A Jakob Bleyer Heimatmuseumban ismét egy olyan különleges időszaki tárlatot állítottak össze, aminek német vonatkozása is van. Témája a német-magyar animációs filmkészítés közel fél évszázados története, melynek legismertebb darabja a Pumukli kalandjai című sorozat. A kiállítást megnyitotta a Kossuth- és Balázs Béla-díjas Ternovszky Béla, a Pumukli filmsorozat rendezője, aki a kobold figurát is megtervezte.
Tegnap délután megnyitották a Heimatmuseum új időszaki kiállítását, amely a német-magyar animációs filmkészítés negyvenöt évének legfontosabb munkáit mutatja be, különös tekintettel a legismertebbre, a Pumukli kalandjaira. Ahogyan a meghívóban szerepelt: A kiállítás célja, hogy filmtörténeti igényességgel, mégis játékos formában, közérthetően mutassa be a hazai rajzfilmkészítés egy kevésbé ismert, de mégis lényeges elemét: a német-magyar koprodukciókat.
A megjelent érdeklődőket a kiállításnak helyet adó német nemzetiségi tájházban Dr. Gajdos-Frank Katalin, a Heimatmuseum vezetője köszöntötte, majd bevezetésként elmondta, a ház minden helyiségébe jutott a tárlat anyagából, ami furcsa párosításnak tűnhet, de egyben új oldalát mutatja és talán érdekesebbé is teszi a tájházat, másfelől részben a történelmi hátteret is illusztrálja a helyszín, hiszen az első közösen készített német-magyar animációs filmek még bőven a rendszerváltozás előtt készültek, amikor például nyugat-német dolgokhoz a negyvenes évek végén elűzött rokonok révén lehetett hozzájutni – akik egykor hasonló német nemzetiségű házban laktak -, például az egyik kiállított tárgy is ilyen, egy Pumuklis persely, a nyolcvanas évekből. „Fontos számunkra, hogy hidakat építsünk generációk között és országok között” – mondta a múzeumigazgató. „Ez a kiállítás is egy híd lehet.”
Ternovszky Béla azzal kezdte, hogy ő már élt akkor is, amikor éppenséggel felrobbantották a (budapesti) hidakat, de a kultúra mindig nagy szerepet játszott a népek, nemzetek között, ami teljesen más természetű kapcsolat volt mindig, mint politikai vonatkozásban. Felelevenítette azt is, hogy milyen szabadságot adott neki annak idején a németekkel való közös munka az utazásban, a vasfüggönyön innen. A kiállításhoz természetesen ő is adott relikviákat, és nagyon megdicsérte Tóth Gábort, a kiállítás kurátorát, aki a Heimatmuseum muzeológusa, milyen szépen, gondosan állította össze a tárlatot.
A tárlat anyagát részletesebben és hatalmas háttértudással Tóth Gábor mutatta be, aki csak néhány hónapja dolgozik a Heimatmuseumban, néprajzkutató és muzeológus. 1979-ben kezdődött – és tartott mintegy két évtizeden át – a német és magyar szakmai együttműködés az animációs filmkészítésben, ennek első és legismertebb terméke a Pumukli kalandjai sorozat, melynek animációs feladatait a Pannónia Filmstúdió végezte el. (Magyarországon 1988-ban mutatták be.) Ezt követte 1986-ban a Macskafogó Nepp Józseftől. A ’90-es évek során a Tüskeböki és pajtásai sorozat készült el, amit Szórády Csaba és Ternovszky Béla rendezett. A Pannónia Filmstúdió, illetve leányvállalatait a rendszerváltás után privatizálták, ma már csak a kecskeméti és a pécsi műhely működik. Utóbbi harmincöt éve csinálja a Red Bull „szárnyakat ad”-reklámokat, ma már Kastner Kartoon néven. A kecskemétiben folytatódott a német-magyar közös alkotások készítése (Albert mondja, Laura csillaga, A kis Dodó, A kis jegesmedve), illetve a Magyar népmesék újabb részeit csinálják. A kiállítás ezeket a későbbi, szintén a német-magyar koprodukcióban készült animációs filmeket is bemutatja.
Tóth Gábor hangsúlyozta – főleg a Pumukli kapcsán -, hogy ezeknek a meséknek máig ható üzenetet hordoznak, nincs bennük erőszak, és megmutatják azokat az erkölcsi tanulságokat, amelyek megismerésére a mai gyerekeknek is szükségük van. Ahogy fogalmazott: „Ez az, amire a mai szülő generációnak is oda kell figyelnie, ha multimédiás eszközöket használnak, hogy olyan filmeket vetítsenek gyermekeiknek, amelyek már bizonyítottak.”
A mintegy két tucat érdeklődő, akik eljöttek a Pumukli és pajtásai kiállítás megnyitójára, nem csalódtak sem a tárlat anyagát, sem annak részletes bemutatását tekintve. (Kár, hogy az egy buszmegállónyira lévő Budaörsi Animációs Bázishoz vélhetően nem jutott el a meghívó, biztosan élmény lett volna a diákjaik számára, ha találkozhatnak Ternovszky Bélával. A kiállítás azonban 2025. őszéig látható!)
Néhány eleme a kiállításnak interaktív, ezért gyerekeknek is szórakoztató, érdemes tehát családostól elmenni megnézni, hogyan mutat Pumukli a német nemzetiségi tájházban.