Mikor van Mindenszentek és halottak napja? Honnan ered a Halloween? A budaörsi temetők…

0
940

Nagyon sokan múlt vasárnap kimennek a temetőbe, holott Mindenszentek és Halottak napja csak most lesz. Ebből a november 1. péntek munkaszüneti nap. De mire is emlékezünk meg ilyenkor, azon túl, hogy gyertyát gyújtunk elhunyt szeretteink sírjánál?

November 1-jén a Mindenszentekre emlékezünk, mely az üdvözült lelkek emléknapja és a katolikus egyház ünnepe (latinul: Festum omnium sanctorum). Piros betűs ünnep a világi naptárban is 2000 óta.

Budaörsön aznap közös imádság indul az I. világháborús emlékműtől.
2024. 11. 01. 15:30

A közös út állomásai:
15:30 közös imádság az I. világháborús hősök emlékművénél. Ezután indulunk a II. világháborús hősök emlékművéhez, ahol szintén imádkozunk, énekelünk.
15:45 érkezés az Ótemetőbe, ahol őseink sírjai mellett, az Elűzetés emlékművénél imádkozunk értük.
16:00 a Régi temető Nagykeresztjénél egy szentírási szakasz felolvasása és elmélkedés követik egymást, majd közösen imádkozunk elhunyt szeretteinkért.  – olvasható a budaörsi római katolikus templom honlapján.

November másodikán van halottak napja, melynek kialakulása későbbi eredetű. 998-ban kezdődött Franciaországban a holtakért való imádkozás szokása, amely a XIV. században vált általánossá.

Halloween: az utóbbi években Magyarországon is egyre több helyen indulnak október 31-e estéjén az amerikai filmekből ismert, „Csokit vagy csalok” (Trick or treat) mondattal kísért édességgyűjtő útjukra a jelmezes gyerekek. A Halloween egyébként a kelta kultúrából ered és skót és ír hagyományokra is visszavezethető. Budaörsön is egyre több kisebb közösség szervez évek óta a családoknak erre programot, illetve a kulturális intézmények tökfaragást, közös játékokat. Például a Jókaiban: 2024. október 31. csütörtök 16.30-18.30 Halloween Megannyi halloweeni játékkal várunk mindenkit! Almahalászat, múmia-tekercselés, bingo, szellemteke, rémségverseny, kézműves
foglalkozás… A belépés díjtalan!

A budaörsi temetőkről

A legkorábbi az Ó-temető, ahova az 1788-tól Mária Terézia által Magyarországra (Budaörsöt gróf Zichy Péterné, született gróf Bercsényi Zsuzsanna népesítette be újra) betelepített sváb családok halottait helyezték. A legrégebbről származó sírkő az 1782-ben elhunyt Mertinger József plébánosé. Ide már az 1960-as évek eleje óta nem lehet temetkezni, de egy pályázat keretében  a síremlékeket restaurálták és a temetőt emlékparkká alakították. Továbbá az innen alig ötven méterre található úgynevezett Régi temetőhöz tartozó, mai napig működő ravatalozó is itt található.

A Régi temető – a régiek szerint ez volt az új temető – azaz a Budaörsi Katolikus Temető. Az Ó-temető bezárásával párhuzamosan jött létre, több mint fél évszázada a Nefelejcs utcában, de mára ez is betelt. Azokat a sírhelyeket értékesítik, amelyeket a korábbi tulajdonosok nem váltanak meg. Fenntartója a római katolikus egyház.

A Budaörsi Újtemető a város telítettsége miatt Törökbálint közigazgatási területén jött létre. Fenntartója a budaörsi önkormányzat.

Meg kell még említeni a magyar-német katonai temetőt, ahova – Budaörsről Budakeszi felé található – a második világháború idején a Budapest körzetében, valamint az Észak- és Kelet-Magyarországon elesett mintegy 132 200 német és 570 magyar katona, korábban jeltelen sírokban nyugvó exhumált maradványai kaptak helyet. Ez Magyarország legnagyobb második világháborús katonatemetője, és bár az alapkövet még 1996-ban lerakták, csak 2002-ben szentelték fel. Minden évben Németországból is érkeznek fiatal katonák a temető gondozására.

Kapcsolódó cikkeink:

Nagy Erzsébet: „Minden gyász egyedi” – Egészséges életmód 14. rész – Budaörsi Napló

Jó-e vagy sem, ha kivisszük a gyerekeket a temetőbe? – Budaörsi Napló

Gyertyaláng Mária sírhantján – Budaörsi Napló

 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here