johann Strauss, hiszen éppen idén ünnepeljük a 200. születésnapját. Természetesen más dallamok is felcsendülnek majd. Úgy tudom, hogy az idei műsorban széles palettából merített a zenekar, sok nemzet, sokféle stílusú zenéivel találkozhatunk ma.

Ezúttal Rácz Márton vezényli a zenekart. Köszönöm valamennyi közreműködőnek, hogy olyan lelkesen készültek erre a fellépésre.

Frissítés!

Küldj egy e-mailt a vivartbaratok@gmail.com címre és válassz is egy művet a listából, amit legszívesebben hallanál majd!

 

Vivart Baráti Kör

A Vivart Budaörsi Zeneművész Egyesület 2025. február 22-én létrehozott egy olyan baráti kört, amely a teljesen kívülállóknál szorosabb, de az egyesületi tagoknál lazább szálakkal kapcsolódik az egyesülethez, illetve a Vivart Budaörsi Sinfoniettához.

A Vivart Baráti Körhöz eddig harmincnál többen is csatlakoztak, hiszen nem kell ehhez hivatalos papír, nem kell tagdíjat sem fizetni. De ha bárki támogatni akarja a munkánkat adójuk 1%-val, szívesen elfogadjuk.

(Adószámunk: 18716676-1-13)

(Ezen kívül támogatni az egyesületet a K&H Bank 10403758-50526648-49881002 számlán is lehetséges. A közleménybe ilyen esetben a „támogatás” szót szükséges beírni.)

A Vivart-barátok számára az alábbi kínálatunk van a mindenki számára hozzáférhető koncerteken kívül:

  1. rendszeres tájékoztatás a „belső” dolgokról – tervekről, lehetőségekről;
  2. ötletek fogadása, válasz a felmerülő kérdésekre;
  3. Vivart-barátoknak szóló meglepetések.

Az első külön ajánlat a Vivart Baráti Kör tagjainak egy választási lehetőség. Kérem, szavazzanak!

Az október 22-i, Ünnepi hangverseny egyik művét Önök választhatják ki az alábbi darabok közül:

Mozart: („Nagy”) g-moll szimfónia, K 550

Mozart: C-dúr („Jupiter”) szimfónia, K. 551

Beethoven: VIII. (F-dúr) szimfónia, op. 93

Schubert: V. (B-dúr) szimfónia, D. 485

Mendelssohn: IV. (A-dúr, „Olasz”) szimfónia, op.90

Schumann: IV. (d-moll) szimfónia, op. 120

Kodály: Variációk a Felszállott a páva dallamára

Aki szeretne még kapcsolatba lépni velünk az alábbi e-mail címen: vivartbaratok@gmail.com

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here