Csúcstechnológia és innovatív megoldások a budaörsiek szolgálatában
Augusztus óta a TritonLabs a Budaörsi Egészségügyi Központ – TritonLife Magánkórház laborszolgáltatója. A világszínvonalú eszközpark értéke egymilliárd forint; a szolgáltatás lelke egy saját fejlesztésű, emberi hibákat kiküszöbölő informatikai rendszer. Az intézményben dr. Latkóczy Krisztina, a TritonLabs igazgatója kalauzol körbe.
A laborszolgáltatás nem a páciensek szeme előtt zajlik. Ha nem kell sokat várakozni a vérvételre, ha az asszisztens ügyes, elégedettek vagyunk.
A beteg a méréseket megelőző, ún. preanalitikai fázisnak is csak egy részével találkozik. Ez a szakasz ugyanakkor hihetetlenül fontos: becslések szerint a hibák 70 százaléka ilyenkor történik. Idetartozik, hogy a beteg megfelelő időpontban, felkészülve menjen a mintavételre – pl. függessze fel a gyógyszerszedést, ha azt a vizsgálati követelmények előírják –, a mintavétel legyen szakszerű – pl. vizeletminta vétele előtt a bőrt mossák le –, és így tovább. Ebben a fázisban a vizsgálatot elrendelő orvosoknak és a vérvételi asszisztenseknek kulcsszerepük van. Budaörsön azt tapasztaljuk, hogy az asszisztensek rutinosak, felkészültek, lelkiismeretesek. Partnereinknek mi olyan profi vérvételi rendszereket és szakmai algoritmusokkal dolgozó informatikai felületet biztosítunk, amellyel a technikai hibák minimalizálhatók.
Milyen hibákra kell gondolni?
A páciensek általában nem érzékelik, hogy a vérvételi helyen dolgozók feladatai mennyire szerteágazók. A levett minták egy részét nem pusztán tárolni kell az előírt hőfokon a szállításig, hanem az előkészítésüket is meg kell kezdeni, pl. adott paraméterekkel centrifugálni kell őket 30–60 percen belül. Nagy munka folyik a háttérben! Mi azzal tudunk segíteni, hogy olyan rendszert adunk, amely a minták azonosítását gyorsítja, elcserélésüket kizárja. Ehhez a TritonLabs egy fix vonalkód alapú azonosítást fejlesztett ki, amely a teljes laborfolyamaton végigfut, és teljesen kiiktatja a manuális adatrögzítést. Unikális kérőfelületet is biztosítunk, amibe az összes informatikailag definiálható algoritmus be van építve: a beküldő nem tud hibásan választani, ezenfelül a rendszer az adott vizsgálatra vonatkozó mintavételi és mintatárolási követelményeket valós időben közli, így azokat nem a saját fejéből (értsd: harmincoldalas, időről időre változó protokollokból) kell előbányásznia a túlterhelt asszisztensnek.
Ez tehát a mintavételt bonyolító személyzetet támogatja.
A pláne az a dologban, hogy a mintavételkor felragasztott vonalkód nemcsak a preanalitikai, hanem a beérkezés után a szortírozási, mérési, majd az értékelési szakaszban is végig kíséri a mintát emberi beavatkozás nélkül. A TritonLabs épületében nincs manuális adatrögzítés, a megrendelőnél felvett adatokkal dolgozik tovább a laboratórium az összes – több mint harminc – automata szintjéig. Ezzel valószínűleg egyedülállóak vagyunk ma Magyarországon: a folyamat teljesen automatizált!
Hány munkatárs szaktudása kellett ehhez?
Az az áldásos helyzet állt elő, hogy szép környezetben lévő angyalföldi épületünk fizikai kialakítása alatt volt időnk a folyamatok megtervezésére és informatikai programozására. Ebben tíz kollégám segített, mindannyian hozzáadva saját szakterületük speciális ismereteit. Jelenleg közel harminc fővel üzemel a labor – validáló szakorvosok, klinikai mikrobiológusok, klinikai biokémikusok és szakasszisztensek, laboratóriumi asszisztensek, biomérnökök –, ami tulajdonképpen a működés minimális törvényi létszáma, tekintettel arra, hogy az orvosi laboratóriumi diagnosztika (kémiai és immunológiai laboratórium) és a mikrobiológiai humán vizsgálatok teljes körét szolgáltatjuk, köztük olyan méréseket is, amelyekhez a mintát korábban sok nagy szolgáltató is külföldre küldte, Magyarországon ugyanis nem volt még ilyen típusú mérőeszköz. Mivel minden eredmény digitalizált, illetve műszereink képi rögzítése és távoli szoftveres elérése is biztosított, az összetettebb leletek értékelése és a validálás a távolból is történhet. Mindenesetre a legkiválóbb, az adott területhez értő szakemberek közreműködésével, ragaszkodunk ugyanis a minőségi eredményszolgáltatáshoz és -értékeléshez.
Végighaladva a laboron: itt minden új!
Csak mérőautomatákból közel egymilliárd forint értékű gépparkunk van, csupa csúcstechnológiát jelentő, világszínvonalú berendezés áll rendelkezésünkre egy kiváló infrastruktúrával felszerelt, mindenhol világos terű laboratóriumban. Ezért mondjuk, hogy „laboros álom” itt dolgozni.
Milyen nagyobb csoportokra oszthatók a TritonLabs által végzett vizsgálatok?
Három részlegünk van: a nagy kémiai-immunológiai labor, a mikrobiológiai tenyésztéses labor, valamint a szerológiai és PCR-laboratórium. Mindegyiknek megvan a saját magasan képzett szakmai vezetője. A kémiai laborhoz tartoznak a hematológiai, a véralvadás-, a vércsoport-, a klinikai kémiai, immunkémiai és vizeletanalitikai vizsgálatok, például az elektrolit-, a vércukormérés, a szénhidrát-anyagcsere- és vasanyagcsere-vizsgálatok, a tumormarker- és a hormonmeghatározások, a vizelet általános és üledékvizsgálata. Az immunológiai szakterület végzi többek között az autoimmun betegségek vizsgálatát, de az allergológia és ételintolerancia területét érintő analitok is idetartoznak. Ezen a területen nagyon speciális műszereink vannak, köztük olyan típusú is, amiből nincs több az országban. Az infekciók diagnosztikájára a mikrobiológiai vizsgálatok keretében bármilyen testváladékból tudunk aerob és anaerob tenyésztéseket végezni bakteriológiai laboratóriumunkban. Emellett a fertőzésszerológiai és PCR-vizsgálatok széles spektrumát kínáljuk (amelyek közül a COVID-19 diagnosztikai paraméterei az elmúlt időszakban közismertségre tettek szert). A lefedett széles körből kiemelném allergológiai vizsgálatainkat, autoimmun-vizsgálatainkat dr. Szabó Péter szakértőnk irányítása alatt, valamint a mikrobiológiai területet, ahol a legmagasabb, M3-as szintű engedéllyel rendelkezünk. Ezeken a területeken szakértőink indulásunk óta folyamatos konzultációt végeznek megrendelőinkkel.
Kik a TritonLabs ügyfelei?
Alapfeladatunk a TritonLife Csoport tagjainak kiszolgálása, ami ma már huszonegy helyszínt jelent országszerte. A szállítás a távoli városokból is napi gyakoriságú. A preanalitikáról korábban mondottak értelmében nagy gondot fordítottunk a minőségi logisztika kialakítására. A szállítókat húsz éve oktatjuk; képzett, tapasztalt kollégákkal sikerült megalakítanunk a TritonLife Logisztika Kft.-t. Vagyis nem alvállalkozóval dolgozunk, hanem a cégcsoporton belül van egy egészségügyi logisztikával foglalkozó profi csapat. Ami az ügyfeleket illeti: olyan átfogó a szolgáltatási palettánk és olyan minőséget garantálunk, hogy mostanra a magyar egészségügy teljes területéről vannak megkereséseink, elsősorban magánklinikáktól. A spektrum másik szélén a zömében közfinanszírozott budaörsi szakrendelő található, ahonnan augusztus elejétől nagy tömegben érkeznek be minták, napi ezerötszáz–kétezer vizsgálatkéréssel. Rendszerünk simán megbirkózott ezzel a mennyiséggel, a budaörsi lakosok gyorsan és megbízhatóan jutnak leleteikhez. Az ügyfelek között meg kell említeni a magánlaboratóriumokat is, amelyek olyan mérésekre szerződhetnek velünk, amelyekre nekik nincs műszerük, általunk bővíthetik szolgáltatási palettájukat. De már érkezett ajánlatkérésünk állami laboratóriumból is speciális mikrobiológiai szolgáltatásra.
A laborszolgáltatások területe erős versenypiac a világban és Magyarországon is. Hogyan áll ebben a versenyben a TritonLabs?
Én azt tapasztalom, hogy a TritonLife neve önmagában is garancia a magas színvonalra, aminek az új labor kialakításával maximálisan meg tudtunk felelni: gyors és megbízható szolgáltatást nyújtunk a klinikum minden területén és vállalati partnereink számára is, igen széles vizsgálati körben. Informatikai rendszerünk ügyfeleinknél is hasznot hajt: munkájukat gyorsítja, hibáikat kiküszöböli. Nagyon büszke vagyok arra, amit nyújtani tudunk, és nagyon büszke vagyok a csapatomra, amellyel létrehozhattuk a régió leginnovatívabb megoldásokat kínáló laboratóriumát.
Névjegy
Dr. Latkóczy Krisztina A SOTE Általános Orvosi Karán diplomázott, majd orvosi mikrobiológus szakképesítést szerzett. Az egyetemen részt vett az orvostanhallgatók mikrobiológiai oktatásában. Laboratóriumok irányításában több mint húszéves tapasztalattal rendelkezik, 2007 és 2021 között a SYNLAB Hungary Kft. (korábban ÁNTSZ Laboratórium Kft.) laboratóriumvezetője, klinikai diagnosztikai igazgatója, majd mikrobiológiai diagnosztikai igazgatója volt. 2021-től a TritonLife Labs Kft. (TritonLabs) igazgatójaként minden korábbinál átfogóbb feladatot kapott. „Minőség és emberség: nekem ez a kettő irányítja az életemet – mondja Latkóczy Krisztina. – A minőség követelménye belülről fakad, nekem ez máshogy nem megy. Ami pedig az emberséget illeti, megtanultam, hogy soha ne hozzak addig döntést, amíg haragot érzek a szívemben. Mindig fontos, hogy megértsük a másik fél problémáját, és megkeressük rá a megoldást.”
A kémiai laboratórium, jobbra a mintaszortírozó automata
A MALDI-TOF készülék a mikrobák azonosításában a csúcstechnológiát képviseli a mikrobiológiai laboratóriumban.
A molekuláris allergia- és triptázvizsgálatokat végző Phadia 250 automata elsőként a TritonLabsnél lett beüzemelve
Az autoimmun betegségek diagnosztikájában használt HELIOS automata