Home Online Újság Városháza Frissítve! Budaörsi önkormányzat kontra érdi tankerület – Miről van már megint vita?

Frissítve! Budaörsi önkormányzat kontra érdi tankerület – Miről van már megint vita?

0
47

A vita formálisan a tantermek bérbeadása kapcsán a tulajdonos (ez az önkormányzat) és a vagyonkezelő (ez a tankerület) között van, és látszólag (!) semmi másról nem szól, mint a pénzről, ez esetben mintegy 50 millió forintról, no meg esetleg arról, hogy tanítási idő után az amúgy üresen álló épületben ki és milyen foglalkozásokat tarthat. Az érintettek, a foglalkozásokat tartó klubok, egyesületek persze nem igazán értik, hogy mi történik a fejük felett, de úgy tűnik, maguk az iskolaigazgatók sem. 

„A testület jóváhagyta, hogy az oktatási intézmények alapítványai 50 százalékos bérleti díjkedvezményben részesüljenek az iskolaépületek tornatermei és sportpályái használata esetén. Wittinghoff Tamás polgármester, illetve őt kiegészítve dr. Bocsi István jegyző ezzel kapcsolatban elmondta, hogy a tankerület új vezetése arra készül, hogy március 15-étől megvonja az önkormányzattól azt a lehetőséget, hogy a saját tulajdonát képező épületekbe a tanítási idő kívül egyesületeket, sportköröket engedjen be. Ezzel felrúgnák a 8 éve kötött vagyonkezelési megállapodást, amely rögzítette az önkormányzatnak ezt a jogát – írtuk a februári képviselő-testületi ülésről szóló beszámolónkban.

Az önkormányzat az alapítványokon keresztül számos olyan programot támogat az iskolákban, amelyek 2016, tehát az önkormányzati iskolák államosítása előtt már megvoltak, és az akkori tankerületi igazgató a folytatásukat ígérte a változásokat ismertető városi szülői értekezleten. Időközben azonban rengeteg foglalkozás kikerült az állami finanszírozásból, illetve amelyeket előtte sem maga az iskola szervezett, azoknak az önkormányzat korábban a rendelkezésére bocsátotta a megtartásukhoz szükséges helyiségeket, eszközöket. Elsősorban a gyerekeknek szóló, a Budaörsi Sport Club és a Budaörsi Diák Sport Egyesület edzéseiről van szó. A szakosztályoktól, kluboktól az önkormányzat a piaci árakhoz képest kedvezményes bérleti díjat kért cserébe, amely összegeket azután tovább utalta az iskolai alapítványoknak. Az tehát, hogy a tankerület a meglévő szerződéseket meg kívánja szüntetni és az eddigi információink szerint ő maga kötné újra azokat, legalább két szempontból aggályos: egyrészt semmi garancia nincs arra, hogy valóban a budaörsi gyerekek által megszokott foglalkozások maradnának meg az iskola területén, másrészt az iskolai alapítványok jelentős bevételtől esnének el. Egy harmadik szempont, hogy jogilag van-e erre a tankerületnek lehetősége, de erre még visszatérünk.

Hollósi Géza

A testületi ülés után levélben kerestük meg az Érdi Tankerületi Központ szakmai vezetőjét, Hollósi Gézát. Azt tudakoltuk, hogy 1. Van-e pontos információjuk arról, hogy milyen foglalkozások szorulnak ki a budaörsi iskolákból a szerződések megszüntetése miatt, és az hány gyereket érint? 2. Van-e pontos információjuk arról, hogy mennyi bevételtől esnek el a bérleti díjak megszűnése miatt az iskolai alapítványok? 3. Mi indokolja, hogy felmerült a külsősök által tartott foglalkozások kizárása az iskolák épületéből? 4. Lát-e esélyt arra, hogy megegyeznek erről az önkormányzattal és visszavonják a döntésüket?

Íme a válasza: „Elektronikus megkeresésére az Érdi Tankerületi Központ az alábbi tájékoztatást adja. Információi tévesek, a Tankerületi Központ nem szüntette meg a külsős szakkörök, tanfolyamok és programok lehetőségét. Budaörs Város Önkormányzata évek óta jogellenesen szedett bérleti díjat az Érdi Tankerületi Központ vagyonkezelésében lévő oktatási helyiségek után, most ezt a jogellenes állapotot szüntetjük meg. 2025. március 15-től kizárólag az Érdi Tankerületi Központtal kötött bérleti szerződéssel rendelkezők használhatják helyiségeket. Sem a korábbi bérlők, sem a későbbi érdeklődők nem szorulnak ki az intézményekből, sőt a legtöbb helyiséget kedvezőbb áron tudjuk bérbe adni. Egy dolog azonban változott, új szerződésre lesz szükség, hogy a korábbi jogellenes állapot rendeződjön.”

Vágó Csaba

A testületi ülésen az is elhangzott, hogy már volt erről egy egyeztetés a tankerület vezetőjével, de nagyon nem barátságosan váltak el, és március 3-án lesz a következő forduló. A fenti tankerületi válasz tükrében ezért ismét az önkormányzathoz fordultunk, Vágó Csaba polgármesteri kabinvezetőhöz és dr. Bocsi István jegyzőhöz, hogy segítsenek értelmezni a tankerület nekünk írt válaszát, illetve, hogy sikerült-e vajon előbbre lépni a második egyeztetésen. Először a második kérdésre mondták el, hogy ez már konstruktívabb megbeszélés volt, és az önkormányzat kompromisszumos javaslatát a tankerület szakmai vezetője nem utasította rögtön el, hanem időt kért, annak tartalmát ezért egyelőre nem ismertetik meg részletesen lapunkkal (és rajtunk keresztül az olvasóinkkal), hogy ne veszélyeztessék a harmadik és egyben utolsó egyeztetés eredményességét. (Erre már lapzártánk után kerül majd sor.)

Bocsi István

De végül is, miről van tehát szó, a tankerület vezetője miért állítja azt, hogy ők egy korábbi jogellenes állapotot szüntetnek meg az iskolák helyiségeinek a tanítás utáni (!) időpontban való, az önkormányzat által kötött bérleti szerződések felmondásával? Dr. Bocsi István szerint azért, mert bár Budaörs, mint az iskola épületeinek a tulajdonosa (!), és az Érdi Tankerületi Központ, mint vagyonkezelő (!) az iskolák vagyonának az államnak történő átadásakor a vagyonkezelési megállapodásban rögzítették ugyan, hogy tanítási időn túl az önkormányzat hasznosíthatja/bérbe adhatja a tantermeket, a tornacsarnokot stb., 2019-ben az országgyűlés úgy módosította a köznevelési törvényt, hogy ezt a jogot (is!) kivette az önkormányzatok kezéből. Csakhogy! – folytatja a jegyző. Nem visszamenőleges hatállyal tette ezt, mert ilyen kitétel, hogy a törvény a korábban már megkötött  szerződésekre is vonatkozna, nincs a törvényben, tehát a budaörsi önkormányzat jogértelmezése szerint ettől a szerződések nem lettek jogellenesek, azokat a tankerület ilyen címen nem szüntetheti meg. Ráadásul – bár ez már keményen jogászkodás, aminek a részleteibe például majd egy polgári per esetén érdemes és kell belemenni, ha a harmadik egyeztetés se lenne sikeres – az is kérdéses, hogy a tankerületnek van-e egyáltalán joga azokat akár ugyanazoknak, akik eddig használták, akár bárki másnak bérbe adni a tulajdonos beleegyezése nélkül az önkormányzat tulajdonát képező  iskolai helyiségeket.

Turcsik Viktor

A testületi-ülés után az iskolák igazgatóinak is elküldtük a kérdéseinket (milyen foglalkozásokat és hány gyereket érint, milyen összegről van esetükben szó stb.), amelyekre csak Turcsik Viktor a Herman igazgatója válaszolt. Nekik például 10 milliós nagyságrendű forráskiesést jelenthet ez a változás az iskolai alapítvány kasszájából, és cikkünk véglegesítésekor ő mondta el, hogy februárban, amikor a budaörsi önkormányzat váratlanul megkapta a tankerület új szakmai vezetőjétől a bevezetőnkben idézett levelet, ugyanabban az időpontban az iskolák igazgatóit is behívták az érdi központba, ahol azt a feladatot kapták, hogy készítsék elő a bérlőkkel a tankerület által majd aláírt és lepecsételt új szerződéseket. Hogy milyen bérleti díjak szerepeljenek benne? Erre vonatkozóan az iskolák egy táblázatot kaptak, ebben például tornacsarnok esetében 18 ezer forint egy óra, a tantermeknél 1000, a dupla tantermek esetében 2000 forint.  „Azt nem tudom, hogy ez általános-e, vagy csak Budaörsön ennyi, és hogy az összegek nőttek vagy csökkentek-e a korábbiakhoz képest, hiszen mi most azt a munkát végezzük el a tankerület helyett, amit itt korábban az önkormányzat bonyolított” – jegyezte meg.

„Ezek az árak a piaci ár alatt vannak” – reagált lapunknak a bérleti díjak fenti mértékére Vágó Csaba – „de azt tegyük hozzá, hogy a tankerület ezt csak a nyári szünetig ajánlotta, vagyis csak a következő négy hónapra. Továbbá, mi lesz az így a tankerülethez befolyt pénzzel? Az első és elvi ígéret szerint ezt ők is az iskolákra fogják fordítani, de míg nekünk négy (plusz a gimnázium) intézményünk van, ők 48-ért felelősek. Tehát, ha bekerül ez az összeg a nagykalapba, ki tudja, milyen elvek mentén osztják onnan vissza?” – zárta gondolatmenetét egy költői kérdéssel a kabinetvezető.

Összefoglalva: a vita tehát formálisan a tantermek bérbeadása kapcsán a tulajdonos (ez az önkormányzat) és a vagyonkezelő (ez a tankerület) között van, és látszólag (a valódi mögöttes szándékot pedig ki-ki fogalmazza meg saját magának) semmi másról nem szól, mint a pénzről, ez esetben mintegy 50 millió forintról, no meg esetleg arról, hogy tanítási idő után az amúgy üresen álló épületben ki és milyen foglalkozásokat tarthat. Az érintettek, a foglalkozásokat tartó klubok, egyesületek persze nem igazán értik, hogy mi történik a fejük felett, de úgy tűnik, maguk az iskolaigazgatók sem.  És ami a legszomorúbb a történetben, hogy a gyerekek érdeke a tankerület részéről, amelyiknek pedig ez lenne az elsődleges feladata, sehol nem jelenik meg.

Frissítés!

A budaörsi önkormányzat sajtóközleménye:

Tankerületi einstand a budaörsi iskolákban

Tovább nehezíti az iskoláink és az önkormányzat életét az Érdi Tankerületi Központ. Újabb ponton rúgják fel az eddigi megállapodásokat, és persze megint pénzt akarnak elvenni a budaörsiektől. Ráadásul, álláspontunk szerint ismét teljesen jogszabályellenesen.

Amikor az állam 2017-ben még a budaörsi iskoláink épületeit is elvette tőlünk, törvényben kötelezte az önkormányzatot, hogy vagyonkezelési szerződést kössön az elvett vagyonra, ezen az alapon használhatja a tankerület az iskolákat.

Az Érdi Tankerületi Központtal kötött vagyonkezelési szerződés 8. pontja lehetővé teszi az önkormányzat számára, hogy tanítási időn kívül, önkormányzati, közösségi, kulturális, valamint sport rendezvények lebonyolítása céljából térítésmentesen használhassa és hasznosíthassa a saját tulajdonát képező iskolák egyes helyiségeit. Így biztosítottunk helyet a budaörsi egyesületek, civil szervezetek, sportolni, közösségei életet élni kívánó budaörsiek számára, akik azt igénybe is vették.

A helyiségek hasznosításából származó bevétel az elmúlt évek során az önkormányzattól teljes egészében az iskolák alapítványaihoz került, amelyek ebből igyekeztek kipótolni az államtól kapott szűkös forrásokat, annak érdekében, hogy az oktatás korábbi színvonalát fenntartsák.

Ezt a pontot rúgta fel március közepétől a tankerületi központ, önhatalmúan kizárva az önkormányzatot a saját tulajdonát képező iskolákból, nem törődve azzal sem, hogy ezzel egyesületeket, civil szervezeteket, budaörsi polgárokat foszt meg a megszokott kulturális- és sportrendezvényeiktől.

Az Érdi Tankerületi Központ számára a vagyonkezelésről szóló törvény előírja, hogy legalább az általa vagyonkezelt ingatlanok éves állagromlásának megfelelő összeget fordítson az állam karbantartásra és felújításra. Ez az ingatlanok értékének évi 2 százaléka. A tankerület – más kötelezettségei mellett – ezt sem tartotta be, így mostanra csak ebből a tételből már milliárdos kár érte a várost. Ennek a tükrében különösen felháborító, hogy a Tankerület még a rendezvények hasznától is meg akarja fosztani az iskolákat.

Napról-napra tapasztaljuk, hogy üres az államkassza, ezért a legképtelenebb ötletekkel igyekeznek a polgároktól, a vállalkozásoktól és az önkormányzatoktól is pénzhez jutni, akár jogsértő módon is.

Ennek a gyakorlatnak véget kell vetni. A Tankerület sem léphet fel önkényesen és nem lehetetlenítheti el a helyi kulturális- és sportéletet, nem foszthatja meg ettől a bevételtől sem az önkormányzatot sem az iskolákat.

Felszólítjuk az Érdi Tankerületi Központot, hogy maradéktalanul tartsa be a törvényben és a vagyonkezelői szerződésben foglalt kötelezettségeit. Haladéktalanul lásson hozzá az éves amortizáció összegének megfelelő felújításokhoz és karbantartásokhoz, valamint a szerződésben foglaltaknak megfelelően biztosítsa az önkormányzat zavartalan ingatlan-használatát és -hasznosítását.

Amennyiben a tankerület ezen kötelezettségeinek nem tesz eleget, az önkormányzat jogi úton szerez érvényt jogos igényeinek.

 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here