Fa Book a Madarak és Fák Napjára

0
938

Fahatározó applikációt fejlesztett az Országos Erdészeti Egyesület, amit olvasóinknak a Madarak és Fák Napja alkalmából ajánlunk a figyelmükbe.

Fa Book néven, a mobiltelefonos alkalmazások áruházaiban érhető el az Országos Erdészeti Egyesület által fejlesztett terepi fahatározó alkalmazás. Az ingyenesen letölthető, Android és iOS operációs rendszerekkel kompatibilis program összesen 111, a hazai erdőkben előforduló fa- és cserjefaj, illetve fajcsoport terepi azonosításában nyújt segítséget.

A növényhatározóban a vizuális meghatározás funkciót választva egyszerű ikonok segítik a határozás folyamatát: az előttünk álló növény egy-egy ismérve alapján tudjuk szűkíteni a találati számot, míg el nem jutunk a keresett fajhoz, ahol már fotók segítik a pontos azonosítást. A törzs vagy a levél alakja, a virág színe és a virágzás ideje, a termés állaga vagy színe mind-mind hasznos információt adnak egy-egy fajról, és megfigyelésükkel segítenek a növény felismerésében. A letöltött és telepített alkalmazás ráadásul a terepen offline, kikapcsolt mobilhálózattal is használható, így csak az akkumulátor töltöttségére kell figyelnünk, ha a kirándulás során meg akarjuk ismerni a minket körülvevő fákat.

„A fejlesztés célja az volt, hogy olyan modern, és könnyen magunkkal vihető segédeszközt nyújtsunk a 21. századi erdőjárók és az erdészeti ismeretterjesztés, környezeti nevelés számára, amely a kor technikai színvonalán tartalmaz alapvető információkat a magyar erdőkkel kapcsolatban. Hiszen az erdőállomány közös kincsünk, és hiszünk benne, hogy az erdők vázát alkotó fa- és cserjefajok jobb ismerete, közelebbi megismerése hozzájárul azok védelméhez és megőrzéséhez” – mondta Szentpéteri Sándor, az alkalmazást készítő Országos Erdészeti Egyesület ügyvezető igazgatója.

A 2017-ben kezdődött fejlesztői munka és próbaüzem tapasztalatai alapján 2018-ban frissítették az alkalmazást, ami így immár megújult képanyaggal áll a felhasználók rendelkezésére. A munkát a Földművelésügyi Minisztérium támogatta, szakmai partnerként a Soproni Egyetem Erdőmérnöki Karának oktatói vettek benne részt. A képi növényhatározás mellett az applikáció lexikon részében szabadon böngészhetünk a fák és cserjék között, érdekes információkat tudhatunk meg az Év Fájává választott fajokról, kedvenceink megjelölésével pedig akár a saját erdőnket is létrehozhatjuk. Aki pedig már elég felkészültnek érzi magát, az kvízkérdések megválaszolásával teheti próbára frissen megszerzett tudását.

A program részeként készült el a www.fabook.oee.hu honlap is, ahonnan az alkalmazás fotóanyagát szabadon le lehet tölteni, majd felhasználni. Ezzel az a cél, hogy például a tanulmányi versenyekre készülő diákok, az erdővel kapcsolatos ismereteket oktató pedagógusok, az erdei iskolák nevelői, vagy az érdeklődő természetjárók számára olyan egységes, szakmai szempontból is ellenőrzött képanyag álljon rendelkezésre, ami segítheti a vetített előadások elkészítését, az ismeretterjesztő és az oktató-nevelő munkát. A bárki számára elérhető szolgáltatás használatának egyedüli feltétele a képek forrásának pontos feltüntetése.

Ha tehát kirándulni indul, és szeretne többet megtudni a minket körülvevő erdőkről, ha szeretné megismerni a közeli park vagy az útszéli fasor fáit, akkor itt az idő, töltse le az alkalmazást, használja, és vegyen részt a május 11-én, a Madarak és Fák Napja alkalmából induló online kvízjátékban! Sorsolás alapján a Turista Magazin éves előfizetésével, családos vadasparki belépővel, vagy A Mi Erdőnk magazin éves előfizetésével gazdagodhatnak azok, akik a megadott határidőkig helyes választ küldenek be a fabook@oee.hu címre a Pilisi Parkerdő, a Turista Magazin, a Budakeszi Vadaspark, A Mi Erdőnk, az Erdei Vándortábor Program vagy a Fedezd fel az örökséged! program Facebook-oldalain 2 héten keresztül feltett kérdésekre.

 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here