A NAV Pest Vármegyei Adó- és Vámigazgatóságának vidéki ügyfélszolgálati kirendeltségein 2024. december 20-tól 2025. január 1-ig az ügyfélfogadás szünetel. Az adóügyek elektronikusan is intézhetők, ha teheti, válassza az elektronikus vagy telefonos megoldásokat!
Az adózók személyes ügyintézését az említett időszakban az igazgatóság központi ügyfélszolgálata látja el, 1132 Budapest, Kresz Géza utca 13-15.:
2024. december 14. | 8:30 – 11:30 |
2024. december 23. | 8:30 – 11:30 |
2024. december 30. | 8:30 – 11:30 |
2024. december 31. | ZÁRVA |
Személyes ügyintézés helyett választhatja a NAV Infóvonalát is a 1819-es telefonszámon.
2025. január 2-án az összes ügyfélszolgálatunkon várjuk ügyfeleinket.
Lejárt diákigazolvány esetén december 16-ától egészségügyi szolgáltatási járulékot kell fizetni
Annak a diáknak, akinek a diákigazolványa október végén lejárt és nem tanul tovább, illetve nem helyezkedett el, és orvosi ellátásra más jogcímen sem jogosult, december 16-ától egészségügyi szolgáltatási járulékot kell fizetnie.
A tanulói, hallgatói jogviszony megszűnése után még október 31-éig érvényes azoknak a diákigazolványuk, akik idén nyár elején fejezték be tanulmányaikat. Ha a volt diák nem tanul tovább, illetve nem helyezkedett el – és más jogcímen sem jogosult az egészségügyi szolgáltatásra –, akkor december 16-ától (a diákigazolvány lejártát követő 46. naptól) egészségügyi szolgáltatási járulékot kell fizetnie. Ez idén havonta 11 300 forint, naponta 380 forint. A járulékfizetést a tanulónak, hallgatónak nem kell bejelentenie, azt a NAV automatikusan előírja a Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelő adatszolgáltatása alapján.
Az egészségügyi szolgáltatási járulékot a tárgyhónapot követő hónap 12. napjáig kell befizetni. Az adószámla az Ügyfélportálon keresztül elérhető és pár kattintással befizethető az összeg.
Ha valaki önálló átutalást indít, akkor a NAV Egészségügyi szolgáltatási járulék beszedési számláját kell feltüntetni, amelynek száma: 10032000-06055826. Átutaláskor a közlemény rovatban az adóazonosító jelet be kell írni.
Lehetőség van arra is, hogy az egészségügyi szolgáltatási járulékot a volt diák helyett – hozzájárulásával és a NAV jóváhagyásával – más személy vagy szervezet fizesse meg.
A fizetési lehetőségekről és az igénybe vehető fizetési könnyítésekről további információ található a NAV honlapján a:
- Ki, hogyan fizethet a NAV-nak? című tájékoztatóban (Szolgáltatások/Számlaszámok) és a
- 30.2 számú Fizetési kedvezmények magánszemélyeknek és egyéni vállalkozóknak című információs füzetben.
A NAV fokozottan ellenőrzi a játékokat
Ahogy közeledik a karácsony, mindenki a legszebb és legjobb ajándékokat keresi gyermekeinek. A játékok kiválasztásakor azonban nemcsak szórakoztató értékükre kell figyelni, hanem arra is, hogy biztonságosak legyenek. A NAV elkötelezett abban, hogy megakadályozza az olyan játékok forgalomba hozatalát, amelyek nem felelnek meg a biztonsági előírásoknak, hamisítványok, vagy gyenge minőségük miatt veszélyt jelenthetnek a gyermekekre.
A hamisított és rossz minőségű játékok különösen kockázatosak, mivel gyakran nem esnek át a szükséges biztonsági vizsgálatokon. Ezek az árucikkek apró, könnyen leváló alkatrészeket is tartalmazhatnak, fulladásveszélyt okozhatnak. A Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) az ünnepek előtt kiemelten ellenőrzi, hogy biztonságos játékok kerülnek-e az üzletek polcaira.
Az importált játékok vámellenőrzésekor a pénzügyőrök a hamisítványok kiszűrése mellett vizsgálják a CE-jelölés meglétét és szabályosságát, valamint a termékek megfelelőségi dokumentumait is. A CE-jelölés az uniós szintű biztonsági, egészségügyi és környezetvédelmi előírásoknak megfelelést támasztja alá. Azért, hogy a nem megfelelő, veszélyes termékeket mihamarabb kiszűrjék a piacról, a NAV együttműködik más hatóságokkal is.
Így történt ez a NAV Repülőtéri Igazgatóságán is, amikor a NAV kollégái a Budapest Főváros Kormányhivatala Fogyasztóvédelmi Főosztályának munkatársaival ellenőriztek több mint 100 küldeményt. A piacfelügyeleti hatóság CE-jelölés nélküli plüssjátékokat talált, a termékeken szembetűnt még a silány minőségű varrás és töltőanyag. Mivel a CE-tanúsítványt a vámkezelést kérő nem tudta benyújtani, az igazgatóság az árunyilatkozatot visszautasította, a játékokat pedig, az ügyfél kérelmére, megsemmisítették.
A NAV felhívja a figyelmet, hogy csak megbízható forrásból vásároljanak, kerüljék a gyanúsan olcsó termékeket, hiszen a hamisítványok nemcsak gazdasági károkat okoznak, hanem az egészségre is ártalmasak lehetnek.
A gyermekek biztonsága közös felelősség, és a NAV mindent megtesz azért, hogy a karácsonyi ajándékok valóban örömet és biztonságot nyújtsanak.
A piac támogatja a digitális adóztatást
A piaci szereplők szerint a digitalizáció, a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) folyamatos és az adminisztrációt csökkentő fejlesztései pozitív változásokat hoztak az adóztatás rendszerébe, de az új megoldások sikeréhez elengedhetetlen a kiszámítható felkészülési idő. Egyebek mellett ez a kedden lezajlott, nyolcadik Nemzeti Adókonzultáció egyik leglényegesebb konklúziója. A NAV rendezvényét több mint kétszáz fős szakmai közönség követte figyelemmel.
Idén is teltházas érdeklődés mellett zajlott a Nemzeti Adókonzultáció, ahol a Pénzügyminisztérium, a NAV, valamint a vállalkozókat képviselő szakmai szervezetek és a legjelentősebb tanácsadó társaságok szakemberei, adószakértők, számviteli szakemberek vitatták meg a magyarországi adórendszer és adóztatás helyzetét és aktuális kérdéseit.
Az esemény fővédnöke, Varga Mihály nyitóelőadásában az adórendszert az egyik meghatározó versenyképességi tényezőként jellemezte, hozzátéve, hogy Európában Magyarország az élmezőnyben, hetedik helyen áll a nemzeti adórendszerek versenyképességi rangsorában, az amerikai Tax Foundation nemrégiben publikált adatai szerint. A Pénzügyminiszter a 2025-ben várható adóváltozások közül kiemelte, hogy a tervek szerint a kormány megduplázza a családi adókedvezményt, folytatja az otthonteremtés támogatását, továbbá még egyszerűbbé válhat az adminisztráció, és több adónem is megszűnhet.
Az idei konzultáció egyik központi kérdése volt az adóztatás digitalizációja, aminek szakmai körökben alapvetően kedvező a fogadtatása, ugyanis az egyszerűbb ügyintézés, az adóhivatal által gyűjtött adatok hozzáférhetősége jelentősen megkönnyíti az adózásiteendőket, támogatja a magánszemélyek adózását, a gazdálkodók ügyvitelét és a könyvelők, tanácsadók munkáját is.
Ugyanakkor megfogalmazódott az az elvárás, hogy az új és világszerte terjedőben lévő online technológiák és szolgáltatások használatához elengedhetetlen a vállalkozók felkészítése, amit oktató videók, kézzel fogható tájékoztatók, képzési kurzusok bevezetésével lehetne elérni. Ebből a célból a szakmai szervezetek együttműködést kínáltak a NAV-nak.
Ugyancsak hangsúlyos témaként szerepelt a valós idejű és tranzakció szintű adatok felhasználása, ami nemcsak a szolgáltatások fejlesztésében, hanem a kockázatelemzés révén célirányosan végzett ellenőrzésekben, és az adózókat támogató eljárásokban is hasznosul.
A résztvevők kétségtelenül előnyösnek minősítették azt az adóhivatali szemléletet és hozzáállást, aminek fókuszában már nem a hatóság, hanem az ügyfelek – beleértve a magánszemélyeket és a gazdálkodókat – állnak. Ennek új elemeként jelenhet meg az úgynevezett adategyeztetési eljárás, ami lehetőséget ad a cégeknek arra, hogy a hibás vagy ellentmondásos adatszolgáltatás alapján feltárt devianciákat, még az esetleges ellenőrzés megindítása előtt tisztázzák.
A Nemzeti Adókonzultáción a Pénzügyminisztérium és a NAV előadásai mellett, a szakmai közönség megismerhette a PwC Magyarország, a Deloitte, a KPMG, az RSM Hungary, az Andersen, az AUDAX, a Magyar Könyvvizsgálói Kamara, a Vállalkozók Országos Szövetsége, a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara, a Magyar Okleveles Adószakértők Egyesülete, a FIVOSZ, a Digitális Magyarország Ügynökség, a Nemzeti Hírközlési és Informatikai Tanács, az IBM, az OTP, a Számlázz.hu, a Krones Hungary és a Saldo képviselőjének adózással kapcsolatos véleményét, javaslatait is.
A részletes a NAV honlapján (www.nav.gov.hu).