Frissítve! Milyen volt és idén milyen lesz a farsang Budaörsön?

0
63

Vízkereszttől húshagyókeddig…

Évről-évre számos hagyományőrző vagy egyszerűen csak kulturális szórakozásnak szánt programról számolunk be, amelyek közül idén (is) a farsangi Vivart koncertet szeretném kiemelni, ami most egyúttal a 200 éve Johann Straussra való megemlékezés lesz. Cikkünkből az is kiderül, hogy Budaörs régen a farsang idején vidám, nevető arcát mutatta. Ha rövid volt a farsang, azt mondták: „idén a csúnyácskák is kapnak férjet”, mert a legényeknek nincs idejük alaposan körülnézni. Ha hosszabb…, olvassák el lentebb!

A farsang a vízkereszttől (január 6.) húshagyókedd (2025-ben március 4.) éjféléig a hamvazószerdával kezdődő nagyböjtig (a húsvétot megelőző 46. napig) tartó időszak elnevezése. Hagyományosan a vidám lakodalmak, bálok, mulatságok, népünnepélyek sorozata, 2025-ben 58 napon át. Beleesik (február 14.) a Valentin-nap, a szerelmesek/szeretet ünnepe. Kiemelkedik a farsangvasárnap (március 2.), illetve Mohácson farsanghétfőn tartják a busójárást (március 3.). Húshagyókedden pedig a farsangi időszak végével kezdetét veszi a nagyböjt.

Évről-évre számos hagyományőrző vagy egyszerűen csak kulturális szórakozásnak szánt programról számolunk be itt Budaörsön is, amelyek közül idén (is) a farsangi Vivart koncertet szeretném kiemelni, ami most egyúttal a 200 éve Johann Straussra való megemlékezés lesz. A gyerekeknek pedig a lakótelepi közösségi házban február 15-én lesz jelmezes mulatság, amit korábban a Zöldkör szervezett, idén a Jókai. Az oktatási intézményekben eltérő módon farsangolnak, jellemzően csoportokban, illetve osztályonként, de például a Hermanban „messze földön híres” az ebben a formában először 1995-ben megtartott farsangi rendezvényük, amit a tornacsarnokban tartanak meg évről-évre, minden osztály komoly műsorral készül és a tanári kar produkciója sem marad el soha. Nem kötelező, de a mintegy 750 fős iskolából több mint 650 gyerek vesz részt benne – nyilatkozta lapunknak néhány éve az igazgató. Más korosztály: a nyugdíjas klubok is szerveznek farsangi mulatságot, és a Máltai Szeretetszolgálat két budaörsi intézménye, az idősek napközije és a fogyatékkal élők napközije is. Sokáig volt az ezredfordulón fontos társasági esemény a Budaörsi Sport Club bálja, de elhalt. Illetve míg a Covid miatti lezárások előtt évről-évre kaptunk meghívót a megújult Pro Musica Kórus februári báljára, idén (még?) nem érkezett meg és a közösségi oldalakon se találtuk.

S hogy milyen volt a farsang Budaörsön régen? A mulatságok között száz évvel ezelőtti hagyományokat élesztette fel a német nemzetiségi önkormányzat évekkel ezelőtt a batyusbállal, ahova mindenki maga csomagolja és osztja meg a többiekkel a vacsorához valót. A régi farsangi szokásokról a legtöbbet azonban az 1952-ben megjelent dr. Riedl Ferenc által szerkesztett „Szülőföldünk Budaörs – Budaörser Heimatbuch” című kötetből tudhatunk, amit az Unsere Post adott ki akkor Stuttgartban. A bálokról szóló rész szerzője Fritzenschaft János. Ebből idézek: „Budaörs a farsang idején is úgy, mint búcsúkor, vidám, nevető arcát mutatja. (…) Ha rövid a farsang, azt mondják: idén a csúnyácskák is kapnak férjet, mert a legényeknek nincs idejük alaposan körülnézni. Ha egy lánynak mégsem kötik be a fejét, azzal ugratják, hogy hordjon időben havat a padlásra, hogy annak megszitálásával legyen mibe ölnie bánatát. (…) Az utolsó három szent farsangi napig szombatonként egymást követték a bálok. A bálok sorát a háromkirályok – a vízkereszt – előtti vagy utáni szombaton a tűzoltóbál nyitotta, ezt követték azután a férfiak és legények, különböző egyesületek, társaságok, osztályok báljai, néha ugyanazon a szombaton kettő, három is. De a családok is rendeztek otthon, a kirámolt lakószobában úgynevezett „Bingerlball”-okat, batyus bálokat, ahol a részt vevő barátok, rokonok maguk hozták batyuban az ennivalót, a háziúr meg gondoskodott az italról. Általában ezeken a házi bálokon egy harmonikás szolgáltatta a zenét.
A vendéglők nagy báljain természetesen fúvószenekarok, régebben vonósok is meg schramlizenekarok is játszottak. Ezek a bandák éjfél után gyakran karaktert váltottak, tehát például a fúvószenekar schramlizenét játszott, vagy ha a zenészek tudása ezt lehetővé tette, akár vonószenekart is rögtönöztek. Híres volt Johann Heß bandája, mely fúvósokból és vonósokból állt. Mesélnék röviden egy bálról, egy jól sikerült, úgynevezett osztálybálról. (…) A sok evéstől, ivástól a férfiak hajlamosak „ellustulni”, és legszívesebben csak üldögélnének, vagy csak a sarokban nyugodtan iszogatnának. De ha jön az első hölgyválasz! A lányok kegyetlenül felszámolják a legénycsoportokat, kiürítik az ivót, egy férfi sem marad ki. Most már kissé érzelgősebben játszanak a vonósok, nyugodtabban, mint a rezesbanda. Hajnali négy körül — főleg az ifjabb legényeknek — már hiányzik a harsányabb zene, ezért aztán újra a fúvósok játszanak, és ezzel ismét feléled a táncterem.
Lassan pirkadni kezd, ismét meghittebb lesz a hangulat, asztaltársaságok alakulnak, dalok csendülnek fel hol ebből, hol abból a sarokból. (…) Farsang utolsó előtti vasárnapja a próbavasárnap, ilyenkor tartják a Probiermusi-t, a próbazenét. Ilyen alkalmakkor, aki táncolni kíván, ingyen teheti, nincs belépődíj, a zenekar is ingyen játszik. (…) Az asszonyok a farsang utolsó napjait még gyorsan kihasználják sütésre, a híres Keamkropfa-fánkból (kelt tésztából) annyit sütnek, hogy az biztosan elég legyen hamvazószerdáig. A savanyúkáposztából is annyit főznek, hogy elegendő legyen a füstölt húshoz, sonkához, sült kolbászhoz. (…) Ilyenkor a háziasszonyoknak tilos varrniuk, mert különben nem tojnak a tyúkjaik!
A farsang alatt a férfiak idejük nagy részét a présházakban töltik. (…) Korábban – 1928 előtt – eltemették a farsangot, és ezzel jelképesen meghalt a farsang. Ezt a szokást az egyház nem jó szemmel nézte, sőt, be is tiltotta. Szokás volt még a borosüveg-temetés is, amikor is egy fiatalember az utolsó tánc után kitépett egy deszkát a padlóból, az üregbe belehelyezett egy üveg bort, majd újra visszaszegelte a deszkát. A következő év farsangtemetésén ezt a bort megitták.”

Mindenkinek kedvére való farsangolást!

Frissítés!

Cikkünk  megjelenése után érkezett:

Farsangi Utca Buli és FÁNK SÜTŐ VERSENY | Facebook

Budaörs, Bibó István tér (Göncz Árpád utca)
Időtartam: 3 óra
Aki pedig úgy érzi, ő kezei közül kóstolni valóan finom fánkok kerülnek ki, annak varjuk a nevezését a „Budaörs Legjobb Fánkja” mini-versenyünkbe!
Nevezés a helyszínen: minimum 3 db szalagos farsangi fánkkal
(Házi lekvár plusz pontot ér!)

Farsang a PostART-on

Február 21-én 20 órától

izsi.fröccsi.karaoke.
Újra eljött az este, amikor valaki más lehetsz!  Öltözz be, és irány bulizni hozzánk! Dj Beny Skin gondoskodik a zenéről ééééés a karaoke mikrofon is körbejár majd egész este!
A kedvenc jelmezünket külön díjazni fogjuk!

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here