Hogyan hat a pszichére egy új nyelv elsajátítása?

0
52

Vajon vannak pozitív hatásai a nyelvtanulásnak a pszichénkre? Ha igen, akkor melyik és hogyan befolyásolja az életünket? Ebben a cikkben minden kiderül.

Sokan a gyermekkori rossz élmény miatt nem tanulnak nyelvet felnőtt korukban, hiszen az állandó stresszre senki sem vágyik. Azt azonban elfelejtjük, hogy akkor kötelező volt, időpontra kellett készülni, tanulni, vizsgázni, később viszont nincs ilyen nyomás rajtunk. A nyelvtanulás ráadásul pozitívan hathat az elmére és a lélekre egyaránt. Ehhez csak meg kell találni azt a módszert, amely megfelel az életvitelünk számára.

Egy új nézőpont

A jelentkezés budapesti angol nyelvsuliba mindig újként láttatja velünk a világot. A tanulás módszere mellett persze szükség lesz a megfelelő tanárra, akivel lépésről lépésre haladhatunk, hogy egyre több sikerélményünk lehet, ami hatással lesz az önbecsülésünkre. Amikor már képesek vagyunk angol anyanyelvűekkel is kommunikálni, az további pozitív visszajelzéseket eredményezhet, ami több önbizalommal és energiával járhat.

Egy új nyelv megismerésével ráadásul új nézőpontok jöhetnek létre az életünkbe. Egy új kultúra, egy új gondolkodásmód, amit megismerhetünk, ezáltal rugalmasabban gondolkodhatunk. Megismerhetünk olyan kifejezéseket, fogalmakat, amik esetleg a saját nyelvünkben nem is léteznek. A problémáinkat szintén más szemszögből láthatjuk, más megoldásokat kereshetünk rá, ami szintén energiával tölthet fel bennünket.

Az agyunk egészsége

A nyelvtanulás köztudottan fejleszti a memóriát, fejlődnek a logikai készségek, hiszen egy új nyelvi rendszert érthetünk meg. Erősítheti a multitasking készségeket, a folyamatos fejlesztés pedig energetizálhatja az agyunkat. Az edzett elmében később fejlődik ki a demencia vagy éppen az Alzheimer-kór, tehát már betegségmegelőző hatása is ismert. Mindegy, hogy gyermekkorban vagy felnőttkorban kezdünk el nyelvet tanulni, minden esetben pozitív hatásokkal jár.

Sajnos Magyarországon még mindig alacsony az idegen nyelvet beszélők aránya, főleg a 35-40 évesnél idősebb korosztályban. Akkor még nem volt annyira hatékony az oktatás, kevésbé volt rá szükség, nem kellett munkához, utazáshoz, magához az élethez. Szerencsére ma már ez nem így van, a legtöbb szülő igyekszik a lehető legkorábban elkezdeni figyelni arra, hogy a gyereknek legyen igénye nyelvet tanulni.

Más kérdés, hogy ez sokszor stresszforrást jelenthet, főleg iskolában, fiatal korban, amikor még jegyre megy a dolog. Felnőttként más, mi osztjuk be az időnket, segíthet kiszakadni a mindennapokból, szórakozhatunk, ismerkedhetünk általa, így sokkal boldogabban telhetnek a hétköznapok. Természetesen nem mindenkire hat egyformán vagy kizárólag pozitívan, aki túlaggódja, annak könnyen stresszes lehet.

Felejtsük el a negatív tapasztalatokat

Ahhoz, hogy zökkenőmentesen menjen a tanulás és gyorsabban fejlődhessünk, ideje elfelejteni a tanár szavait, a negatív élményeket és tapasztalatokat. Készítsünk ütemtervet, hogy mikorra szeretnénk elérni egy bizonyos szintet, így mindig láthatjuk, hogyan is haladunk vele. Tűzzünk ki egy célt, aminek nem kell feltétlenül nyelvvizsgának lennie, lehet az tárgyalóképes nyelvtudás is, mondjuk külföldi utazás során.

 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here