A budaörsi képviselő-testület annak érdekében, hogy egyes sérülékeny csoportok számára a gyakorlatban is érvényre juttassa az esélyegyenlőség elvét, 2015-ben megalkotta a helyi esélyegyenlőségi szószólóról szóló 38/2015. (XII.17.) önkormányzati rendeletét (a továbbiakban: Ör.). Az esélyegyenlőségi szószólói státuszt Nyikes Fatime az Új Látásmód Budakörnyéki Látássérültek Egyesületének (korábban Buláke) az elnöke kapta, és az első megbízatáas végé a testület 2026. augusztus 1-ig meghosszabbította azt.
A szószóló minden év végén beszámolót készít az éves munkájáról, ezt idén a december 11-ig üléses fogadták el a képviselők. Ebből idézünk:
„(…)Eddigi munkám során igyekeztem olyan kapcsolati hálót kialakítani, mely segítségemre volt abban, hogy naprakész lehessek a város működésével, illetve működtetésével kapcsolatban.
Ennek érdekében részt vettem a képviselő testületi üléseken. Ezen alkalmakon láthattam, hogy a város vezetése mennyire komolyan veszi a lakosság komfortérzetének biztosítását, annak ellenére, hogy a központosítás miatti elvonások és az önkormányzati normatíva drasztikus lecsökkentése kis híján ellehetetleníti azt. A korábbi feladatellátási kötelezettségeket igyekszik oly módon fenntartani, és saját erőből kiegészíteni (lsd. autista spektrumzavarral küzdők megsegítésére és fejlesztésére specializálódott szakemberek alkalmazása), hogy a költségvetés nehézségei ne legyenek érezhetők a városi polgárok számára.
Budaörs város hiánytalanul eleget tesz az esélyegyenlőségi követelményeknek, de a központilag működtetett területek anomáliáiból fakadó hátrányokra helyi szinten kell válaszokat keresnünk. Fontosnak érzem a szakmaközi egyeztetéseket és a különböző területek szakembereinek összehangolt munkáját.
Az iskolákban az utcai szociális munkások elégtelen óraszáma miatt kielégítetlen prevenciós jellegű, érzékenyítő programok megszervezésével enyhíteni a már nálunk is elharapódzó iskolai bullying személyes és online térben történő terjedését, egybekötve fiatalokat összefogó fejlesztő eseményekkel.
Továbbra is feladat pszichiáter szakember Budaörsre igazolása, e terület orvoslása érdekében.
A korszerű és minden szempontból akadálymentes Nyugdíjas Ház nagyobb mértékű kihasználtságát is javasolnám. Ezenfelül az Ifjúsági Klubba is több ifjúsági programot lehetne szervezni. A városi civilszervezetek hely igényének megoldása is időről időre felmerülő téma.
A teljes beszámoló ITT érhető el.
KAPCSOLÓDÓ CIKKEINK:
Korábbi beszámolókról:
Esélyegyenlőségi szószóló: „Meddig bírja még Budaörs biztosítani a támogatásokat?”” – Budaörsi Napló 2022
Esélyegyenlőségi helyzetjelentés Budaörsön – frissítve! – Budaörsi Napló 2018