A Lyra Dalkör 40 éves fennállását ünnepelték

0
302

Vasárnap délután nagy ünnepséget rendeztek a művelődési házban a Lyra Dalkör 40 éves fennállásának alkalmából. A többnyire sváb énekeket előadó együttes ünnepi fellépését a német nemzetiségi hagyományokat őrző óvodák és iskolák műsorai kísérték, valamint a Wunderkäfer Táncegyüttes színesítette. Köszöntőt mondott Wittinghoff Tamás polgármester, Ritter Imre nemzetiségi országgyűlési képviselő és Boros György, a Budaörsi Német Nemzetiségi Önkormányzat elnöke.

Október 14-én délután négy órától a Jókai Mór Művelődési Ház színháztermében tartották meg azt az ünnepséget, melyet a négy évtizede működő Lyra Dalkör kerek évfordulója alkalmából szerveztek. A város életében fontos szerepet betöltő, hagyományőrző dalkör ünneplésén jelen volt Wittinghoff Tamás, Budaörs polgármestere és Ritter Imre országgyűlési képviselő is.

A Lyra Dalkör a mostani formájában 1983 óta létezik, akkor hívta életre Szakály Mátyás, aki gyűjtötte a budaörsi és a környékbeli települések sváb népdalait és ebből jött az ötlet, hogy alakítsanak egy dalkört, amely elő is adja azokat. Ezt a közönség abból a kisfilmből tudhatta meg, melyet a Lyra Dalkör negyven évéből készítettek és vetítettek le. Szakály Mátyás az 1997-es felvételen elmondta, hogy Lyra néven már 1912-től létezett egy dalkör, de az férfikórus volt és majdnem a második világháborúig működött is, mint énekcsoport, de mint színjátszó kör is.

Az ünnepi kisfilm levetítése után mindjárt a dalkör lépett a színpadra, majd sorban következtek a köszöntő beszédek, Wittinghoff  Tamásé volt az első, aki elsősorban arra hívta fel a figyelmet, hogy a Lyra Dalkör Budaörsi Német Hagyományőrző Egyesület, ahogy a nevében is benne van, „már az elindulásuktól kezdve rengeteget tettek egyrészt a helyi, német hagyományok felkutatásáért, másrészt meghatározó szerepük volt a Budaörsről elűzött és a város mai lakói közötti kapcsolatok újraszerveződésében” – mondta. Majd hozzátette, ez főleg annak köszönhető, hogy Szakály Mátyás után két elkötelezett vezetője lett a dalkörnek. Egyikük, Komjádné Udvarnoky Margit, mint a dalkör karnagya rengeteget tett azért, hogy megismertesse a gyerekekkel a régi budaörsi ételeket, hímzésmintákat és népviseletet. Németh Magdolna pedig, mint az egyesület vezetője, de egyben az 1989-ben megalakult Budaörs Bretzfeld Baráti Társaság egyik alapító tagja. „Sem Budaörs közélete, sem a német nemzetiségi lét nem képzelhető el a Lyra Dalkör nélkül” – így méltatta az egyesületet. „Köszönöm a város vezetése és valamennyi budaörsi nevében azt a sok szépet, amivel gazdagították a város kulturális életét és kívánom, hogy még sok ilyen kerek évfordulót ünnepelhessünk!” – zárta beszédét ezekkel a szavakkal.

Ritter Imre is arra helyezte a hangsúlyt, hogy a Lyra Dalkörnek a német nemzetiségi kultúra fennmaradásában van óriási szerepe, és jó is, hogy így van, mert a több mint hatszáz magyarországi németlakta település közül Budaörs kiemelkedik, több figyelmet is kap, ezért az itt élőknek ebben a felelőssége is nagyobb.

A Budaörsi Német Nemzetiségi Önkormányzat elnöke, Boros György a negyvenéves Lyra Dalkör tagjainak nem csak a német nemzetiségi kultúra továbbvitelét köszönte meg, hanem azt is, hogy mindegy, hogy a német nemzetiségi önkormányzat melyik rendezvényére hívja meg őket, a Lyra Dalkör fellépése mindig emeli azok színvonalát.

Ezután következett az óvodások fellépése. Először a Zippel-Zappel óvoda műsorát láthatta a közönség, a gyerekek német nemzetiségi táncot adtak elő. A táncot Császár Ágnes óvónő tanította be.

A Csicsergő óvoda Méhecske csoportja egy köszöntő verssel és sváb tánccal készültek. Felkészító óvónők: Molnár Gabriella, Tamás Tímea és Beke Anna.

Majd ismét a Lyra Dalkör lépett színpadra, és egyházi énekeket adtak elő: egy miseéneket, egy oltáriszentség éneket, egy Mária éneket és mivel az október a rózsafüzér hónapja, egy rózsafüzér éneket is.

Utána az iskolások fellépése következett. Elsőként a Mindszenty József Római Katolikus Óvoda és Nyelvoktató Német Nemzetiségi Általános Iskola 2.b osztályos tanulói német nyelvterületről származó táncjátékot, a Sternpolkát adták elő.

Az 1. Számú Általános Iskola 3.c és 4.c német nemzetiségi osztálya adja elő a Erntedank/Termékköszöntés című darabot. Felkészítő tanárok: Stern Mónika, Muha Andrea és Ferenczi Dorottya.

Majd a Bleyer Jakab Német Nemzetiségű Általános Iskola hetedikes tanulói énekeltek, illetve táncoltak is.

Ezt követően Szakály Mátyás által gyűjtött budaörsi német népdalokat énekelt a Lyra Dalkör, őket harmonikán kísérte Majer Edit.

Végezetül fellépett a Wunderkäfer Táncegyüttes is. Ezt a budaörsi tánccsoportot, illetve elődjét helyi óvónők és tanítónők hozták létre a kilencvenes években a magyarországi német gyermekjátékok és –táncok továbbélése érdekében.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here