A szilveszterhez és az újévhez számos népszokás és hiedelem tartozik, de szerte a világban megünneplik az évfordulót. Elsőként az apró csendes-óceáni szigetországban, Kiribatiban köszöntik az új évet, utolsóként a Csendes-óceán déli részén található Amerikai Szamoában…
És teszik ezt különböző módon. Például Görögországban egy arany- vagy ezüstpénzt sütnek egy süteménybe, az úgynevezett vasilopitába. Az a személy, aki megkapja azt a tortaszeletet, amelyben az érme van, állítólag szerencsés lesz az év hátralévő részében. Spanyolországban szilveszter éjfélkor 12 szőlőt esznek meg az emberek, mivel a hagyomány szerint a szőlőszemek 12 hónapnyi boldogságot hoznak. Bolíviában a családok gyakran kis házi készítésű babákat akasztanak ki a házuk elé annak érdekében, hogy a tárgyak szerencsét hozzanak az új esztendőben. Japánban szilveszter éjfélkor harangok és gongok szólnak, hogy elűzzék a rossz szellemeket. A hollandok a régi évet maguk mögött hagyva és az újat üdvözölve karácsonyfákból máglyát raknak az utcán. A portugál gyerekek házról házra járnak, és dalokat énekelnek a szomszédoknak. Cserébe édességet és pénzt kaphatnak.
Hol, milyen ruha hoz szilveszterkor szerencsét? – erről írtunk tavaly. Laoszban ilyenkor tradicionális színes ruhába öltöznek. Rio De Janeiro-ban a szilveszter színe a fehér. A Fülöp-szigeteken ez a pöttyös ruhák és dekoráció, illetve a gömb alakú ételek napja. A régi magyar hagyományok szerint szilveszter délután egyetlen ruha sem lóghatott a szárítókötélen. Erről bővebben Hol, milyen ruha hoz szilveszterkor szerencsét? – Budaörsi Napló (budaorsinaplo.hu)
Lencse, virsli és pezsgő. Sokaknak ennyiben ki is merül a szilveszteri menü, ráadásul az óév utolsó étkezése gyakran igencsak mellőzött helyet tudhat magáénak a féktelen bulizással szemben. De szerencsére az ínyenceknek sem kell aggódniuk, hiszen nem csak egyféleképpen lehet elbúcsúztatni az évet: idén is jobbnál jobb programok várnak az ízek szerelmeseire, ahol a középpontban a szilveszteri vacsora áll – ez ugyan egy 2021-es cikkben szerepel, de ma még igazabb, hiszen azóta megszűntek a pandémia miatti korlátozások. Erről itt olvashatnak, a cikkben a linkek már az idei programokra mutatnak: Ünnep a tányéron: Szilveszteri ötletek ínyenceknek – Budaörsi Napló (budaorsinaplo.hu)
(Budaörsön is több helyen lesz idén is szilveszteri buli, többek között a PostART-on, a nagyobb éttermekben, de ezekre már nem lehet jelentkezni, mert cikkünk írásakor elkeltek a jegyek.)
Nem annyira érdekesség, de annál fontosabb, hogy milyen szabályok között lehet szilveszter éjjel tüzijátékozni. Mivel ma már egyre több érv támasztja alá, hogy szennyezi a környezetet és a durrogtatás rossz hatással van az állatokra és a gyerekekre is, a legtökéletesebb válasz az lenne, hogy egyáltalán ne tegyünk ilyet. De a hagyományok mást mondanak és mivel nincs általános tilalom, legyünk tisztában a szabályokkal a későbbi problémák megelőzése érdekében. Többek között azzal, melyik csoportba tartozó tűzijátékot birtokolhatjuk és használhatjuk legálisan, hiszen a törvényi szabályozás a pirotechnikai termékeket négy fő osztályba sorolja a termék kockázati szintje, valamint felhasználási módja (nettó hatóanyag-tartalom, biztonsági távolság, zajszint) alapján, birtoklásukat és felhasználásukat életkorhoz köti. Erről itt írtunk: Rendőrségi közlemény a pirotechnikai eszközökről – Budaörsi Napló (budaorsinaplo.hu)
És ha már szabad durrogtatni, felelős állattartóként előzzük meg a bajt! Hogyan? Erről itt olvashatnak: Az ünnepek alatt is ügyeljünk az állatainkra! – Budaörsi Napló (budaorsinaplo.hu)