A Jókai Mór Művelődési Ház aulájából az utóbbi idők felújítási munkálatai során elpakolt Jókai mellszobor felavatása volt ma délután az új helyén, a kultúrház udvarán. Beszédet mondott Kőporosy Bori, a művelődési ház vezetője és Hanzelik Éva intézményvezető helyettes. A helyszínen bográcsban készült Jókai bablevessel kínálták meg az egybegyűlteket, illetve megnyílt az épület aulájában a Napi Jókai című képkiállítás is Porpáczy Zoltán plakátjaiból.
Jókai Mór születésének 200. évfordulója alkalmából (1825. február 18-án született) az írónak a művelődési házban 1993 óta meglévő mellszobrát a kertben állították fel újra.
Kőporosy Borbála, a művelődési ház igazgatója beszédében többek között arra is kitért, kinevezése után miért nem változtatta meg az intézmény nevét, illetve csak rövidítette: „A Jókai. mögött sok dolog van: hagyomány, múlt, jövő, lazaság, hangsúly, pont, egy közös pont, pont Jókai.” Majd így folytatta: „Az első évben az újítást tűztük ki célul, amibe rögtön bele is fogtunk. Szeretnénk frissességet, lüktetést hozni a város kulturális életébe. Annyi mindent szeretnénk megmutatni! De mindezt úgy, hogy sosem hagyjuk figyelmen kívül azt, amit örököltünk. Nagyon felgyorsult a világunk az utóbbi évtizedekben, és mi is úgy tudunk fennmaradni, érdekesek maradni, ha lépést tartunk vele. Ehhez egyfolytában meg kell újulni, tanulni, fejlődni, egyszóval reagálni kell a változásokra. Mint ahogy a művelődési házat is szeretnénk újra egy menő, trendi intézménnyé felépíteni, amilyen a hatvanas években is volt, úgy Jókai Mórt is szeretnénk közelebb hozni a mai világunkhoz, minden generációnak.”
Végül elmondta, hogy idén többször lesznek még Jókaival kapcsolatos programok, például a közeljövőben Nyáry Krisztián fog izgalmas anekdotákat mesélni Jókaival kapcsolatban.
Jókai Mór Budaörshöz köthető vonatkozásairól beszélt Hanzelik Éva. Jókai alapítója és tiszteletbeli tagja volt annak a Nagypénteki Református Társaságnak, amely Kamaraerdőben megalakította az első árvaházat, az Erzsébet Otthont. A másik, hogy amikor a Sváb-hegyen vett egy telket, azon szép kertet alakított ki, és rendszeresen átsétált Budaörsre, hogy az innen kapott fajtákkal gazdagítsa növényállományát.
A szoboravatás, illetve Jókai Mór születésének évfordulója alkalmából a mai nappal Porpáczy Zoltán tervezőgrafikus Napi Jókai című kiállítása is megnyílt a művelődési ház folyosóján, amelyben az író egy-egy sorához készültek a grafikák.
Az ünnepségre Jókai bablevessel készültek a szervezők, illetve a nagy hidegre való tekintettel forró teával is.