Helyzetjelentés az egészségügyi központból – Budaörsiek előnyben!

0
43

A budaörsi szakrendelő hagyományosan befogadó: munkatársai mindenkit igyekeznek ellátni, akinek orvosi segítségre van szüksége. Az önkormányzat által biztosított többlettámogatást viszont kifejezetten a budaörsiek ellátásának javítására – az előjegyzési idők csökkentésére – kell fordítani.

2025-ben is folytatódik az „egyhónapos előjegyzési program” a közfinanszírozott járóbeteg-ellátásban Budaörsön. Mint emlékezetes, a budaörsi képviselőtestület – az egészségügy rendszerszintű problémáira reagálva – a 2024-es esztendőre 167 millió forintos kapacitásbővítő támogatást szavazott meg a helyi járóbeteg-ellátás számára még 2023 végén. Tudható, hogy a NEAK-finanszírozásban ennél lényegesen nagyobb a lyuk: a budaörsi közfinanszírozott ellátás több mint 300 millió forintos éves veszteségének másik felét a tulajdonos TritonLife-csoport viseli.

A szakrendelő a 167 milliós önkormányzati kiegészítés fejében hat orvosi területen – nőgyógyászat, kardiológia, ortopédia, diabetológia, szemészet és ultrahang-diagnosztika – vállalta, hogy a budaörsi lakcímkártyával rendelkező betegeket négy héten belül fogadja. A támogatás segítségével a hosszú előjegyzési listákat a szóban forgó hiányterületeken 2024. március végére ledolgozták, és a kedvező állapotot azóta is fenntartják.

Január első napjaiban ellenőriztük, a kiemelt szakrendelések esetében milyen határidőre kapnánk időpontot budaörsi lakcímkártyával. A szemészetre és ultrahang-diagnosztikai vizsgálatra egy, illetve két héten belül volt szabad időpont, és az ortopédiai szakrendelés is januárban tudott volna fogadni bennünket. A nőgyógyászati és a diabetológiai szakrendelés stabilan tartja az egyhónapos átlagot (utóbbin a vizitek zöme gondozási jellegű, tervezhető). A kardiológiai szakrendelés esetében januárban átmeneti intézkedés van érvényben, amely szerint a helyieket külön várólistára veszik, és pótalkalmak beiktatása után egyenként kínálnak nekik időpontot, így tartva a négyhetes határidőt. A megállapodás nem terjedt ki rá, de említsük meg: laborvizsgálatra január elején két héten belül lehetett időpontot foglalni a TritonLabs weboldalán.

„Szezonális kilengések vannak, karácsony környékén például mindenki halasztja, ami halasztható, ez januárban persze többletként jelentkezik. A vállalást ennek ellenére teljesíteni tudjuk, ami időnként megfeszített munkát ás rugalmasságot igényel munkatársaink részéről. Őket köszönet illeti ezért” – fogalmaz a TritonLife Magánkórház Budaörs vezetője, Zsákai Zoltán.

Idetartozik, hogy a fel nem használt időpontok lemondása terén sajnos nincsen érdemi javulás. Sokan nem veszik a fáradságot, hogy abban az esetben, ha nem tudnak eljönni a már kiadott időpontra, értesítsék az intézményt telefonon. Pedig ezeket a sávokat behívással fel lehetne tölteni, ami tovább apaszthatná az előjegyzési listákon várakozók számát.

Számítanak ránk

„A budaörsi járóbeteg-ellátásra jellemző, és erre büszkék is lehetünk, hogy mindenkinek próbál segítséget nyújtani. A valóban sürgős eseteket orvosaink sokszor előjegyzés nélkül is fogadják, illetve, ha nem muszáj, nem húzódunk vissza a területi ellátási kötelezettség bástyái mögé. Tisztában vagyunk vele, hogy a 32 stabilan működő szakrendelés kiemelkedő szerepet biztosít számunkra a térségben, és szolidárisak vagyunk azokkal, akik azért jönnek hozzánk, mert a lakóhelyükön képtelenül hosszan kell várakozni, vagy éppen huzamosan szünetel valamelyik szakrendelés” – mondja Zsákai Zoltán.

 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here