Decemberben és januárban szeretnénk néhány budaörsi intézményt, céget és civilszervezetet megkérdezni arról, mit emelnének ki a most záruló 2024. évből, illetve a 2025. évi tervekből. Ebből egy csokorra valót már olvashattak (a linkek cikkünk végén), illetve folytatódik még a sorozatunk. Ám nemcsak mi, hanem a Budaörs Rádió is több ismert embert kérdezett meg ugyanerről, és velük egyeztetve ezekből is készítettünk szerkesztett összefoglalókat olvasóinknak.
Az alábbiakban Monostori-Kalovits Márk alpolgármester válaszolt Szendi Hajninak, a rádió munkatársának.
Nehéz pár percben összefoglalni egy évet, de Monostori-Kalovits Márk alpolgármester ebben segítségünkre lesz. Izgalmas volt 2024, ezt tapasztaltuk itt a Budaörs Rádióban, és a hírekben mindig beszámolunk a budaörsi eseményekről, de belülről milyen volt ez az év?
– Izgalmas volt belülről is, sok kihívással teli. Az, hogy városunk olyan magas színvonalon tud működni, ahogy eddig, minden nehézség ellenére, egy tudatos politikának, tudatos gazdaságpolitikának az eredménye. Mi mindig azt nézzük – noha egyébként évről évre egyre több pénzt von el tőlünk az állam – , hogy mik a budaörsiek vágyai és ezek mentén terveztük az idei évet is.
De hogyan lehet fölkészülni a kihívásokra? Talán egy nem annyira beszabályozott költségvetés lehet a jó módszer?
– Nehéz erre röviden válaszolni. Mindig azt szoktam mondani, ha keres valaki mondjuk 500 ezer forintot, és valaki más rendszeresen elvesz tőle 150 ezer forintot, akkor neki 350 ezerrel kell terveznie. Városi szinten nyilván nagyobb számokról van, de ez a szemlélet a kulcsa annak, hogy minden év végén úgy tudjunk visszanézni, hogy sikerült megvalósítani, amit ígértünk, és nem év végén kell kapkodnunk, hogy honnan szerezzünk még a hátralévő feladatokra pénzt.
Mit emelne ki Budaörs életéből 2024 kapcsán? Én azt gondolom, hogy az egyik az egészségügyi ellátás átszervezése volt, az ügyeleti rendszeré, de biztos vagyok benne, hogy van még több ilyen.
– Igen, és itt megint nehéz helyzetben vagyok, mert sok forrást kellett átcsoportosítani olyanokra, melyek alapvetően nem önkormányzati feladatok, mint az említett egészségügy, vagy akár az oktatás területén. De a budaörsiek döntő többsége ezért érzi azt, hogy a városunk jól működő, magas színvonalú, szolidáris, zöld, és azt gondolom, hogy boldog város is. Nyilván vannak problémák, ezekkel foglalkozunk, és a jövő évben meg kell oldani őket. Gondolok itt a parkolásra vagy akár a közlekedésbiztonság jobbá tételére…
És hogy zöldüljön Budaörs, nem?
– Igen, igen. Minden évben van olyan dokumentumunk, amelyek erről szólnak, például a fenntartható városi mobilitás terv, vagy akár azok az európai uniós projektek, amelyekben városként részt veszünk. Ilyen például a Budaörs Közösség, ami egy európai uniós projektből született, ilyen a közösségi költségvetés, amit jövő évben elindítunk, százmillió forint nagyságrendben tudnak majd a budaörsi lakosok arról szavazni, hogy abból mit szeretnének megvalósítani.
Közösségi költségvetés sok helyen működik már az országban, és kreatív ötletek jönnek a lakosoktól, például, hogy legyen rekortán pálya, vagy legyen új játszótér, graffiti fal. Kíváncsi vagyok, hogy Budaörsön ez hogy valósul majd meg. De említette a parkolást és hogy boldog Budaörs Boldogok leszünk a parkolástól jövőre?
– Erre megint nem fogok tudni egy percben válaszolni, de még tíz percben sem. A parkolási problémával mindannyian szembesülünk a városban, amit azonban egyrészt nem a helyben közlekedők okoznak, hanem az itt áthaladók sok helyen P+R-ként használnak egy-egy szakaszt vagy egy-egy utcát. Erre a közterület-felügyelet igyekszik odafigyelni. Másrészt Budaörsön ma egy átlagos háztartáshoz 2,5 autó tartozik. Ha csak a kőhegyi körzetre gondolunk, ahol egyéni képviselő vagyok, idén másodszor választottak meg, ott olyan szűk utcák vannak, ahol nem lehet parkolósávokat létrehozni. Úgyhogy jelenleg szakemberekkel dolgozunk egy átfogó koncepción, ami zónánként fókuszál egy-egy területnek a problémájára, kezdve a lakóteleptől a Kőhegyen át a főút bizonyos szakaszaira. A szakértői anyagot pedig majd vitára bocsátjuk és a lehető legjobban bevonjuk a budaörsieket a konkrétumok kidolgozásába.
Mi az a nagy feladat még, ami előtt áll a város 2025-ben?
– Lesz egy újbóli még nagyobb elvonás (az iparűzési adó növekményét vonja el a tervek szerint az állam az önkormányzatoktól és helyezi egy alapba, amit a járásoknak osztanak majd vissza – a szerk.) jövő évben, a szolidaritási adón felül. Ezzel együtt már 30 milliárd fölé emelkedik az elvonás, amiből több mint 300 utcát vagy 30 óvodát tudnánk felújítani, hiszen a város kétéves adóbevételeiről beszélünk. Ennek ellenére bizonyos prioritási lista mentén meg fogjuk oldani az adott problémákat, hogy még biztonságosabbá, jobbá tegyük az adott körzetekben élők mindennapjait. Az összes képviselőtársam ezen fog dolgozni a jövő évben is.
A rádió interjú itt hallgatható meg: Budaörs Rádió – Műsor
Év végi beszélgetések sorozatunk eddigi cikkei:
A Moyra-Budaörs Handball történetének legsikeresebb szezonját zárta – Budaörsi Napló