A női szépség és szabadság tánca

0
318
qrf

A hastánc erősíti az önbizalmat, segíti a nőiesség kiteljesedését – mondta lapunk kérdéseire válaszolva a szombat esti 15. Gálaest szünetében Shaba, polgári nevén Wollner Márta a Shaba Oriental Art alapítója.

A mostani műsor az „Egyiptomi éjszakák” címet kapta, és a húsz produkcióban, a csoportos és szóló táncokban mintegy húsz szebbnél szebb hölgy lépett színpadra a bő két óra alatt, az egészen kicsi óvodásoktól kezdve a tizenéves juniorokon át a felnőttekig.

De nemcsak a hölgyek voltak szépek, hanem a koreográfia és a jelmezek is, igényesek, csábítóan visszafogottak. A felnőttek koreográfiáját Shaba egyetlen kivétellel saját maga állította össze, a klasszikus egyiptomi táncokra építve, a gyerekekét kolléganője Jójárt Ági. Illetve a felnőttek fellépő ruháit Egyiptomban vásárolta meg, „eredetiben”. Az egyes táncok különböző műfajokat képviseltek, voltak köztük kifejezetten a színpadra szántak, de olyanok is, melyeket a hagyományok szerint szigorúan családi körben lehetett előadni.

Beszédesek az egyes előadások címei: „Szeretem a csokit”, ugye ez a gyerekek csoportos tánca. „Írisz szárnyai”, a 14 éves Maja szólójában. Vagy „Szabadság illata”, Aida előadásában, illetve „Szél szárnyán” Vica szólójának a címe. De volt „Tánc öröme”, továbbá „Hiányzol” és „Figyelj rám”, zárásként pedig szabad tánc, ahol a közönség is csatlakozhatott az előadókhoz egy kis csípőt ringató öröm táncra.

A hastáncot Shaba 18 évesen kezdte és még igen fiatalon 2002-ben hozta létre a saját tánciskoláját. Mint fogalmazott, azóta az egyik fele ez az iskola, a másik fele pedig az a Wollner Márta, aki arab és politológia szakosként egészen mostanáig oktatott az ELTÉ-n, többek között nemzetközi kapcsolatokat. Bár, ha belegondolunk, ezek a területek egyáltalán nincsenek messze egymástól, hiszen közös bennük a más kultúrák megismerése és elfogadása.

Budaörsre Márta 2017-ben költözött, mert itt lakott egy jó barátnője és vonzotta a város nyitott légköre. A beilleszkedést és az indulást 2020-ban megnehezítette a Covid-járvány és az ahhoz kapcsolódó korlátozások, de online akkor is tartották a táncosokkal a kapcsolatot és a nyitás után szinte mindenki visszatért és megújult erővel készültek a most látott gálára.

Az első gála 2006-ban volt, utána a járványig évente egyszer és most a nyitás után ez az első, összesen a 15.” Gyerekeknek is ajánlható vagy azért inkább felnőtteket várnak? „Mint a fellépőkön is látszik, bármely korosztály jöhet. A gyerekekkel Ági foglalkozik. Ám ez inkább a női szépség tánca, a felszabadultság, az öröm tánca, és a sokféle stílusban mindenki megtalálhatja azt, ami az életkorának, sőt, az érzésének éppen megfelel.”

A tánccsoport a kétezres évek elején számos nemzetközi és hazai versenyen is szerepelt és bőségesen nyertek a tagja érmeket. „Mára azonban ez a vonal háttérbe szorult és fontosabb lett a rekreációs cél, illetve önmagunk megtalálása a táncban”- hangsúlyozta Shaba. És egy mondat erejéig visszatérve még a csodálatos ruhákra: „Ezek kiválasztásánál is az az első szempont, hogy aki viseli, az jól érezze magát benne, mert csak úgy érezheti magát valóban szabadnak, szépnek, amellett persze, hogy az öltözet illeszkedjen a koreográfiához, illetve az adott előadáshoz.”

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here