Nehéz visszarázódni a dolgos hétköznapokba… – A lelki egészségünkről 3. rész

0
40

Egészséges életmód 16. rész

Múlt havi cikkünkben a karácsony, a szeretet ünnepe adott témánknak aktualitást, és szakértőnket arról kérdeztük, mit tanácsol, hogy a lehető legszebben éljük meg ezt az időszakot és elkerüljük a karácsonnyal járó mentális terheket. De a statisztikák szerint visszatérve a hétköznapokba halmozottan fordulnak elő mentális problémák, míg mások viszont komolyan gondolják, hogy fejlődni, változni szeretnének, vagy csak egyszerűen többet tenni önmagukért. Nagy Erzsébet ebben a részben erről ír.

 

Januárban járunk, a karácsony varázslata immár a múlté.  Kinek ne esett volna nehezére ismét beszállni a mókuskerékbe és forgatni kezdeni? A statisztikák szerint ilyenkor halmozottabban fordulnak elő a mentális problémák. Az átmeneti szomorúság vagy más nehéz érzések azonban teljesen normálisak ilyenkor. Nehéz visszarázódni a dolgos hétköznapokba, ismét szembenézni a megoldandókkal, a feladatokkal. Az egyre gyorsuló mindennapokban szinte észrevétlenül jelenik meg életünkben ismét a stressz.

Ilyenkor sokan vannak, akik elhatározzák, hogy idén másképp lesz: kicsit többet fognak törődni magukkal, kicsit jobban figyelnek az egészségünkre vagy több időt töltenek majd a családdal, barátokkal és még sorolhatnám. Nagy elhatározások születnek: egészségesebben fogunk étkezni, többet fogunk mozogni, több időt töltünk számunkra örömteli tevékenységekkel, letesszük a cigarettát, jobban őrizzük a határainkat, megtanulunk nemet mondani…..  Január, mint az év kezdő hónapja így válik a nagy fogadalmak időszakává.

Persze sokan vannak olyanok is, akik nem is akarnak szembenézni a valósággal, mert az kellemetlen élményt jelentene számukra, illetve nem akarnak ilyesmivel foglalkozni, mert az idő és energia igényes. „Jó vagyok, így ahogy vagyok, akinek nem tetszik az ő baja!”

Nagyon sokan viszont komolyan gondolják, hogy fejlődni, változni szeretnének, vagy csak egyszerűen többet szeretnének tenni önmagukért. Elengedik azt, ami már nem szolgálja őket és beengedik az életükbe az újat, ami előbbre visz. Meglátják, hogy némi változtatással sikeresebbek, hatékonyabbak lehetnek, illetve jobban érezhetik magukat a bőrükben.

Sokan akarnak változni, változtatni, de csak keveseknek sikerül. Az első kudarc élménynél általában elcsüggednek és feladják. A változási szándékkal az a baj, hogy csakis akkor sikerülhet, ha nemcsak tudatosak vagyunk, hanem tevőlegesen is részt vállalunk a változás folyamatában! A felismerés tehát nem elég. Az sem elég, hogy önsegítő könyveket olvasunk és elmélkedünk a változásról. Belső munka és gyakorlatba ültetett cselekvés nélkül nem lesz sikeres a változási szándékunk. Jó hír viszont, hogy hála az agyunk változásra való képességének, a neuroplaszticitásnak. mindannyian és bármely életkorban képesek vagyunk átalakítani, megváltoztatni az életünket, szokásainkat.

Látni kell azt is, hogyha valamiért nincs meg a kellő stabilitásunk, a megfelelő élethelyzetünk, akkor nagy fába vágjuk a fejszénket, mert maga a változás könnyen instabillá tehet, kibillent a komfortzónánkból és ezt a plussz mentális terhet kitartóan viselnünk kell.

Az is alapvető dolog, hogy ne akarjunk egyszerre túl sok mindent megváltoztatni, Ha túl gyorsan vagy túl nagyot akarunk változtatni, vagy változni akkor az stresszt fog okozni és vélhetően nem is fog sikerülni. Tudomásul kell venni, hogy a változás apró lépések sorozata.

Hogyan fogjunk hát bele? Hogyan határozzuk meg magunknak a célokat?

A céljaink – az angol mozaik szó szerint- legyenek SMART-ok( specific, measurable, achievable, realistic, timebound), azaz konkrét, mérhető, elérhető, reális,célokat tűzzünk ki, amelyek eléréséhez egy időpontot is határozzunk meg. Mit is jelent a célkitűzés egy sikeres változási, változtatási folyamatban?

Először is, ha megvan a felismerés és vágy, hogy mit szeretnénk változtatni magunkban, akkor gondoljuk azt is át, hogy miért is akarjuk ezt és hogy amit szeretnénk, az valóban szinkronban van -e az értékrendünkkel!

Ha szilárdan elhatároztuk, hogy mit szeretnénk akkor legyünk kitartóak a cél elérésében! A céljainkat mindig reálisan tűzzük ki, azaz csak olyat várjunk el magunktól, ami valóban teljesíthető.

Sokat segít, ha megtervezzük a változás folyamatát, ún. mérföldköveket határozunk meg. Ha így teszünk akkor lépésről lépésre meg tudjuk tervezni a bejárandó utat és hozzá tudjuk rendelni az erőforrásainkat.  A mérföldkövekhez rendeljük hozzá azt is, hogy mennyi idő alatt kívánunk eljutni oda. Ha ezeket megtesszük világosan láthatóvá, mérhetővé válik a teljesítményünk és ez jó érzéssel fog eltölteni. Fontos, hogy egy-egy mérföldkő elérésénél dícsérjük meg magunkat! Szimbólikusan adjunk magunknak egy vállveregetést és kényeztessük magunkat valamivel, hiszen megérdemeltük!

Bármennyire is tudatosan fogunk neki, sokszor előfordul az elején, hogy nem sikerül valami: elcsábulunk vagy a régi módon cselekszünk és reagálunk. Fontos, hogy ne keseredjünk el ilyenkor és főleg ne adjuk fel! Ne ostorozzuk magunkat, hogy elcsábultunk egy sütire vagy megint nem mentünk el futni pedig fogyni szeretnénk.  Ha valami elsőre nem sikerül ne hibáztassuk magunkat, legyük türelmesek önmagunkkal! Támogassuk magunkat mentálisan, hogy igenis képesek vagyunk a döntésünk mellett kitartani! Egy-egy botlás még nem jelenti azt, hogy képtelenek lennénk céljaink elérésére, csak azt kell látnunk, hogy ilyenkor hátráltatjuk a cél elérését.

A változás nem könnyű folyamat, kibillent a komfortzónánkból és ezt el kell tudnunk viselni. Ha úgy érezzük, hogy érzelmileg instabilak vagyunk mindenképpen vegyük igénybe egy segítő szakember támogatását, aki végigkísér a változás folyamatában!

Ha szeretnéd értékelni az elmúlt évedet, leszűrni a tanulságait akkor töltsd le ingyenesen a füzetet, ami segít visszatekinteni az eltelt évedre, valamint az idei évre vonatkozó álmaidat is segít feltárni különböző, elgondolkodtató kérdés segítségével.

 

Írta: Nagy Erzsébet, mentálhigiénés tanácsadó, coach

 

Kapcsolódó cikkeink:

Kezdjünk el önmagunkkal szemben elnézők lenni! – Egészséges életmód 15. rész – Budaörsi Napló

https://budaorsinaplo.hu/nagy-erzsebet-minden-gyasz-egyedi-egeszseges-eletmod-14-resz/

Az egészséges életmódról szóló sorozatunk cikkei ITT érhetők el.

Nagy Erzsébetről és a témáról bővebben a www.eventuscoaching.com oldalon olvashatnak!

Illusztráció: wessi.hu/

 

 

 

 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here