A holnapra, 2025. március 21-én péntekre meghirdetett fáklyás tüntetés útvonalának kihirdetéséről tartottak ma délelőtt sajtótájékoztatót Sóskúton a községházán, amin a környékbeli települések vezetői is részt vettek.
Lakossági tiltakozás próbálja megakadályozni lassan egy éve Sóskúton (a község 20 kilométerre fekszik Budaörstől) a szlovén érdekeltségű Andrada Group Kft. tervezett beruházását, egy akkumulátor feldolgozó (!) üzem létesítését. Azt, hogy ilyen lesz itt Szijjártó Péter külügyminiszter 2023-ban jelentette be és a község levegőjét, talaját stb., illetve a saját és családjaik egészségét féltők körében igen gyorsan alakult ki helyben az ellenállás. Ennek ellenére mára az üzemet a magyar hatóságok engedélyezték, pontosabban „nem veszélyes hulladék telephelyen történő gyűjtését, előkezelését és hasznosítását” tették itt lehetővé – olvasható a Pest Vármegyei Kormányhivatal január végén hozott határozatában, ami 2030. január 25-ig hatályos. Erről és a holnapra (!) 2025. március 21-én péntekre meghirdetett fáklyás tüntetés útvonalának kihirdetéséről tartottak ma délelőtt sajtótájékoztatót Sóskúton a községházán.
Az előzményekhez még fontos információ, hogy a helyiek tiltakozása mellett az Andrada tulajdonosi körén belül kialakult harcok is nehezítették az akkufeldolgozó üzem beruházását, ezért tavaly átmenetileg kevesebbet is hallhattunk róla, és úgy tűnt, hogy a sóskútiak és a környék fellélegezhetnek. Ezért szinte váratlan volt, hogy a kormányhivatal Tarnai Richárd főispán „nevében és megbízásából” január 24-i dátummal megadta az engedélyt az Andradának. A HVG március 13-i cikkében (hvg.hu/360/20250313_andrada-soskut-kormanyhivatal-akkufeldolgozo-engedely) számolt be erről bővebben, és a birtokában lévő 16 oldalas döntés a vonatkozó közigazgatási törvény értelmében a közlésével végleges, vagyis legfeljebb bírósághoz lehet fordulni ellene.
A mai sajtótájékoztatót Mészáros József Sóskút polgármestere nyitotta meg és moderálta, rajta kívül pedig a település képviselői és a környező települések vezetői is megjelentek. (Az eseményt a BKVT élőben közvetítette, ami ITT visszanézhető) A sóskúti polgármester elmondta, hogy gyakorlatilag egy éve a településen nincs nyugalom, és bár a tervezett beruházásra mind a helyi képviselő-testület, mind a helyi civilek egyhangúlag mondták ki, hogy Sóskút nem kér belőle, a kormányzat minden, ennek az ellenkezőjét ígérő kommunikációval szemben teljes egészében kihagyta az önkormányzatot az engedélyezési folyamatból és jutottak el a mai állapothoz. Sóskút jogi útra tereli, hogy érvényt szerezzen a lakosai akaratának, a polgármester mindenkinek írt, akinek csak lehetett ez ügyben, de nincs más út a figyelemfelhívásra, mint a holnapra tervezett tiltakozási akció.
Budaörsöt Monostori-Kalovits Márk alpolgármester képviselte, és ő kapott szót a házigazda után először: „Bár Budaörs nem határos közvetlenül Sóskúttal, mi sem akarunk olyan ipari létesítmények közelében élni, amelyekről azt sem tudjuk, hogy pontosan milyen tevékenység folyik majd bennük. Olyan ipari létesítményt sem akarunk, amelyet a helyiek ellenében hoznak létre. ” Majd így folytatta: „A jelenlegi kormány bevett gyakorlattá tette, hogy mindent erőből, az érintettek megkérdezése és jóváhagyása nélkül visz keresztül. Soha nem folytatnak érdemi párbeszédet sem a települések vezetőivel, sem a lakossággal. De Magyarországon ma nem működik normálisan a jogállam sem. Ezért lehetetlen fellebbezni vagy jogorvoslathoz jutni. Az adott ügyekben érintett hivatalok, de még az Alkotmánybíróság is a hatalom kontrollja alatt áll, így hát sehol nem kap segítséget az a közösség, amely az igazáért küzd. Ugyancsak minden ehhez hasonló ügy jellemzője a hazudozás is. A napokban éppen Gulyás Gergely, a miniszterelnökséget vezető miniszter állította, hogy ha egy képviselő-testület a beruházás elején tiltakozik, akkor oda nem építenek semmilyen gyárat. A sóskútiak az első pillanattól tiltakoztak, mégis itt tartunk ma. Számtalanszor megtapasztaltuk a saját bőrünkön, hogy a Budaörsöt érintő konfliktusokat is pontosan ugyanígy kezeli a hatalom. Ezért Sóskút problémája a miénk is, és az ő harcuk a mi harcunk is. Az eddigi társadalmi tiltakozások kudarcainak egyik oka mindig a szolidaritás hiánya volt. Most úgy tűnik, legalább ez a térség felismerte, hogy nem hagyhatja magára a sóskútiakat. Budaörsre és a budaörsiekre mindenképpen számíthatnak a küzdelmükben a Sóskúton élők” – zárta gondolatmenetét a budaörsi alpolgármester.
A törökbálinti polgármester azt emelte ki, hogy ők légvonalban 8 kilométer távolságra vannak, de a szél nem fog gondolkodni, merre fújja a mérgező anyagot, ha kikerül a gyárból. Továbbá Sóskúttal közös az ivóvízrendszerük, ezt az ivóvízbázist is meg kell védeni. Ami tegnap megtörtént Törökbálinttal, az történik meg ma Sóskúttal és ki tudja mikor és hol történik meg legközelebb, hogy a kormány a helyiek egyhangú ellenállása ellenére erőszakkal viszi véghez az akaratát – mondta -, és miközben a kormány az ország szuverenitását kéri számon az Európai Unión, itthon elveszi az önrendelkezést a települési önkormányzatoktól. Bár a polgármester bízik benne, hogy hamarosan eljön az idő, amikor az önkormányzatok visszakapják az autonómiájukat. Végül ő is a szolidaritásáról biztosította a sóskútiakat.
Tárnok polgármestere azt hangsúlyozta, hogy ellentétben az előtte szólókkal, őket eléggé intenzíven érinti ez a beruházás, hiszen a széljárás eléjük viszi a szemetet és a vízbe került mérgező anyagok is feléjük terjednek. „Ahol felvetettem ezt az állami szerveknél, azt mondták, Sóskúttal kell egyeztetni. De hiszen velük se egyeztetnek! Pusztazámort (itt van a környék egyik legnagyobb hulladéklerakója – a szerk.) is mi szenvedjük, és még bevételünk sincs belőle. Ez nincs rendben, ez ellen küzdeni kell, és a településeknek közösen ki kell építeni egy védelmi rendszert, hogy mi előbb értesüljünk, ha baj van a gyárban, mint ők maguk!”
Biatorbágy alpolgármestere szintén azt hangsúlyozta, hogy együtt kell fellépni az ilyen esetekben, a lakossági tiltakozásoknak érvényt kell szerezni.
Majd Érdről a polgármester helyettese azt emelte ki, hogy „látható és egyértelmű jel kell legyen, hogy ez a beruházó leszerepelt már Alsózsolcán, ahonnan menekülnie kellett”. A beruházás helyétől mindössze 2 kilométerre van Érd Parkváros, 3 kilométerre az óvoda, Sóskúton pedig párszáz méterre lakóházak és intézmények, tehát semmilyen szempontból nem alkalmas a hely ilyen üzemnek. „Ha rendben lenne, nem bújna, nem menekülne a beruházó, nem véletlen, hogy soha egy megnyugtató mondat nem hangzott el arról, miért ne kellene tartanunk ettől. Eddig is elképesztően sokan csatlakoztak már a tiltakozáshoz, holnap a Sóskúti körforgalomnál legyünk minél többen és legyünk minél hangosabbak!”
Sóskút polgármestere zárásként emlékeztetett arra, hogy ez nem egy klasszikus zöldmezős beruházás, hanem a cég egy olyan telephelyet vásárolt meg, ahol korábban a csarnokban raktározás folyt, és ez a csarnok alkalmatlan arra a célra, amire most szeretnék használni. Majd még egyszer megerősítette, hogy tavaly október óta a sóskúti hivatalban nem tudnak érdemi kérdésekkel foglalkozni, mert minden kapacitásukat ez az ügy köti le. A fő problémát abban látja, hogy a beruházásról az első perctől zárt ajtók mögött ment a tárgyalás, a helyieket senki nem kérdezte meg és nem kaptak, kapnak érdemi tájékoztatást. Majd megjegyezte, reméli, hogy a civilekkel kialakult mostani kapcsolat még szorosabb lesz a jövőben, minden más esetben is, és ő is mindenkit invitált a holnapi felvonulásra.
A felvonulásról bővebben:
Pénteken : 2025.03.21.
Gyülekező: 17.30-18.00
18.00-kor Csepp-Kőker-től indul a fáklyás felvonulás!!! Innen indul és oda és érkezik vissza a menet! Ez egy békés menet, kérnek mindenkit, hogy ezt vegye figyelembe!
18.30-ra érkezés.
18.30-19.30-ig beszédek, majd utána visszaút a kiinduló pontra!