Önkormányzati épületek energetikai korszerűsítése Budaörsön

0
34

A Terület- és Településfejlesztési Operatív Program Plusz keretén belül meghirdetett TOP_PLUSZ-2.1.1-21-PT1 Önkormányzati épületek energetikai korszerűsítése tárgyú felhívás alapján a Budaörs Város Önkormányzatának támogatási kérelmét a Támogató támogatásra alkalmasnak minősítette. A Kedvezményezett – a Támogató döntése alapján 158,01 millió forint, az Európai Regionális Fejlesztési Alapból és hazai központi költségvetési előirányzatból finanszírozott vissza nem térítendő támogatásra jogosult.

A kedvezményezett neve:         Budaörs Város Önkormányzata

Megvalósítási helyszín:            2040 Budaörs, Clementis László utca 3.

2040 Budaörs, Károly király u. 20.

A támogatás intenzitása:          100%

A projekt tervezett elszámolható összköltsége: 158,01 millió Ft

Projekt azonosító száma:          TOP_PLUSZ-2.1.1-21-PT1-2022-00032

 

A fejlesztés bemutatása:

A Budaörs Város Önkormányzata tulajdonában több olyan korszerűtlen állapotú közintézmény állt, amelyek fenntartása, üzemeltetése és karbantartása jelentős anyagi terhet rótt az önkormányzatra. Megvizsgálva a pályázati lehetőségeket két épület energetikai korszerűsítése valósult meg a projektben: a Budaörsi Csicsergő Óvoda és a Gróf Bercsényi Zsuzsanna Városi Könyvtár épületei. Az óvoda épülete az 1970-es években épült kétszintes, részben alápincézett épület. A kétezres évek elején bővült az épület egy fedett, zárt, de fűtetlen térrel, egy foglalkoztatóval, és az emeleti szinten egy tornateremmel. Az épület fűtéséről és használati melegvíz ellátásáról kombi kazánok gondoskodtak. Az óvoda bejárata akadálymentes volt, de a szabályozásnak nem felelt meg az akadálymentes megoldás. Az akadálymentesítés is megújult, korszerű és akadálymentes parkolót és mosdót létesítettünk. Az energetikai fejlesztések részeként az épület új hőszivattyús fűtési rendszert kapott, és napelemeket is telepítettek, így a működéshez szükséges villamos energia már megújuló forrásból származik.

A városi könyvtár egy földszint és tetőtér kialakítású, változatos alaprajzú, több traktusból álló épület. A könyvtár több ütemben épült, legutóbb 2000-ben bővítették, amikor a nyugati szárnyat és annak tetőterét alakították ki. Az épület korábbi fűtését gázkazán látta el, a melegvizet pedig elektromos bojlerek biztosították. A főbejárat nem volt akadálymentesített, csak az udvar felől lehetett kerülőúton megközelíteni az épületet, de ez a megoldás a jelenlegi szabályozásnak már nem felelt meg. Az épülethez nem tartozott akadálymentes parkoló, akadálymentes mosdóhelyiség azonban volt. A fejlesztés során a könyvtár bejárata és a meglévő akadálymentes mosdó korszerűsödött, valamint új akadálymentes parkoló készült. Az épület új hőszivattyús fűtési rendszert kapott, és napelemeket is telepítettek. A fejlesztések nemcsak az intézmények használóinak, látogatóinak és munkatársainak a mindennapjait teszik könnyebbé, hanem az egész város számára előnyösek. Az energiaköltségek csökkenéséből származó megtakarításokat a jövőben további önkormányzati fejlesztésekre fordíthatjuk, így Budaörs még élhetőbbé és fenntarthatóbbá válik.

A projekt célja a fejlesztéssel érintett önkormányzati intézmények hatékonyabb energiahasználatának, racionálisabb energiagazdálkodásának elősegítése és ezáltal a fosszilis energiahordozókból származó üvegházhatású gázok (ÜHG) kibocsátásának csökkentése volt. Hosszú távú cél a településen élők életminőségének javítása, a település vonzóbbá tétele a környezeti fenntarthatóság növelését elősegítő fejlesztések által.

A korszerűsítés eredményeként az óvoda épület energetikai besorolása nem változott, CC – korszerű marad, ugyanakkor jelentős fosszilis alapú energiafelhasználás csökkenés jelentkezett és megnőtt a megújuló energiafelhasználás is. A Városi Könyvtár épülete II rossz energetikai besorolásból A++ közel nulla energiaigényű épületté vált. A fosszilis alapú energiafelhasználás csökkenés számottevő volt, és a megújuló energiafelhasználás is növekedett. A megvalósuló fejlesztés hatására a két épületben elért üvegházhatású gázok kibocsátásának csökkenése összesen 52,86 t/év.

Mindkét épületre igaz, hogy az új fűtési rendszer megújuló energia alapú (hőszivattyú) és mindkét épületre napelemes rendszer került telepítésre, így az épületek üzemeltetéséhez szükséges villamosenergia előállítása is megújuló energiaforrás igénybevételével történik. A beépített napelemes rendszerek összesített névleges teljesítménye a két épületre összesen 73,5 kW, a telepítésre került hőszivattyús rendszerek teljesítménye a két épületre összesen 73,2 KW.

A projekt a Széchenyi Terv Plusz program keretében valósult meg, 158,01 millió forint európai uniós támogatás segítségével, melyet Budaörs Város Önkormányzata mintegy 135 millió forint saját forrással egészített ki.

A projekt tervezett befejezése: 2025.05.05.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here