A 100. évébe lépett Ambrus András köszöntése

0
66
Ambrus András és a kísérők egy csoportja

A Magyar Történelmi Szalon szervezésében megmozdultak a budaörsi civil egyesületek és a színész rokonai, barátai, hogy elkísérjék a városunkban élő Ambrus András színművészt  az Új Színházba az „Elvásik a veres csillag” című előadására. A meglepetés annyira jól sikerült, hogy amíg a színház elé nem értünk, nem tudta, hová visszük.

Ambrus András és a kísérők egy csoportja

Az ötletet az adta, hogy Ambrus András korábban 10 évig lépett fel ugyanebben az épületben, érezte a színpad jellegzetes „illatát”, a Kazimir Károly vezette Thália Színházban. Visszaemlékező kedvében sokszor emlegette, hogy színésztársaival minden előadás előtt kikukucskáltak a függöny mögül, hogy „felmérjék” az aznapi közönséget.

Most 67 barátja ült vele a nézőtéren: a Czegei Wass Alapítvány elnöke, Simó József és felesége, Gál-Pál Sándor, a Budaörsi Székely Egyesület elnöke családjával és sok tagjával, Ambrus Károly tárogatójával és pacsirta hangú hölgykoszorúval, a budaörsi KÉSZ csoport vezetője, Félegyházy-Megyesy Péter, Nagy Sándorné, a Luntz Ottokár Kertbarát Egyesület alelnöke több taggal és Szalay Csilla baráti társaságával és természetesen a Magyar Történelmi Szalon sok tagja.

A 100. évébe lépett színész Dörner Györggyel

Azért választottuk a Wass Albert regényéből színpadra állított darabot, mert ez arról a történelmi korról szól, amelyet András is átélt, mielőtt a Színművészeti Főiskolára, Budapestre került. Szinte egy szál ruhában hagyta el szülőföldjét és gyergyóalfalui otthonát, hogy új életet teremtsen magának. Budaörsön megteremtette a „kis Gyergyót”, a Nap-hegy fenyvesére néző, az Alma utca végén dombra épített „mézeskalács” házával, a maga faragta székelykapuval, amely mindig tárva állt a vendégek előtt.

Az előadás végén jött csak az igazi meglepetés: a teljes fellépő gárda előtt Dörner György igazgató úr köszöntötte a színház, a szakma nevében Ambrus Andrást, mint a székely színészek elismert doyenjét, akit a színészek és a közönség hatalmas tapssal ünnepelt.

Milyen szép elismerés lenne, ha a budaörsiek által szeretett színész Budaörs Város díszpolgárai sorába kerülhetne…

Dörner György igazgató és az est művészei köszöntik Andrást

Az estet pezsgős koccintás, ajándékok átadása és András kedves nótáinak éneklése zárta. Jó volt látni a sok viseletbe öltözött székelyt egy körben. Idézem végezetül a Kiss Pista barátunk által elmondott Szabó Lőrinc verset.

Ambrus András itt lépett fel 10 évig

Szabó Lőrinc:

Barátaimhoz

Zilahy Lajosnak

Álmatlanul forgolódtam az ágyon.
Éjfélig itt volt három-négy barátom,
tervek lobogtak, gúny, vád, vad beszédek,
szidtuk a pénzt és mentettük a népet
s elmentek és kihűlt a láng heve.
– Hagyjuk, fiúk, nem lesz itt semmi se!

– Nem hát – morogtam. S teltek lassú órák.
– Nagyzolsz, vízcsepp? Tenger a múlt s az ország!
Mi közöd hozzá?! – Forogtam, tűnődtem:
– Mi jogod?!… Aludj!Oly elérhetetlen
a nép és oly nagy, mint az ezredév…
Mentsd inkább a magad kis életét! –

Csend volt. Csak agyam vergődött, – Öregszem…
Mi lesz?… Ezerkilencszázban születtem…
Volt csalódás… S mennyi lesz, ha megérem
a kétezret, ahogy egykor reméltem!
Mennyi lesz akkor! – S játszva, mint gyerek,
elképzeltem, hogy százéves leszek

s ekkor hirtelen megláttam a törvényt:
– Egész hazámmal csak tízannyi történt,
csak tízszer annyi, mint amennyi vélem…
Ezerből száz: az én rokoni részem!
– kiáltottam és árva testemen
átnyúlt, átcsapott a történelem

és ami messze volt és idegenség,
most mind körém gyűlt s lett egyszerre szomszéd,
apa, déd, ük és testvér és barát lett,
tíz magyar század egy közel család lett
és mint ismerős állt előttem ő,
a Honfoglaló, a Telepítő…

Felültem… Bennem dobogott az ország
s én fiatalnak éreztem a sorsát,
reménykedőnek, lángnak, magaménak…
S körülnéztem, kerestem a fiúkat
s mint erős érc, zenget bennem a hit:
hogy csinálunk mi itt még valamit!

1937

A cikket írta: Polgár – Szaplonczay Marianne, a Magyar Történelmi Szalon elnöke

Fotók: Simó Józsefné

A szerkesztő kiegészítése: 

Ambrus András 1925. november 29-én Gyergyóban született, élete nagyobb részét azonban már Budaörsön élte le, hiszen miután átszökött a határon 1971-ben itt vett egy telket – mesélte néhány éve egy interjúban -, az erdő közelében, ahol a teraszról rálátni a fenyőfákra. Azt is mondta, hogy azt, hogy csak Magyarországig jött, nem bánta meg. „Ha tovább megyek nyugatra, akkor egy idegen világba kerülök, s még ebben a maradék, csonka hazában is nehéz volt a hontalanságot elviselni. Ma is hontalannak érzem magam” –tette hozzá.

Parasztcsaládból származik; szülei Ambrus Lajos és Gergely Karolina volt. A második világháború miatt a középiskolai tanulmányait nem fejezte be, és 1945-1948 között a családi gazdaságban dolgozott. Budapesten végezte el a Színház- és Filmművészeti Főiskolát, ahol 1953-ban szerzett diplomát. 1952-1953 között, valamint 1956-1961 között a Nemzeti Színház tagja volt. Országosan ismertté a filmszerepei tették, hiszen 1978 és 1985 között a Mafilm szerződtette. Főbb szerepei: A Pál utcai fiúk (Barabás); A dada (Bolygó Lajos); Egerek és emberek (Gazda).  Mintegy 25 tévéfilmben is szerepelt.

Bár már idén lesz 100 éves, kiveszi részét a helyi közéletből, szinte minden budaörsi rendezvényen ott van és történeket mesél, szaval.

És íme egy kedves történet róla a Budaörsi Napló archívumából, 8 évvel ezelőttről: az idősek napközijében a rendőrség munkatársa bűnmegelőzési előadást tartott, ahol utána kötetlen beszélgetés alakult ki. Ambrus András itt mondta el, hogy amikor legutóbb rendőrrel volt dolga, a rutinellenőrzés során a járőrök elcsodálkoztak, hogy ilyen idősen hogyan lehet még érvényes jogosítványa. Erre ő a földtől elrugaszkodva csinált egy bokacsattintást jobbra, majd egyet balra és hozzátette, hogy hat órát tesz ki mindaz a szövegmennyiség, amelyet fejből bármikor elmond, ha kérik a rendőr urak, akkor fel is mondja.

 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here