Bemutatták az Otthon utcai közösségi kertet

0
75

A korábban már több egyéni felajánlású, kislétszámmal, hosszabb-rövidebb ideig üzemelő  budaörsi közösségi kert létrejötte után most megnyílt az első, hivatalosan is az önkormányzat közreműködésével kialakított közösségi kert, amelynek tegnap (május 16-án) volt a megnyitó ünnepsége. Az egyelőre 30 parcellával működő kert megszületéséről Gergely István, a kertet üzemeltető Kőhegyi Civil Egyesület elnöke beszélt. Jelen voltak a kert használói, az önkormányzat részéről az alpolgármesterek, néhány önkormányzati képviselő és a környezetvédelmi ügyintéző, valamint a sajtó képviselői.

Péntek délután megünnepelték az Otthon utcai közösségi kert megnyitását. Bár a kert használói már kora tavasszal megkezdték a kertészkedést (sőt, már tavaly is kivették részüket a munkából a tereprendezés idején), az ünnepélyes átadásra csak most került sor.

De jó ötlet volt májusra tenni a megnyitót, hiszen az ágyásokban már látványosak a korai levélzöldségek és a borsó, meg a palántáról ültetett káposztafélék.

Egyelőre harminc emelt ágyást alakítottak ki, amelyeket az előzetesen jelentkezők közül sorsolással osztottak ki. Középen van egy közös fűszerkert is.

Megnyitó beszédet mondott Gergely István, aki önkormányzati képviselő, ezúttal azonban mint a Kőhegyi Civil Egyesület elnöke volt jelen, amely szervezet az új közösségi kert jogi hátterét biztosítja. Elmondta, hogyan fogalmazódott meg a közösségi kert igénye a környékbeli, saját, művelhető kerttel nem rendelkező családokban, szerettek volna egészséges, ellenőrzött keretek között nevelt zöldségeket termeszteni és gyermekeikkel a kertészkedést megkedveltetni, illetve megismertetni az élelmiszer útját a földtől az asztalig. „Bő másfél évnyi aktív, önkéntes munkával a területet kitisztítottuk és az önkormányzat által nyújtott technikai és anyagi segítséggel ezt, a mostanra harminc parcellás kertet kialakítani” – mondta. A területet is az önkormányzattól kapták használatra.

Szólt néhány szót egy biokertész is, Kozma László, aki elmondta a biokertészkedés mibenlétét. „Mi a biokertészkedés? Olyan kertészkedési módszer, ami a természet ritmusával, törvényeivel összhangban működik. Nem használunk vegyszereket, műtrágyát, hanem természetes anyagokkal, komposzttal, mulccsal és odafigyeléssel támogatjuk növényeinket. Ez nem csak a növényeknek jó, hanem nekünk is, a talajnak is és hosszú távon a bolygónknak is” – hangzott el. Majd felhívta a figyelmet a biokertészkedés lényegére is: „A biokertészkedés nem csak a Földről szól, hanem rólunk is. Hogy képesek vagyunk-e visszatalálni ahhoz a ritmushoz, amit a természet diktál. Hogy tudunk-e újra kapcsolatot teremteni azzal, amit megeszünk, amit nevelünk, amit megérintünk.”

A közösségi kert az itt kertészkedőknek nem csak területet biztosít a kertészkedéshez, hanem pezsgő társadalmi életet is. Vegyes korosztályt képviselnek a tagok, kisgyerekes családok és idősebbek egyaránt, de a közös téma révén mindig kapcsolódnak, megbeszélik tapasztalataikat, segítenek egymásnak.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here