Hogyan tegyük elviselhetővé kedvenc állataink számára a változékony időjárást?

0
830

Visszafordíthatatlanul beköszöntött a nyári időjárás, ami a kánikula mellett ráadásul óriási viharokkal is jár. A változékony időjárás nemcsak az embereket, de a velük élő állatokat is megviseli. A Budakeszi Vadaspark szakemberei éppen ezért olyan hasznos tippeket gyűjtöttek össze a kis kedvencek védelmének érdekében, amiket mindenképpen érdemes szem előtt tartani a tomboló viharokkal tarkított hőségben.

A vadaspark lakóit sem kíméli a tikkasztó nyári meleg, amit egyesek lihegéssel, mások tollazatuk borzolásával, vagy saját maguk legyezgetésével próbálnak enyhíteni, azonban a vadasparki gondozók mindent elkövetnek, hogy a forró napokat még könnyebbé tegyék az állatoknak. A nyári időszakban több itatót készítenek, sűrűbben cserélik a vizet, több lédús gyümölccsel, zöldséggel (akár jégtömbbe fagyasztva is) készülnek, valamint a kifutókban található medencék folyamatos újratöltésével és tisztításával biztosítják számukra a megfelelő vízmennyiséget, amiben akár egy-egy frissítő fürdőt is vehetnek.

Mivel az állatok szervezetének is kiemelten fontos a vízháztartás folyamatos egyensúlya, a házi kedvencek tálkájába mindig tegyünk elegendő friss vizet, biztosítsunk nekik árnyékos, felüdülést biztosító kuckót, továbbá alkalmanként egy hűvösebb fürdőt is beiktathatunk. Az állatoknak a nyári napokon több pihenésre van szükségük, viszont ezzel fordítottan arányos az ételszükségletük, vagyis ilyenkor nem esznek annyit, míg vízből akár a testtömegük egyötödét is megihatják!” – mondta Zachán Viktor, a Budakeszi Vadaspark sajtóreferense.

A folyadékbevitel mellett a Budakeszi Vadasparkban megtalálható fajok közül egyeseknek kiadós dagonyákra is szükségük van. A vaddisznók és a gímszarvasok testük hűtésére rendszeres sárfürdőt vesznek, ami nemcsak az optimális testhőmérséklet beállításához elengedhetetlen, de a meleg időben gyakrabban előforduló élősködők ellen is kitűnő taktika. A medvék szintén előszeretettel használják a medencéjüket, amelyben naphosszat hűsölnek, valamint a kifutójukban kialakított „zuhanyzót” is sokszor látogatják, hogy élvezhessék a fejükre zubogó hűsítő víztömeget.

A forróságon kívül gyorsan lecsapó záporok és zivatarok jellemzik a nyári időjárást, ami elől a természetben élő vadállatok a növényzet sűrűjébe, barlangokba, vagy kotorékba menekülnek. A vadasparkban ezeket pótolva minden kifutónál fedett területeket, úgynevezett „esőbeállókat” alakítottak ki, amik menedékként szolgálhatnak a viharok és a kánikula ellen egyaránt.

Ha nincsenek az udvarban árnyékot adó fák, akkor a szabadban tartott állataink számára alakítsunk ki fedett árnyékolókat, amelyek nemcsak a tűző nap, de az eső, a veszélyes, hirtelen lecsapó jégeső elől is menedéket nyújthatnak számukra. A vadasparki állatok nem szorulnak rá, de a hosszú szőrű háziállatokat ilyenkor érdemes megszabadítani meleg bundájuktól, hogy ezzel is komfortosabbá tegyük mindennapjaikat” – tette hozzá Zachán Viktor.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here