Budaörsiek remek szereplése a 49. Kékszalag Erste World Nagydíjon

0
888

Az ötödik negyedik helyen végzett a 49. Kékszalag Erste World Nagydíjon, Európa legnagyobb tókerülő vitorlásversenyén a saját kategóriájában, az ötödik versenyén Wittinghoff Tamás, budaörsi polgármester, a saját kezűleg felújított hajójával, szintén két budaörsi barátjával a fedélzeten. Az abszolút győztest szintén ismerjük, hiszen ő az Illyés Gyula Gimnázium egykori tanulója, Litkey Farkas Soling világbajnok.

A 49. Kékszalag Erste World Nagydíj, Európa leghosszabb távú tókerülő versenye: Balatonfüred –Kenese – Siófok – Keszthely – Füred útvonalon haladva. Az idén július 6-8-ig zajlott, szombaton reggel kilenc órakor ért véget hivatalosan. Az 526 nevezett hajóból 395 ért érvényesen célba, az utolsó hajó pénteken 23.59 perckor. A versenyt Litkey Farkas (a budaörsi Illyés Gyula Gimnázium egykori diája, Soling világbajnok) Festipay nevű katamaránja nyerte 10 óra 05 perc 17 másodperces idővel, megvédve címét.litkey

Mivel ezen a versenyen idén is együtt indultak a hagyományos, egytestű hajók, a két- vagy háromtestű high-tech vitorlások, a profi csapatok és a családi vitorlázók a Balatonfüred előtti hat kilométer széles rajtvonalról, volt ott egy másik, budaörsi érdekeltségű csapat is, amelynek szurkolhattunk: Wittinghoff Tamás polgármester, mint kapitány és a szintén budaörsi jó barátai Géczy Tamás és Molnár Csaba. Ők a Linie nevű hajóval a saját kategóriájukban (Yardstick III/1 Fleet) az előkelő ötödik negyedik helyen végeztek.  Ez volt a Kék szalagon a polgármester ötödik versenye. Wittinghoff Tamas kekszalagNagyon harmonikusan ment végig minden – mondta lapunk kérdéseire válaszolva -, és már várjuk a jövő évet.” A 37 éves, svéd gyártású hajóját Wittinghoff Tamás  saját kezűleg újította fel és építgeti, és verseny előtt két-három napra van szüksége ahhoz, hogy mindent ellenőrizzen rajta, amit kell, kijavítson, illetve bekészítse a vitorlák köteleit. Így volt ez most is, és csak egyetlen alkatrész törött el útközben, amit gyorsan kicserélt, így nem okozott nagyobb gondot. A Linie „egyébként teljesen rendesen viselkedett”.wt hajó a partonwt hajója

A verseny túlnyomórészt gyenge szélben zajlott, mintegy 250 hajó órákig vesztegelt például Siófok közelében a teljes szélcsendben, s miközben a katamaránok már célba értek, ők még csak ezután jutottak át a nyugati medencébe. Rájuk még legalább egy éjszakányi vitorlázás várt az után, hogy a forróság, illetve a gyenge és kedvezőtlen irányú szél alaposan próbára tette őket. Közéjük tartoztak a mieink is, de nem adták fel, sokakkal ellentétben bíztak benne, hogy van remény arra, hogy 48 órán belül célba érjenek. Baleset szerencsére másokkal sem igazán történt, egy hajó futott csak a déli parton zátonyra, egy másik pedig a rajtnál ütközött és kitört az árboca, illetve akivel ütközött, azt emiatt kizárták a versenyből.

A Festipay győzelme sem volt izgalommentes, mert szorosan együtt volt vele a végül második helyezett Fifty-Fifty, amely ezért óvást is beadott, de azt az óvási bizottság elutasította. A hajó kapitánya Józsa Márton később nyilatkozatában sportszerűen elismerte, hogy egy filmfelvétel igazolta óvásuk alaptalanságát, és gratuláltak Litkeyék győzelméhez. „Az idén elkerültek minket a viharok, a zivatarok, nem volt különösebb nehézség. Szórakoztató, jó versenyt vívtunk a Fifty-fiftyvel, igazán remek vetélkedés volt” – összegzett a sajtónak a már tizenháromszoros Kékszalag bajnok Litkey Farkas.

A Yardstick III/1 Fleet szombaton délután módosított táblázata, amit Wittinfhoff Tamás így kommentelt a közösségi oldalán:  „Pozitív meglepetés!!!! A Kékszalag hivatalos oldalán a verseny rendezőség közzétette a legfrissebb eredményeket. E szerint a korábban negyedik helyen végzettnek feltüntetettnél elírták a befutó idejét, kiderült, hogy 2 órával mögöttünk értek be. Így a lenti táblázat szerint miénk a 4. hely. Most már kicsit sajnálom, hogy lecsúsztunk a dobogóról…” Nem kell sajnálni, szép volt.negyedik hely