A Budaörs, Patkó u. 9. tízemeletes társasház aljába költözik május végén, június elején a Clementis utcából az idősek napközije, mai hivatalos nevén a Máltai Gondviselés Háza.
Kevesen emlékeznek rá, hogy ez egy önkormányzati intézmény, ami még a „tanácsi időkből” maradt fent. Majd közel két évtizede az önkormányzat a működtetését megpályáztatta, és a feladatot a Máltai Szeretetszolgálat nyerte el, de a tevékenység finanszírozója továbbra is az önkormányzat. Bár az intézmény funkciója az évtizedek alatt hol bővült, hol szűkült, alapvetően mindig is azokat az időseket vagy betegeket várta, akik még nem ágyhoz kötöttek, de szükségük van a napközbeni ellátásukhoz segítségre. Vannak az intézménybe naponta bejárók, akik beszélgetnek egymással, különböző szolgáltatásokat (például fodrász, gyógytornász stb.) vehetnek igénybe, a napközi helyben programokat is szervez számukra és itt oldják meg a napi fő étkezést, vagyis ebédet kapnak. Az ellátottak másik része nem jár be, hanem házhoz érkezik nekik a segítség, napi fél vagy maximum egy órára egy gondozó, illetve igény szerint a meleg étel. A gondozók és az ételhordók a napköziből indulnak. A harmadik „láb” a jelző rendszer, vagyis az idősek kapnak egy karórát, amin a gondozóknak jelezhetik, ha rosszul vannak és segítségre van szükségük. (Bővebben itt írtunk: A Magyar Máltai Szeretetszolgálat jelenléte Budaörsön.)
Ez az intézmény a régi épületben, ahol szó szerint mintegy 80 éve létezik, hosszabb távon már nem maradhat. Annak a műszaki állapota ugyanis teljesen leromlott. Ezért döntött úgy még a nyáron az önkormányzat, hogy ide, a Patkó u. 9-be költöztetik át, a három éve üresen álló egykori könyvesbolt és a tizenöt (!) éve üresen álló egykori kisgépszerviz helyére. A kettőt egybe nyitva ugyanis 167 négyzetméter áll rendelkezésre. A lakótelepen pedig nagyon sok idős ember él, talán jobb is, ha az óvárosból (ahol persze szintén nem kevesen vannak) ide kerül át a napközi. „A társasház szempontjából azt gondolom, hogy ez ideális funkció, hiszen hét végén, valamint délután 5-től reggel 8-ig az intézmény zárva tart, s hétköznap a nappali órákban is rendkívül csendesek” – olvasható a lakóknak pár napja kiosztott rövid tájékoztatóban az önkormányzat álláspontja.
A két helyiség azonban koránt sincs most abban az állapotban, hogy már birtokba lehessen venni. Így a júniusi jóváhagyást, hogy ezt az ingatlant az önkormányzat ne értékesítése, ne is más intézmény kerüljön át ide, hanem a „Máltai”, mostanáig lázas tervezés és számolgatás követte. Eszerint sok mindent el kell bontani, illetve új válaszfalakat felhúzni, korszerű padló és hőszigetelés kell stb. a részletek a befotózott tájékoztató levélben. Az egész pedig a költségvetése szerint 160 millió forintba fog kerülni – derült ki. De ha kész lesz, a látványtervek szerint csak emelni fogják a ház értékét.
Vagy nem? Nos, a százlakásos társasház néhány lakója nem pont így gondolja, gondolta, legalábbis a november 15-i lakógyűlés időpontjáig, ahol a közös képviselő kezdeményezésére megjelent a műszaki ügyosztály vezetője és munkatársa, a körzet önkormányzati képviselője, az alpolgármester, a kivitelező cég vezetője, a Máltai Szeretetszolgálat regionális vezetői és természetesen a budaörsi napközi vezetője, vagyis szinte mindenki, aki első kézből válaszolhatott a felmerülő aggodalmakra. Mert bizony voltak. Egyebek között kiderült, hogy többen nem voltak tisztában azzal, mi a Máltai Gondviselés Háza tevékenysége, így egyebek között hajléktalanok megjelenésétől tartottak. Ezt azonban gyorsan sikerült tisztázni, hogy nem erről van szó. Amit kicsit tovább tartott megérteni, hogy milyen típusú és mekkora forgalmat generál majd a napközi, nem lesznek-e a már meglévőnél súlyosabb parkolási gondok, a helyben fogyasztott ételek melegítése nem jár-e erős szaggal, a napközi tevékenysége zajjal és így tovább. Miután ezekre is sikerült viszonylag megnyugtató válaszokat adni, illetve kapni, nem részleteznénk őket, majd az idő eldönti, jelentkeznek-e a költözés után az együttélésből fakadó problémák vagy nem.
Maga a beruházás, az építkezés bizonyára nem lesz azonban kellemes, de hogy az átmeneti zajnál nagyobb kár ne érje őket, az önkormányzat a közvetlenül felette lévő lakásokban még másnap állagfelmérést végzett, így lesz mihez hasonlítani, ha mégis megjelenne később például repedés. Bár a kivitelező kijelentette, hogy ez most csak elővigyázatosság a részükről és nem számít arra, hogy valóban kár keletkezne a felújítás során.
Felmerült még, hogy a látványtervek szerint a ház mellett kis kertet is kialakítanak, asztalokkal, székekkel, természetesen elsősorban a napközibe járó időseknek. Amit zárás után vigyenek mindig be? Vagy miért is ne vehetnék majd igénye ezeket a lakók is? A kérdés azért merült fel, mert máshol is előfordult, hogy ahova először padokat kértek és helyeztek el a közterületen, ott megjelentek a „hangoskodók”…. De erről megint csak majd a használat során derül ki, hogy a rendezett kertes rész öröm lesz-e vagy vita forrása. A jelenlegi látvány és a látványterv azonban bizakodásra ad okot, hogy a többség örülni fog a változásnak.